Udostępniam program STEP2CNC BETA2 szerokiemu ogółowi

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Udostępniam program STEP2CNC BETA2 szerokiemu ogółowi

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 lis 2006, 00:12

Szanowni Koledzy,

Postanowiłem udostępnić mój program STEP2CNC w wersji BETA2 Wam wszystkim. Chcę, żeby Wasze testy spowodowały, aby powstał program dobry, użyteczny i łatwy w obsłudze, a co najważniejsze posiadający wszystkie te opcje, które będą niezbędne w Waszej pracy.

Oto link do programu: (beta 2 nie jest już dostępna). Dostępna jest wersja BETA3 (parz: następny wątek).

Procedura instalacyjna:

Program w tej wersji nie ma instalatora. Z resztą na WIN32 (Windows 95 i 98) nie wymaga żadnej instalacji (za wyjątkiem rozpakowania do jakiegoś katalogu). W systemach opartych na WINNT (2000, NT, XP HE, XP PRO) jedynie plik z rozszerzeniem *.SYS musi być przekopiowany do katalogu {Windows}/system32/drivers. To wszystko.

Uwagi dodatkowe:

1. Program ma małe wymagania sprzętowe (mam Windows 95 na Pentium I 233Mhz i działa bez zarzutu!), ale do pracy koniecznny jest tryb ekranowy co najmniej 1024x768. W trybie 800x600 nie widać wielu kontrolek!

2. Ograniczenia: do 1000 kroków (nie linii, bo np. linia G90 nie jest krokiem!) i do 10000 wyświetlanych obiektów w oknie podglądu 3D.

2. Proszę przed uruchomieniem przeczytać koniecznie plik pomocy (pomoc.html)

3. Program jest niezwykle prosty w działaniu. Po uruchomieniu wystarczy wejść do zakładki [Ustawienia sterownika], ustawić parametry własnej maszyny, zapisać je i można już pracować!
Załączniki
STEP2CNC.jpg
Główny ekran programu
STEP2CNC.jpg (57.72 KiB) Przejrzano 9251 razy
Ostatnio zmieniony 03 sty 2007, 22:48 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 22 lis 2006, 09:23

ściagnąłem, pobawiłem się, do wycinarki drutowej okey, ale do frezarki - to co z korekcją promienia narzedzia ?(ekwidystansa jakby co)
może niedoczytałem, ale przeglądałem plik pomocy i nie znalazłem nic na temat.
reszta funkcji nawet dopracowana :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 lis 2006, 09:39

Korekcji narzędzia nie ma i na razie nie będzie. Korekcja narzędzia to bardzo skomplikowana sprawa - nie jest to przecież tylko przesynięcie odcinka o wektor. W interpretacji pliku CNC trzeba by wstępnie sprawdzać polilinie, a to kupa roboty.

Zdecydowanie liepiej jest zrobić to w eduCADzie CNC - obecnie ręcznie, a nowa wersja będzie miała wbudowany offset narzędzia. Poza tym przecież nie tylko pliki PLT wycinamy. Interpretuję także i bez problemu pliki g-kodów przygotowane np. w VisualMill i innych CAMach, które od razu generują offsety.

Zapomniałem dodać:
-------------------------
Programy w wersji bez offsetu używane są także przeż: grawerów, wszystkich, którzy robią np. tabliczki z napisami, eletronicy do frezowania płytek, użytkownicy wycinarek plazmowych i laserowych, itd. Jak widać zainteresowanych będzie wielu więcej, niż tylko Ci od styro.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2006, 10:58 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#4

Post napisał: PETERS » 22 lis 2006, 13:14

A ja mam taki problem... używam XPka. Nie działa mi sygnał enable, tzn. działa ale przez jakieś 3s od startu programu (silniki zaczynają się obracać po czym zanika enable i milkną) Przypuszczam, że jest to związane z tym, że niema opcji inwersji sygnału enable (np. Mach mi działa, ale inwersję musiałem włączyć)

Tylko zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Enable mam na pinie 17ym więc, wyłączyłem opcje enable i ustawiłem pin 17y jako przekaźnik... i dzieje się dokładnnie to samo... po przełączeniu tego "przełącznika" silniki się uaktywniają, ale tylko na jakies 2-3s.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 lis 2006, 10:55

PETERS pisze:A ja mam taki problem... używam XPka. Nie działa mi sygnał enable, tzn. działa ale przez jakieś 3s od startu programu (silniki zaczynają się obracać po czym zanika enable i milkną) Przypuszczam, że jest to związane z tym, że niema opcji inwersji sygnału enable (np. Mach mi działa, ale inwersję musiałem włączyć)
Rewers synału Enable jest - gdyby go nie było Enable w ogóle by nie zadziałał. Jak rozumiem musisz wysyłać sygnał Enable. Możesz całą sprawę uprościć (obejść) w następujący sposób:

- nie wysyłaj sygnału enable (odhacz tę opcję),
- ręcznie kliknij na kółko PINu17 i zmień go.

Powinno pomóc.
PETERS pisze:Tylko zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Enable mam na pinie 17ym więc, wyłączyłem opcje enable i ustawiłem pin 17y jako przekaźnik... i dzieje się dokładnnie to samo... po przełączeniu tego "przełącznika" silniki się uaktywniają, ale tylko na jakies 2-3s.
Musisz mieć gdzieś dalej coś, co deaktywuje ten sygnał. Ja zresztą tę opcję uważam za jeszcze niedopracowaną i będę ją zmieniał i testował. Jak pojawi się nowa wersja programu to dam znać.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#6

Post napisał: PETERS » 23 lis 2006, 12:10

Piotr Rakowski, no właśnie zrobiłem tak jak piszesz, zmiana ręcznie pomaga (na tym niebieskim kółku) ale po chwili stan się znowu zmienia.
Możliwe, że coś blokuje ten pin, ale dwa inne programy mi działają. Także niewiem, możliwe, że to wina systemu... no ale wtedy inne progi by nie działały.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 lis 2006, 12:13

Czy możesz przesłać mi kod, którym sprawdzasz (g-kod czy plt)? Chciałbym zobaczyć co jest w kodzie?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: jarekk » 23 lis 2006, 12:28

PETERS pisze:Piotr Rakowski, no właśnie zrobiłem tak jak piszesz, zmiana ręcznie pomaga (na tym niebieskim kółku) ale po chwili stan się znowu zmienia.
Możliwe, że coś blokuje ten pin, ale dwa inne programy mi działają. Także niewiem, możliwe, że to wina systemu... no ale wtedy inne progi by nie działały.
Wygląda to na prawdopodobny "power save mode" (były takie problemy). Generalnie najpewniej może to być gdzieś w BIOSie ( popróbuj różnych opcji), lub też masz jeszcze jakiś drajwer który steruje LPT.

Komputer powinien być ustawiony tak jak jest to w instrukcji do Macha - np. 'powert scheme' chyba na 'always on' l

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 23 lis 2006, 13:22

to może byc też sterownik (monitor stanu) drukarki


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#10

Post napisał: PETERS » 23 lis 2006, 14:44

G-code, dla testu, zwykły kwadracik:

F200
G0 X40 Y40 Z1
F100
G1 X40 Y40 Z-2
F100
G1 X80 Y40 Z-2
G1 X80 Y80 Z-2
G1 X40 Y80 Z-2
G1 X40 Y40 Z-2
G1 X40 Y40 Z2

W biosie wszystko ustawione, żadnych monitorów drukarki nie mam.
Jako ciekawostkę podam, że odpaliłem program w dosyć ciekawy sposób, mianowicie włączyłem Macha wcisnąłem reset :roll: poczym odpaliłem STEP2CNC.
W sumie program działa ładnie, jeżeli mam się wypowiedzieć, to na 1szy rzut oka brakuje mi tylko okienka z aktualnie wykonywanym Gcodem, bo niewiem co jest jest aktualnie "grane".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”