Jak wyrównać ściernicę?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
werson
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 25 wrz 2009, 00:26
Lokalizacja: warszawa

Jak wyrównać ściernicę?

#1

Post napisał: werson » 07 lut 2010, 22:42

Witam wszystkich. Moja szlifierka stołowa ma koszmarne bicie na tarczy. Jak skutecznie wyrównać ściernicę? Tzw. koks po przyłożeniu skacze razem ze ściernicą i efekt jest marny. Maszyna spora (1,5 KW) i z ręki nie bardzo to wychodzi. Coś źle robię?



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 07 lut 2010, 23:01

Przede wszystkim szlifierka musi być zamocowana stabilnie żeby nie podskakiwała w związku z niewyważeniem ściernicy. Koks trzeba przykładać do równanych powierzchni ściernicy opierając go i przyciskając mocno do podstawki na której opiera się materiały szlifowane a słabo do ściernicy. Chodzi o to żeby zbierać tylko najbardziej oddalone od osi obrotu fragmenty tarczy a nie całą powirzchnię jednocześnie. Tarcza może mieć również nierówną grubość wzdłuż obwodu co zmienia jej środek ciężkości i powoduje bicie. Wówczas koksem należałoby także wyrównać boczne powierzchnie tarczy. Jeżeli to całkiem nowa świeżo założona ściernica to zanim zaczniesz ją równać, sprawdź czy jest właściwie zamocowana na osi. Może coś podczas dokręcania dostało się między ściernicę a talerzyki dociskowe.


Autor tematu
werson
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 25 wrz 2009, 00:26
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: werson » 07 lut 2010, 23:12

Ściernica jest zużyta i nierówna. Największy problem z wyrównaniem boków tarczy. Odbija koks... przesuwać rogiem, Czy raczej przykładać całym bokiem do tarczy?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 08 lut 2010, 00:20

Lepszy efekt uzyskasz obciągaczem diamentowym, a koksy to dość kiepski sposób. Można jeszcze spróbować obciągaczami tarczowymi (czy jak się one tam nazywają)


tuptus59
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 08 wrz 2009, 21:26
Lokalizacja: kraków

tarcza

#5

Post napisał: tuptus59 » 08 lut 2010, 00:28

dawniej były tzw jeże do równania tarczy lub diament wklejony w pręt (odrobinki),my używamy diamentu do równania daje najlepsze efekty,kostka do równania nie sprawdzi się,możesz mieć bicie na wałku lub łożyskach przy dłuższym używaniu szlifierki nie wyważonej mam na myśli kamienie
tuptus


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 08 lut 2010, 13:45

werson, Ja co prawda używam szlifierkę jedynie w warsztacie domowym ale bywało że była ona również używana bardzo intensywnie i wymagała wyrównania albo obciągnięcia w celu zebrania wierzchniej warstwy ścierniwa kiedy zakleiło się ono w wyniku szlifowania miękkich, ciągliwych materiałów. Wypróbowałem także jeża czyli zamocowanego na obrotowej osi walca z wystającymi drutami oraz obciągacza diamentowego. Ostatecznie dla mnie najskuteczniejszym okazał się jednak koks. Efekt jego działania jest widowiskowy bo kiedy zbiera ściernicę widać sypiący się piasek drobinek ściernych. Kiedy to obsypywanie ustawało, zmieniałem położenie kostki koksu i przykładałem ją do tarczy inną "ostrzejszą" powierzchnią, krawędzią czy w razie potrzeby także narożnikiem. W tym ostatnim przypadku trzeba być bardziej czujnym bo narożnik dziala jak nóż tokarski i może wyżłobić w ściernicy niechciany rowek. W każdym razie nie należy trzymać koksu w dłoni bez stabilnej wobec szlifierki podpórki. Także wyrównując boczną płaszczyznę tarczy trzeba sobie taką boczną podpórkę zamocować do szlifierki. Jeżeli będziemy panować nad koksem to nie będzie on nadążał za nierównością ściernicy jak igła gramofonu za ścieżką nagrania a jego kontakt ze ściernicą ograniczy się do najbardziej wystających jej fragmentów. Reasumując- żeby mieć pełniejszą kontrolę zmieniaj ułożenie koksu wobec ściernicy tak żeby stale intensywnie sypało się ścierniwo, delikatniej wtedy wystarczy dosuwać go do ściernicy, jednocześnie mocniej przyciskając do podpórki. Można też pomóc sobie wykorzystując zjawisko inercji. Koks jest lekki dlatego łatwo wprawić go w niepożądane drgania Aby go obciążyć, należałoby go uchwycić jakimś cięższym imadełkiem i wtedy nie będzie się już tak łatwo wprawiał w ruch nadążny za falowaniem kręcącej się powierzchni ściernicy.


Autor tematu
werson
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 25 wrz 2009, 00:26
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: werson » 08 lut 2010, 20:13

Dzięki za wszystkie porady. Diament jest drogi? Warto go kupić?


tuptus59
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 08 wrz 2009, 21:26
Lokalizacja: kraków

tarcza szlifierska

#8

Post napisał: tuptus59 » 08 lut 2010, 20:17

Diament faktycznie nie jest tani,ale dobry,kup najpierw kostkę do równania jak nie będzie dobrych efektów kup wtedy diament,popatrz na giełdach z narzędziami może coś znajdziesz niedrogo http://www.diamenty-vis.pl/pl/product/4 ... szlifowane
tuptus


zdzicho
Posty w temacie: 2

#9

Post napisał: zdzicho » 08 lut 2010, 22:34

Do ręcznego obciągania lepszy jest wieloziarnisty i zapewne tańszy.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 08 lut 2010, 23:01

witam.
pewnie że lepsze są wieloziarniste .
pamiętam ja swojego czasu przez cały dzień przesiewałem syf spod szlifierki do noży introligatorskich w poszukiwaniu diamentu który zrobił - hop ..
osobiście jestem zdania że jak raz sobie kupisz diament i nie będziesz co chwilę obciągał ( co za określenie - a fe ) tarczy to na lata będzie .
jaj mam już z 10 lat .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”