maszyna do termoformowania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

maszyna do termoformowania

#1

Post napisał: b_j » 29 lip 2006, 00:50

Witam,skoro temat o obróbce tw sztucznych to moze termoformowanie ???? od pewnego czasu interesuje sie tym. Czy ktos z formuowiczów spotkał sie z takimi maszynami ??? Technologia jest dosc prosta - przynajmniej tak mi sie wydaje. Mógłby ktos kto miał z tym doczynienia wrzucic tu jakies bardziej szczegółowe zdjęcia ( płyt , form, sposobu ogrzewania,całości itd). opisy, dane oraz inne informacje ??? Jak dobrze pójdzie to moze kiedys sobie zrobie cos takiego bo bardzo mi sie to spodobało ..a chyba łatwiejsze do wykonania niz wtryskarka.



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 03 paź 2006, 23:40

kiedys pracowalemw firmie ktora miala kilka takich maszyn. najprostsza metoda opiera sie na wykorzystaniu jednej powierzchni formujacej. forme wykonuje sie najczesciej z aluminium lub kompozytu (np zywica z pylem aluminiowym). w formie robi sie szereg malych otworkow, przez ktore odsysane zostaje powietrze. nad forma na ruchomej ramie mocuje sie plyte z tworzywa sztucznego (ktore da sie zmiekczyc pod wplywem temepratury) ktora sie ogrzewa strumieniem goracego powietrza kierowanego na nia np przez wiatraki. gdy tworzywo zaczyna juz plynac, opuszcza sie je na forme i wlacza zasysanie powietrza powodujac powstanie podcisnienia przysysajacego tworzywo do formy. gdy tworzywo stwardnieje rame z gotowa ksztaltka mozna podniesc. ostatecznej obrobki dokonuje sie poprzez odciecie neipotrzebnych elemntow, np na frezarce dolnowrzecionowej (podobnej jak do obrobki drewna). cale urzadzenei posiada proste sterowanie sluzace do nastawiania czasu i temepratury wygrzewania twozywa i czasu jego przylegania do formy. odmiana termoformowania jest wytrwarzanie w formach rozdmuchowych, ktore masowo stosuje sie przy prdukcji wszelkiego rodzaju butelek, opakowan kosmetykow (o szyjce wezszej niz komora "wlasciwa). w metodzie tej czesto stosuje sie polfabrykaty wykonane metoda wtrysku. np polfabrykat do produkcji butelki ma ksztal probowki z grubymi sciankami zakonczoenj ufornowanym juz na gotowo gwintem. gdy wlozy sie do wnetrza rozgrzanej formy i napelni sprezonym powietzrem nastepuje rozepchanie polfabrykatu i jego przylgniecie do powierzchni formy.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#3

Post napisał: b_j » 04 paź 2006, 09:30

A wie ktos jakiej srednicy powinny byc te otworki tak zeby tworzywo sztucznie nie wssało sie do formy ??? ma ktos moze jakies dokładnie zdjecia takiej własnie formy (całej maszyny ?? ) z widocznym rozmieszczeniem tych małych otworków ??? i mocowania płyt z tw. ?? bo przeciez chyba jak sie ogrzeje do plastyczności to zamocowana na krawędziach płyta sie obwiesi mam racje czy moze jestem w błedzie ???Gdzie znaleźć informacje jakie tworzywa mozna do tego stosowac i do jakich temperatur je ogrzac ??? Ile trawa taki cylk .. ogrzania formaowania i ostygniecia ?? Tak orientacyjnie po porostu nie mam zielonego pojecia. Ale chyba troche to moze trwac hmm???


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 04 paź 2006, 15:26

witam !! co to za dziwaczne posty - moderatorzy ! kasujcie to !!. pozdrawiam !! . odnośnie maszyny do termoform to dawno temu robiłem taką - działanie jest takie jak napisał Kol. . wszystko mieściło się w walizce ( oprócz pompy ) . były problemy z dopracowaniem temperatury foli - ale dziś to nie powinien być problem . otworki były 1mm . gzie można kupić taką folię -nie mam pojęcia - napisz do jakieś firmy poligraficznej . np primar.B - poszukam linka .całość wyglądała jak walizka . dwie rolki z folią . ggrzałka w pokrywie i podciśnienie od dołu formy . poszukam idam znać . pozdrawiam !! ps link - napisz do nich http://www.primar-b.pl/poligrafia/
Mane Tekel Fares


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#5

Post napisał: pit202 » 04 paź 2006, 19:52

otworki jakie ja widzialem 0.8mm powodowaly lekkie wciagniecie folii w dziurke ( pewnie zalezy od jej grubosci ) maszyny takie moga miec tylko podcisnienie lub podcisnienie i cisnienie , podcisnienie zaciaga material od dolu cisnienie formuje resztki , po co ? otoz czasem gdy jest za duzo folii do naciągnięcia folia nie uklada sie tak jak chcemy , czasem pomaga przeprojetkowanie formy , czasem cisnienie jest uzywane do wypchnięcia folii z formy. temat z pozoru prosty , ale czasem są trudne tematy , trzeba uwzgledniac tez to , ze folia sie kurczy i gdy mamy cos dokladnie do niej wlozyc to potem nie wchodzi :) formy mozna spokojnie z alu robic, tu jeszcze bez dziurek.
Obrazek
PiteR


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#6

Post napisał: b_j » 04 paź 2006, 22:07

...post był bez odpowiedzi przez dłuższy czas a teraz przez kilka dni odrazu coś sie ruszyło ;-D i poczułem sie lepiej doinformowany hehe. Dziekuje za wszelkie informacje i fotacza.Moze się skusze na jakis mały prototyp domowymi sposobami :-D bo nie wydaje sie zeby to było cos trudnego. Pompę podcisnieniowa mam wiec najwiekszy problem rozwiazany. A takie jedno pytanie ... po co 2 rolki foli ??? słuszaem cos że mozna zrobic cos takiego ze u góry jedna forme , na dole drugą 2 folie i po uformowaniu ściska sie to razem i łaczy ..nie wiem czy mam racje ale tak chyba sie robi zbiorniki prawda to ??? ...wracając ..te 2 rolki własnie do czegos takiego ?? Skoro rolki to znaczy ze mozna cos takiego robic z np. grubej foli?Bo znalazłem w necie ze np. z plexi mozna . No Musze sie z tym przespac i przemyslec to wszystko. Jeszcze raz dzieki.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 04 paź 2006, 22:57

witam !! nie nie - żle się wyraziłem - folia była prowadzona przez dwie rolki a odwijana z trzeciej . mniej więcej tak jak działa wyżymaczka . domowym sposobem da się to zrobić. formę najpierw zrobiliśmy z drewna - następnie z textolitu a na końcu z alu . były to próby powiedziałbym " pionierskie " - rok 1983 . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”