frezy dia do plexi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

frezy dia do plexi

#1

Post napisał: lenherd » 08 wrz 2011, 11:39

Witam
Ostatnio natrafiłem na informacje że LEUCO ma w swojej ofercie frezy monokrystaliczne do obróbki wykańczającej krawędzie plexi. Ponoć krawędź po takim frezie jest transparentna i nie wymaga dodatkowego polerowania.
Czy ktoś miał z tym osobisty kontakt i może potwierdzić że warto w to zainwestować?
Fragment artykułu na ten temat:

Kod: Zaznacz cały

W pierwszej fazie obróbki dokonuje się wstępne frezowanie przy pomocy tradycyjnych narzędzi z ostrzami HW lub PKD, następnie realizowane jest frezowanie wykańczające przy użyciu frezu z ostrzem monokrystalicznym na głębokości około 0,2 mm.
Podczas obróbki zalecany jest posuw w granicach 0,5 do 1 m/min., natomiast obroty stosujemy maksymalne, jakie można uzyskać na posiadanej maszynie.
Pozdrawiam



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 08 wrz 2011, 11:58

Nie wiem jakie tam Cie rozmiary frezow interesują ale jakos nie widzę w osiągnięciu tego żadnego wyczynu skoro udało sie to na mojej maszynce przy pomocy frezu za 9zł
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=4022
http://allegro.pl/frezy-dwupiorowe-wegl ... 59164.html


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 08 wrz 2011, 12:09

witam.
może te po 9pln również mają " ostrze monokrystaliczne " - tylko zapomnieli o tym napisać ? :shock:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 08 wrz 2011, 12:39

Z treści aukcji:
"Materiał: węglik spiekany (monolit- również trzpień)."

więc napisali ;)

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 09 wrz 2011, 23:49

Dudi1203 pisze:nie widzę w osiągnięciu tego żadnego wyczynu skoro udało sie to na mojej maszynce przy pomocy frezu za 9zł
Dudi czy laminat, na którym leży plexi na pokazanym przez Ciebie zdjęciu, również frezowałeś tym frezem?


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: Dudi1203 » 10 wrz 2011, 00:34

Nie mam pojecia (nie sadze, bardziej mi wyglada na ucięty brzeszczotem) ale z powodzeniem stosowalismy je do laminatu (wybieranie miedzy ściezkami, odcięcia) i spisywaly sie bardzo dobrze. Najtrudniejsze co nimi robilem to wykonywanie klucza do regulacji zaworow w motocyklu, material sruba 8.8 i w tym kwadracik 3x3mm głebokosc 5mm. Frez podołał bez problemow.


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#7

Post napisał: AndrzejJS » 10 wrz 2011, 17:44

Witam, tak sie składa że kilka lat temu byłem obecny przy pokazie
frezowania akrylu takim monokrystalicznym
frezem. Rezultat byl dokładnie taki jak w podanym opisie firmy LEUCO.
Podczas tego pokazu chodziło bardziej o udowodnienie dokładności maszyny niz zalet frezika
ale przy okazji zobaczyłem jak on działa.
Tak jak w opisie LEUCO frezowano akryl o grubości 6 mm zwykłym frezem węglikowym
a następnie, jeszcze raz tym samym śladem ale z korekcją narzędzia mniejszą o 0,2 mm,
tym diamentowym. Rezultat był szokująco wspaniały! Wyfrezowana płytka o wielkości A4
z zaokrąglonymi narożnikami, każdy o innym promieniu żeby było zabawniej, i paroma
otworami, okragłymi i prostokątnymi, była optycznie idealna. Można było patrzeć przez
nią od strony bocznej krawędzi i obraz przedmiotów znajdujących się po drugiej stronie
był zupełnie poprawny bez żadnych zniekształcen.
Ten frezik wtedy pochodzil ze Szwajcarii i kosztowal mase pieniedzy.
Slyszalem ze teraz KIMLA ma takie frezy w swoim sklepie na stronie internetowej.
Jedynym problemem moze byc mala dokladnosc maszyny, takie frezowanie
ujawnia bezlitosnie wszelkie problemy z jej napedami i sztywnoscia
Kiedy uzywalem moja stara AXYZ kupno takiego freza nie mialo sensu,
teraz to co innego :-).

Pozdrawiam, AndrzejJS


madstudio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:01
Lokalizacja: Busko-Zdrój

frezy

#8

Post napisał: madstudio » 16 wrz 2011, 15:16

powiedz mi dudi jakie masz parametry frezowania, że wychodzi ci taki kryształ ? Czy frezujesz to na 1 przejście czy na kilka ? Używam tych samych frezów, ale to co pokazałeś powaliło mnie na kolana. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki

Awatar użytkownika

yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

Re: frezy

#9

Post napisał: yellovv » 12 paź 2011, 20:16

madstudio pisze:powiedz mi dudi jakie masz parametry frezowania, że wychodzi ci taki kryształ ? Czy frezujesz to na 1 przejście czy na kilka ? Używam tych samych frezów, ale to co pokazałeś powaliło mnie na kolana. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki
Dołączam się do pytania, bo frezuję trochę pleksi takimi frezami jak pokazałeś po 9-12 zł ale w życiu nie uzyskałem takiej krawędzi :( jakie obroty? jaka prędkość posuwu? Jak by ciąć pleksi np. 6mm to na 1-2-3 przejścia zgrubne i 1-dno wykańczające?

Będę również wdzięczny za podpowiedź, bo krawędź na fotce błyszczy się jak po laserze :D


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: wt » 15 paź 2011, 11:50

Dobrym przykładem jest wykonywanie soczewek kontaktowych, noszonych zamiast okularów. Soczewki są wykonywane "na tokarce" nożem i potem tylko lekko przepolerowane. Co to znaczy ostry nóż, wystarczy sprawdzić czy goli i czy potrafimy i możemy tak naostrzyć. W tworzywach nie może się wydzielać za dużo ciepła mimo dużych obrotów. Poza tym ważne są drgania urządzenia, nieistotne przy zwykłej obróbce.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”