Problem z ulozyskowaniem sruby metrycznej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Problem z ulozyskowaniem sruby metrycznej

#1

Post napisał: etet100 » 24 lip 2008, 10:00

Witam

Robie prosta maszyne na zwyklych srubach metrycznych. Mam sruby M5 i M8
i do tego oczywiscie lozyska 5 i 8mm. Kiedy na srube nakrece nakretke a potem
zaloze lozysko i nastepna nakretka to nie ma mozliwosci zeby os lozyska
pokrywala sie z osia sruby. Jak obracam sruba to lozysko mi sie chwieje na boki.
Jezeli lozysko jest przykrecone sztywno no to opory obrotu strasznie rosna i wyrywa
mi lozysko z mocowania. Mam ten problem zarowno przy srubach m5 jak i m8.

Czy to jest normalne ? Nie wiem czy to wynika ze zlego wykonania nakretek czy sruby.
Jak to zniwelowac ? Myslalem o gumowych podkladkach miedzy lozysko a nakretki ale
nie wiem czy to dobry pomysl.



Tagi:


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#2

Post napisał: sasii » 24 lip 2008, 10:24

daj jakies foty


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 24 lip 2008, 10:33

Szpilki budowlane podobnie jak nakrętki produkowane są masowo. Ich dokładność nie jest duża, bo niema takiej potrzeby. Nakrętki trzeba wykonać na tokarce lub przynajmniej splanować powierzchnie tych "fabrycznych", które będą przylegały do bieżni łożyska. Gwint śruby zawsze ma mniejszą średnicę niż łożysko, dla tego trzeba dopasować odpowiednią tulejkę, choćby z blachy aluminiowej (może być kilka warstw folii).


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#4

Post napisał: etet100 » 24 lip 2008, 11:04

Leoo pisze:Szpilki budowlane podobnie jak nakrętki produkowane są masowo. Ich dokładność nie jest duża, bo niema takiej potrzeby. Nakrętki trzeba wykonać na tokarce lub przynajmniej splanować powierzchnie tych "fabrycznych", które będą przylegały do bieżni łożyska.).
No to niedobrze. Myslalem, ze to chociaz mniej wiecej bedzie pasowalo a widze, ze jest bardzo zle. Na tokarce nic nie zrobie niestety.
Leoo pisze:Gwint śruby zawsze ma mniejszą średnicę niż łożysko, dla tego trzeba dopasować odpowiednią tulejkę, choćby z blachy aluminiowej (może być kilka warstw folii).
Z tym sobie moze jakos poradze.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 24 lip 2008, 13:27

etet100 pisze:Na tokarce nic nie zrobie niestety.
Umieść kawałek gwintu (ok. 3cm) w uchwycie wiertarki elektrycznej. Nakręć dwie nakrętki, rozdzielone podkładką np. z grubego kartonu i zakontruj dwoma kluczami. Zewnętrzna nakrętka powinna wystawać nieco poza koniec zamocowanego gwintu. Wiertarkę umocuj np. ściskiem do blatu stołu i uruchom ją. Za pomocą kamienia szlifierskiego, a jeszcze lepiej drugiej szlifierki (wiertarki), splanuj krawędź nakrętki. Obrobiona krawędź powinna być prostopadła do osi gwintu.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#6

Post napisał: etet100 » 25 lip 2008, 19:02

Leoo pisze:Umieść kawałek gwintu (ok. 3cm) w uchwycie wiertarki elektrycznej. Nakręć dwie nakrętki, rozdzielone podkładką np. z grubego kartonu i zakontruj dwoma kluczami. Zewnętrzna nakrętka powinna wystawać nieco poza koniec zamocowanego gwintu. Wiertarkę umocuj np. ściskiem do blatu stołu i uruchom ją. Za pomocą kamienia szlifierskiego, a jeszcze lepiej drugiej szlifierki (wiertarki), splanuj krawędź nakrętki. Obrobiona krawędź powinna być prostopadła do osi gwintu.
Cos w tym stylu zrobilem no i jest lepiej chociaz do idealu to mu jeszcze brakuje. Nie wiem czy uda sie to doprowadzic do stanu uzywalnosci.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 25 lip 2008, 19:11

etet100 pisze:Cos w tym stylu zrobilem no i jest lepiej chociaz do idealu to mu jeszcze brakuje. Nie wiem czy uda sie to doprowadzic do stanu uzywalnosci.
Dużo zależy od bicia uchwytu wiertarki jak i od samego tępa szlifowania. Spróbuj zastosować podkładki miedziane między nakrętkami a łożyskiem.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#8

Post napisał: etet100 » 25 lip 2008, 19:16

Leoo pisze:
etet100 pisze:Cos w tym stylu zrobilem no i jest lepiej chociaz do idealu to mu jeszcze brakuje. Nie wiem czy uda sie to doprowadzic do stanu uzywalnosci.
Dużo zależy od bicia uchwytu wiertarki jak i od samego tępa szlifowania.
Jezeli chodzi o bicie to jest tragicznie albo i gorzej i tak mi sie tez wydaje, ze to dlatego marnie wyszlo. Moze zamiast wiertarki renomowanej marki TOYA uzyje wysokiej klasy celmy i bedzie lepiej. Nic innego niestety nie mam.
Leoo pisze:Spróbuj zastosować podkładki miedziane między nakrętkami a łożyskiem.


Nie wiem skad je wziac ale moze sie uda cos znalezc i sprobuje.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 25 lip 2008, 19:26

Poszukaj kawałka blachy miedzianej o grubości ok. 1mm. Podkładka nie musi być superdokładna, wewnętrzną część wytniesz choćby półokrągłym dłutkiem. Jeśli nie znajdziesz, to użyj drutu miedzianego, z którego wykonasz obrączki pasujące do nakrętek.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#10

Post napisał: etet100 » 25 lip 2008, 19:28

Leoo pisze:Poszukaj kawałka blachy miedzianej o grubości ok. 1mm. Podkładka nie musi być superdokładna, wewnętrzną część wytniesz choćby półokrągłym dłutkiem. Jeśli nie znajdziesz, to użyj drutu miedzianego, z którego wykonasz obrączki pasujące do nakrętek.
Dobra. Dzieki za rady. Poprobuje i zobacze co z tego wyjdzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”