Frezarka-grawerka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#41

Post napisał: pasierbo » 18 kwie 2010, 17:00

Przyspiesz ruchy jałowe. Nie wierze że tylko na tyle ją stać.



Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#42

Post napisał: gmaro » 18 kwie 2010, 17:41

Pierwsze uruchomienie , pierwsze frezowanie ile radości potem z biegiem czasu nabiera człowiek obrazu i doświadczenia co i jak by tu poprawić w swojej maszynie , czasem marzymy żeby posuwy g0 g1 były o wiele szybsze mimo że z początku często pomijane.Fajnie, że do końca pokazujesz swoją pracę i zapewne posłuży jako wzór i przykład dla przyszłych budujących swoja pierwszą maszynę.
Napisz co byś zmienił gdyby to wchodziło w grę w swojej maszynie jakie słabe punkty ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#43

Post napisał: olepiotr » 18 kwie 2010, 19:21

gmaro pisze: Napisz co byś zmienił gdyby to wchodziło w grę w swojej maszynie jakie słabe punkty ?
Najsłabszy punkt to niestety chyba jeszcze jest w mojej osobie ;):( Jak będę w Polsce w czerwcu to myśle do końca ją skończyć. Musze przejrzeć tematy na forum z krańcówkami bo nie działają. Poukładać ładnie kabelki i stół zrobić (mam wszystko już przygotowane). Zmieniłbym (i kiedyś to zrobie) wałki na większe z porządnymi łożyskami liniowymi. Mam już rozrysowane troche co trzeba poprawić, zrobić od nowa :) Ale to za jakiś czas. To kasowanie luzu też zrobie bo już sporo pisaliście że jest złe :P Zamontuje jeszcze jakiś odkurzacz żeby wióra mi nie leciały na wałki i śruby. Co jak co ale przynajmniej narazie nie myśle zmieniać wrzeciona :D :P

W ruchu jałowym specjalnie dałem małe prędkości :P Z powodu niedziałających krańcówek :(


Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#44

Post napisał: gmaro » 18 kwie 2010, 19:52

olepiotr pisze:Zmieniłbym (i kiedyś to zrobie) wałki na większe z porządnymi łożyskami liniowymi
A może warto pomyśleć o wałkach podpartych :)
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#45

Post napisał: olepiotr » 18 kwie 2010, 20:08

W sumie to hmmm niczego nie wykluczam jeszcze ;) Narazie trzeba skończyć to co jest teraz. Będą z tego jakieś pieniążki to pomału się będzie robić na lepiej ;)

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#46

Post napisał: wood carver » 19 kwie 2010, 08:46

przy takich prędkościach pracy ( pomimo,że jak piszesz mogą być troche większe) obawiam się , że nie zarobisz....;(
raczej trzeba traktować urządzenie jako "królika doświadczalnego".
Ale książka w ręke i można się szkolić z MTS'a i wiedzieć cos więcej niż G00 i G01 ;)


ceny na rynku są strasznie wyżyłowane...
ja zastanawiam się teraz nad zbudowaniem głowicy minimum 3 wczecionowej ( ale to pod konkretną robotę) bo się inaczej kiepsko opłaca...dodam , że posuw roboczy w granicach 5000 mm / min .

najważniejsza jest sztywność maszyny. Jeśli ktoś myśli, że zbuduje latawiec ( nie mówie o tej konstrucji ale ogólnie) i jakoś tam w miekkich materiałach będzie, to się myli i to bardzo. minimalne drganie podczas prowadzenia frezu prowadzą do tego ,że frez nie zostawia czystej powierzchni...inna rzecz to stosowanie narzędzi o odpowiedniej średnicy do oddowiednich prac, tak żeby frez dodatkowo nie drgał.Dganie to również nieregularne warunki skrawania frezów- ich szybsze zużycie oraz szybsze zużywanie łożysk wrzeciona.

a tam gdzie się chce sztywno i szybko, a i pole robocze ma być stosunkowo duże...tam zaczynają się grube pieniadze.


Autor tematu
olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#47

Post napisał: olepiotr » 20 cze 2010, 02:22

Witam serdecznie :)

Co nieco działam przy moim maleństwie :) Wrzuce pare zdjęc z postępów.

Stolik i cała maszyna. Maleństwo jest przymocowane do stołu z profili 20x20mm. Stół został wzmocniony i maszyna jest przykręcona do profili.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W osi X i Y wyrzuciłem sprężyny i kasowanie luzu jest “na sztywno”. W osi Z zostawiłem ze sprężynami ponieważ nie mam tam jak tego narazie zrobić. Ale to też będe chciał poprawić :)

Obrazek

A to podpora. :P

Obrazek

i silniczek Y

Obrazek

Siostrzeńcowi wycinam literki :) Niech się brzdąc uczy i niech ma czym rzucać :D :P Siostra się ze sprzątania ucieszy :D :P Wysokość liter 120mm.

Obrazek

Ładnie wycina ale martwi mnie jakość :( Nie wiem czy luz źle skasowałem (jak docisne śróbki na nakrętce to silnik nie daje już rady :() czy może jest to wynik tego że oś X jest nie podparta i wałki tylko 16,3mm. I przez to jest mała sztywność :( Dzieje mi się tak tylko w osi X, w żadnej innej nie zachodzi takie zjawisko.

Obrazek

Obrazek

Prędkości jakie osiąga nie są niestety zadawalające :( Może opory na wałkach są zbyt duże i jak się to wszystko dotrze to będzie lepiej chodzić... Zobaczymy.

Zdjątka do albumu dodam jak net będzie lepiej działał...

Pozdrawiam
Piotrek

[ Dodano: 2010-08-02, 12:07 ]
Dwa filmiki z planowania stołu.

Ten robiony telefonem i troche jakość słaba :(



Troche lepsza aparatem :P



Splanowane i taka jest rzeczywista wielkość pola roboczego maszyny (200mm/250mm)

Obrazek

Takie na próbe programiki na szybko zrobiłem. Frez aż fi 3mm i tam gdzie powinny być wcięcia tam są zaokrąglenia za duże :( No ale zabawa to zabawa ;)

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
Piotrek

[ Dodano: 2010-10-28, 21:34 ]
Niedawno "skoczyłem w przepaść" i się hajtnąłem :P Na szybko w ostatnim tygodniu przed weselem zrobiłem coś takiego:

Obrazek

literki wycinane z aluminium i naklejone na wyciętą i wymalowaną płytę MDF.

Co do samej maszyny... Nadal na emigracji przesiaduje i nie ma zbytnio możliwości na choćby zabawy. Ale na wiosne (może wcześniej) chce ją poprawić. Tzn dać porządne wałki i łozyska liniowe. Teraz będę pomału sobie rozrysowywał co i jak poprawić i wycieniać ile to będzie kosztować.

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#48

Post napisał: syntetyczny » 02 lis 2010, 23:36

Wiadomo już od czego są te problemy z dokładnością w osi X?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#49

Post napisał: olepiotr » 03 lis 2010, 20:26

Wydaje mi się że to z powodu małej sztywności i lekkiego bicia śruby. Wałki dość kiepskie (fi 16,3mm) i niepodparte. Śruba powoduje że Z-ką buja do przodu i do tyłu... Im wyżej znajduje się wrzeciono tym mniej jest to widoczne. Dlatego podłożyłem na stół grubą płyte MDF. Jak coś frezuje to mniej jest to widoczne.

Jak zmienie wałki na większe to się przekonam czy mam racje. Myśle nad fi 25 na osie Z i Y a na oś X chyba się skusze na fi 30

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#50

Post napisał: niko65 » 03 lis 2010, 20:39

olepiotr pisze:Myśle nad fi 25 na osie Z i Y a na oś X chyba się skusze na fi 30
po co takie duże? wystarczą 16 tylko z podparciem i wszystko powinno być w porządku, śruba też mi bije ale nie mam z tym żadnego problemu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”