Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Johny_Bit
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 25
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:15
Lokalizacja: Polska

Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.

#1

Post napisał: Johny_Bit » 03 lut 2012, 19:29

Witam.

Jestem nowy na forum i mam nadzieje że nikt mnie nie zlinczuje na wstępie.
Też buduję frezarkę. Jest to moja pierwsza tego typu konstrukcja. Pracowałem 7 lat jako konstruktor w fabryce kotłów ale to całkiem inna dziedzina. Z wykształcenia jestem inż. informatyki więc mam wiedzę i mechaniczną i elektroniczną.

Co do tej pory zrobiłem:
- mam 3 silniki 23HS8420 1,8 stopnia 2Nm 2A + sprzęgiełka bezluzowe
- zmontowałem 3 sterowniki SSK-B01
- płyta główna SSK-MB
- zasilacz troidalny 7,14A 28V (po wyprostowaniu mam 40V)
- prostownik niestabilizowany do troida na 10A
- zasilacz do logiki 12V 0,8A transformatorowy

Całość śmiga aż miło.
Teraz pytania odnośnie elektroniki:
Na pełnym kroku max częstotliwość impulsów na jakich działa silnik to około 1KHz.
Na półkroku wyciągam około 2KHz.
Daje to około 300 obr/min czy to są typowe osiągi dla takich silników?
Prąd na sterownikach to około 1,9A więc niemal max.

Odnośnie mechaniki. Najpierw rysunki w uproszczeniu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na rysunkach kolory oznaczają:
zielony - prowadnice liniowe
czerwony - łożyska liniowe
niebieski - nakrętka trapezowa
fioletowy - uchwyt nakrętki
reszta to chyba wiadomo.

Te dziwne podłużne cosie to łożyska wahliwe UCFL201.
Śruby i silniki nie są wrysowane.

Poniżej trochę danych:
- śruby trapezowe Tr18x4
- nakrętki z brązu
- śruby na łożyskach wahliwych UCFL201
- prowadnice to wałki podparte SA20 czyli fi 20mm
- łożyska liniowe otwarte SME20GUU
- rama profile zamknięte 100x60x6
- nogi profile zamknięte 60x60x3
- podpora stołu profile zamknięte 80x40x3
- wszystkie blachy grubości 10mm (możliwe że trzeba będzie wzmocnić w niektórych miejscach)
- docelowo wrzeciono kress tylko nie wiem jeszcze jakiej mocy a na razie jakaś szlifierka prosta za 80zł

Najważniejsze czyli pole robocze 1000x700x150mm.
Główne zastosowanie to ma być frezowanie drewna oraz w bardzo sporadycznych przypadkach cięcie plazmowe blachy.

Popieram metodę najpierw planuj potem składaj. Mam komplet dokumentacji i zleciłem wykonanie mechaniki zaprzyjaźnionej osobie.
Większość mechaniki jest jeszcze "w proszku" więc mogę spokojnie dokonać zmian według wskazówek bardziej doświadczonych "frezarkobuilderów".

Szacunkowy budżet to około 3000PLN.

Proszę o jakieś sugestię opinie itp.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2012, 18:20 przez Johny_Bit, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 03 lut 2012, 19:39

a nie mogłes zrobić szescianu z jednego profila 100x100 ? po co tyle kombinacji z przykrecanymi nogami?
plecy na bramie powinny byc belką, reszta ujdzie w tłoku
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


premorepa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 201
Rejestracja: 02 kwie 2007, 17:13
Lokalizacja: Gorzów

#3

Post napisał: premorepa » 03 lut 2012, 19:57

podoba mi sie, moze bym ja troszke wydluzyl, ale to juz kwestia do czego jest potrzebna :)
ja powoli zaczynam sie przymierzac do budowy wlasnie podobnej, ale robocze potrzebuje 1300x500x80, wiec nie wiele wiecej...
narazie czytam, przygladam sie, i kombinuje w glowie :)

co do twojej konstrukcji to jak kolega bartuss1 slusznie zauwazyl to bym dorzucil miesa do bramy, moze nie wyrzucalbym tej blachy, ale dal co na tyl, moze dwa ceowniki ?? 60-80 ?? znacznie by to usztywnilo calosc....

a i lozyska w Y dal bym te wydluzone, troche by to usztywnilo brame...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 03 lut 2012, 20:35

jeszcze jedna drobna uwaga - z własnego doswiadczenia.
najwiekszy problem w ploterach z ruchoma brama to przekaszanie sie bramy gdy wrzeciono frezuje gdzies na boku a nie w centrum (mowa o jednej srubie pociagowej)
mozna to zjawisko wyeliminowąc poprzez wstawienie łaty ciagnącej od spodu na całą szerokośc bokow - conajmniej 250 - 300mm, same lozyska liniowe są dośc wiotkie i bez problemu poddają sie przekoszeniom.
obudowa nakretki pociagowej równiez powinna byc kostką o przekroju conajmniej 150x150 patrząc z góry
sruby trapezowe nie sa zbyt szczęsliwym rozwiązaniem, do typowo amatorskiej zabawy z granica błędu 0,25 - 0,5mm wystarczą, kasacja luzów poprzez wymyslne spręzynki i dzielone nakretki na wiele sie nie zdaje, bo trzeba to od czasu do czasu kontrolować, przekalkuluj lepiej ile drożej wyjdą śruby toczne, na dłuższą mete to sie opłaca, chociaz poczatkowo wylozysz te 1500zł wiecej.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


orzelzone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 09 wrz 2007, 11:15
Lokalizacja: Toruń - Głogowo
Kontakt:

#5

Post napisał: orzelzone » 03 lut 2012, 20:37

Witam
Ja obecnie też zabieram się za budowanie frezarki. Moje pole robocze 1200x500x400. W galerii mam rysunki swojej planowanej maszyny. Do budowy wykorzystuje to co udało mi się zgromadzić ostatnimi czasy. Ja planuję spawaną konstrukcję stołu i bramy. Będę śledził twoje postępy ze względu na zbliżone pole robocze naszych maszyn.

Pozdrawiam
Opis postępu prac na http://mojeCNC.blogspot.com/

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#6

Post napisał: dudis69 » 03 lut 2012, 21:14

Johny_Bit pisze:Szacunkowy budżet to około 3000PLN.
He, he... przy nakładzie 3k. chcesz zakładać UCFy, nie... no spoko zestawienie.
Fajny rurak Ci wyszedł, jak się znudzi to zwalasz bramę przykręcasz blacik i masz biurko dla dziecka. :mrgreen:
Nie doczytałem się z jakiego materiału ta konstrukcja...
Blaszka za cienka jak na wielkość całej maszynki. jeżeli stal to raczej 20mm, al 30mm
Przy takiej długości śrub zastosował bym napędzane nakrętki, a śruby mógłbyś naciągnąć co by nie dyndały zbytnio.
A najlepiej daj dwie śruby do napędu bramy.
Podłużnice ramy bym położył i od góry przykręcił prowadnice, albo lepiej... boki zrobił z profilu 60x60, a przód i tył zostawił tak jak jest.
Całość przydało by się pozamykać w łączeniu po 45°.
Pozdrawiam Sławek



Autor tematu
Johny_Bit
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 25
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:15
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Johny_Bit » 03 lut 2012, 21:56

bartuss1 pisze:a nie mogłes zrobić szescianu z jednego profila 100x100 ?
Nie zrobiłem sześcianu z 2 powodów:
- gruby profil jest o wiele droższy a nie ma sensu ładować profilu 100x100 jeszcze ze ścianką 6mm na nogi
- konstrukcja jest dzięki temu o wiele lżejsza (możliwe że czasem będę ją potrzebował przewieźć)
bartuss1 pisze:po co tyle kombinacji z przykrecanymi nogami?
Chciałem uniknąć spawania które jak wiadomo zniekształca profil w miejscu spawania oraz wprowadza naprężenia do materiału. Kilka śrubek nie komplikuje zbytnio sprawy a eliminuje wszystkie wady spawania. Dodatkowa sprawa to fakt iż mam znajomego w dużej firmie który na podstawie dokumentacji wykona mi całość w dobrej cenie a ja nie będę się musiał martwić że jak coś pospawam i mi się powygina to później nie będzie pasowało. Kolejny plus to w razie czego można dokonać korekty przy montażu (jakaś podkładka itp.) a w konstrukcji spawanej nie ma możliwości żadnego manewru.
bartuss1 pisze:plecy na bramie powinny byc belką
właśnie gołym okiem widać że konstrukcja w kilku miejscach jest zbyt delikatna. Nie bawiłem się w różne grubości blachy bo całość będzie wykonywana z nowych arkuszy (nie będę wykorzystywał złomu bo mam problem z dojściami a skład hutniczy mam 7km od domu i tam wszystko kupię) dlatego nie będę kupował całego arkusza żeby zrobić np. mocniejsze żebro.
Zdaję sobie z tego sprawę i tak jak napisałem po uruchomieniu maszyny postaram się dosztywnić miejsca powodujące wibracje.
premorepa pisze:co do twojej konstrukcji to jak kolega bartuss1 slusznie zauwazyl to bym dorzucil miesa do bramy, moze nie wyrzucalbym tej blachy, ale dal co na tyl, moze dwa ceowniki ?? 60-80 ?? znacznie by to usztywnilo calosc....
Myślałem że prowadnice dadzą odpowiednią sztywność wraz z blachą na której są zamontowane. Całe szczęście konstrukcja jest w miarę elastyczna i pozwala na wprowadzenie wielu usztywnień. W razie potrzeby będzie można spokojnie dorzucić jakiś ceownik np C80 po przeciwnej stronie prowadnic osi X. Mile widziany był by też jakiś ceownik w pionie na żebrach bramy w miejscu gdzie łączy się z blachą i prowadnicami osi X bo boję się że całość może wibrować na boki (będzie się robił minimalny trapez z bramy).
bartuss1 pisze:najwiekszy problem w ploterach z ruchoma brama to przekaszanie sie bramy gdy wrzeciono frezuje gdzies na boku a nie w centrum (mowa o jednej srubie pociagowej)
mozna to zjawisko wyeliminowąc poprzez wstawienie łaty ciagnącej od spodu na całą szerokośc bokow - conajmniej 250 - 300mm
Mam taką łatę idzie pod stołem. Na razie jest z blachy ale jeśli będzie za bardzo sprężynować to zastąpię ją jakimś profilem. W przyszłości jak już będę sobie sam mógł frezować części to pewnie przerobię oś Y na 2 śruby napędzane z 1 silnika przez jakąś przekładnie.
bartuss1 pisze:obudowa nakretki pociagowej równiez powinna byc kostką o przekroju conajmniej 150x150 patrząc z góry
Konstrukcja osi Z aby była zwarta wymaga mniejszych wymiarów. Poza tym czy ma sens robienie tak wielkiej oprawy do tak malej nakrętki? Jakie zjawisko wymusza zastosowanie tak dużej obudowy?
bartuss1 pisze:sruby trapezowe nie sa zbyt szczęsliwym rozwiązaniem, do typowo amatorskiej zabawy z granica błędu 0,25 - 0,5mm wystarczą, kasacja luzów poprzez wymyslne spręzynki i dzielone nakretki na wiele sie nie zdaje, bo trzeba to od czasu do czasu kontrolować, przekalkuluj lepiej ile drożej wyjdą śruby toczne, na dłuższą mete to sie opłaca, chociaz poczatkowo wylozysz te 1500zł wiecej.
Niestety zestawy śruba+nakrętka trapezowa a toczna dzieli przepaść cenowa. Sama nakrętka toczna to wydatek około 300zł trapezowa wykonana w brązie to 130zł.
Metr śruby trapezowej 18x4 to 34zł kulowej 120zł. Różnica jest astronomiczna a na razie do zastosowań amatorskich wskazana przez Ciebie dokładność w zupełności mi wystarczy. Jeśli frezarka będzie przynosić zyski to wtedy zainwestuję w gwinty kulowe i od razu zmodyfikuję oś Y na 2 śruby.

Wiem że żadna zabawa w kasację luzu w trapezie nie dorówna kuli ale od czegoś trzeba zacząć. Na razie chciał bym uzyskać konstrukcję która jest w stanie cokolwiek wyfrezować. W domu mam palnik plazmowy który z powodzeniem mogę zamontować w miejsce wrzeciona i dorobić sobie potrzebne do modernizacji części. Zależy mi również na dopracowaniu ramy. Jeśli to osiągnę to wtedy będę mógł bawić się w doskonalenie konstrukcji. Zapewne konieczne będzie jeszcze wiele poprawek ale brak mi doświadczenia w tej dziedzinie aby móc je przewidzieć. Pewnie po ukończeniu tego projektu będę bogatszy w wiedzę i doświadczenia. Będę również posiadał kompletną dokumentację która będzie świetną podkładką do dalszych prac gdyż zawsze na wszystko robię rysunki (strasznie lubię porządek w dokumentach - skrzywienie wyniesione z pracy).
orzelzone pisze:Ja obecnie też zabieram się za budowanie frezarki
Jak na pierwszy rzut oka dla mnie to strasznie wysoka brama w stosunku do rozstawu par łożysk liniowych na osi Y. Brak sztywności wywołany zbyt cienkim materiałem łatwo naprawisz dokręcając trochę żelastwa. Błędy konstrukcyjne wynikające z luzu łożysk spotęgowane wysoką dźwignią już tak łatwo nie naprawisz. Moja frezarka ma pole robocze o długości 1000mm a długość frezarki to prawie 1400mm ze względu na martwe pole pozostawione przez duży rozstaw łożysk liniowych osi Y. Nie chcę brać się za pouczanie w 3 poście bo sam proszę o pomoc ale takie są moje wrażenia na pierwszy rzut oka.

A co myślicie o silnikach nie za słabe?
I czy ktoś może mi napisać przykładowo jaką maksymalną częstotliwość impulsów zegarowych przyjmuje jego sterownik? Mój 1kHz na pełnym kroku wydaje mi się podejrzanie mało a jak dochodzę do 1200-1300 Hz to silnik już nie startuje tylko buczy.
dudis69 pisze:Fajny rurak Ci wyszedł, jak się znudzi to zwalasz bramę przykręcasz blacik i masz biurko dla dziecka.
Kolega to taki trochę forumowy satyryk? :)
dudis69 pisze:Nie doczytałem się z jakiego materiału ta konstrukcja...
Stalowa.
dudis69 pisze:Przy takiej długości śrub zastosował bym napędzane nakrętki, a śruby mógłbyś naciągnąć co by nie dyndały zbytnio.
Tyle że to zwiększy koszty i skomplikuje trochę konstrukcję.
dudis69 pisze:He, he... przy nakładzie 3k. chcesz zakładać UCFy, nie... no spoko zestawienie.
Śruby i całe ułożyskowanie to tak na razie jak by do testów. Jak wszystko będzie działać to dam tam śruby kulowe może nawet z ruchomą nakrętką i lepsze łożyska. Na razie chcę zobaczyć czy to w ogóle ma szanse zadziałać i dobyć trochę doświadczenia na 1 konstrukcji.
dudis69 pisze:Podłużnice ramy bym położył i od góry przykręcił prowadnice, albo lepiej... boki zrobił z profilu 60x60, a przód i tył zostawił tak jak jest.
Jak położę podłużnice to znowu będę musiał usztywniać bramę a i cała konstrukcja zrobi się mniej zwarta.

Na razie dziękuję za wszystkie rady i proszę o jeszcze :)

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#8

Post napisał: dudis69 » 04 lut 2012, 01:03

Johny_Bit pisze:Kolega to taki trochę forumowy satyryk?
Bynajmniej, jestem po prostu z natury wesoły, i nie przejmuję się zbytnio pierdołami.
Poważnie to powinno się w trumnie wyglądać.
Jak mi nie wychodzi kolejne body, to przykręcam blacik i oddaje do pobliskiego gimnazjum jako darowiznę... :mrgreen:

Teraz na poważnie. :cool:
Johny_Bit pisze:Jak położę podłużnice to znowu będę musiał usztywniać bramę a i cała konstrukcja zrobi się mniej zwarta.
G.... prawda.
Przecież i tak nie jest zwarta, ani sztywna.
Tyle można wywnioskować z twoich rysunków.
Pozdrawiam Sławek



Ryba2
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 25 sty 2012, 23:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: Ryba2 » 04 lut 2012, 12:06

W jaki sposób łączyć aluminiowe profile zamknięte ? Mam temat w dziale "konstrukcja drewniana" ale coraz bardziej przychylam się do wykonania z aluminiowych profili. Mam do dyspozycji bardzo mało narzędzi wiec opcja z zakupem pod wymiar i poskładania wydaje się dobrym rozwiązaniem.


Autor tematu
Johny_Bit
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 25
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:15
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: Johny_Bit » 29 kwie 2012, 08:57

dudis69 pisze:G.... prawda.
Przecież i tak nie jest zwarta, ani sztywna.
Tyle można wywnioskować z twoich rysunków.
Może źle się zrozumieliśmy. Chodzi Ci o to aby prowadnice osi X nie były jeden nad drugim tylko jeden obok drugiego na tej samej wysokości a oś Z miała by konstrukcję takiego jak by dużego kątownika?

Jeśli tak to jakie zalety ma taka konstrukcja w stosunku do mojej?
Większa wrażliwość na luzy promieniowe łożysk oraz większa trudność w uzyskaniu sztywności na połączeniu z osią Z. Może się mylę dlatego proszę o wyjaśnienie a nie o czystą krytykę.
Czy nie jest zwarta? Moim zdaniem oś Z jest jak najbardziej zwarta. Z tym że brama nie jest sztywna się zgodzę ale w poprzednim poście wyjaśniłem dlaczego wszystkie blachy są jednej grubości. Wiem że brama powinna być znacznie bardziej solidna i mam nadzieję osiągnąć to przez późniejsze dodanie ceowników lub profili zamkniętych.

Najlepiej było by zrobić nawet całość z blachy 20mm ale oprócz wymienionych powodów zastosowania blachy 10mm jest jeszcze jeden na który nie mam wpływu mianowicie fakt iż blacha będzie cięta laserem który nie przebije się przez 20mm.
dudis69 pisze:Bynajmniej, jestem po prostu z natury wesoły, i nie przejmuję się zbytnio pierdołami.
Podobnie jak ja więc w razie czego twoje gimnazjum może liczyć na nową ławkę :)

==========================
Kolego Bartuss1 dziś odwiedziłem Twoją stronę i muszę przyznać że teraz wiem z czyją opinią się liczyć. Naprawdę ładne cudeńka montujesz. Widzę że masz też zaplecze. Co prawda pierwsza szkoła jaką skończyłem to obróbka skrawaniem specjalność tokarz-frezer (pracowałem nawet 1,5 roku w tym zawodzie) ale nie mam w domu tokarki :) Jeśli ma się na miejscu maszyny i wszystko można sobie dorobić bez "latania" to praca idzie dużo szybciej.

Podoba mi się ten Twój ploter frezujący 1500x2000x200. Moja konstrukcja jest trochę podobna. Jak zobaczyłam z jakich profili to złożyłeś to trochę się uspokoiłem.
Faktycznie sześcian ładnie wyspawany i miły dla oka ale ja nie odważę się spawać "głównej" ramy. Spawacz ze mnie taki sobie. Co prawda mam w domu TIG oraz MMA ale jakoś nie mam do tego ręki (choć widziałem gorsze smarki niż moje robione przez ludzi z uprawnieniami). Zgodnie z początkowymi założeniami pospawam nogi do blach łączących główną ramę oraz poziome usztywnienia nóg. Widziałem w pracy takie banany po spawaniu że głowa mała. Reszta będzie skręcana. Na tył bramy lub od wewnątrz dam na te blachy jeszcze dodatkowo ramę z profilu może 80x40x3 oczywiście całość przykręcę.

Dokumentacja jest już kompletna i poszła na laser. Jak zwolni się trochę mocy produkcyjnej (na razie ma pełne obłożenie i nie da rady zrobić czegoś "na boku") to pozostanie tylko czekać na bardziej przyjazne temperatury i składać wszystko.

Kuszą mnie te śruby kulowe ale ta cena :(
Trapezy wyniosą mnie 430zł a kule 16x5 wyniosą 1000zł a jeśli na Y miały by być 2 to trzeba jeszcze dodać 370zł oraz koszt pasków i kół. Razem to prawie połowa mojego budżetu. Mam w planie że jeśli frezarka zacznie przynosić zyski to założę kulowe (2x na Y) a trapezy najwyżej odsprzedam. Jeśli całość nie wypali to do cięcia plazmą wystarczą mi trapezy.

Prowadzę bardzo dokładne obliczenia i mogę napisać że z użyciem znajomości cała część mechaniczna wraz z łożyskami prowadnicami i trapezami wyniesie mnie niecałe 2,3k. Moim zdaniem na te wymiary to bardzo mała kwota pod warunkiem że to wszystko zadziała. Widziałem konstrukcje o połowę mniejsze gdzie całość zamykała się o wiele wyżej. Do mojej kwoty należy doliczyć koszty silników sprzęgieł i elektroniki w kwocie 850zł. Do zakupu zostało jeszcze wrzeciono i program sterujący (pewnie będzie Mach3).

Jak łatwo zauważyć dojdę do 4k ale nawet jeśli ten wynalazek nie poradzi sobie z frezowaniem to będę zadowolony że w tych pieniądzach zrobiłem ploter do ręcznej plazmy którą mam w domu.

Jak temperatura zrobi się bardziej przyjazna i ruszy montaż możecie spodziewać się fotek.

================================
Witam po dłuższej przerwie.
Zrobiło się nieco cieplej więc zaczynam trochę działać.
Poniżej foto tego co już mam (część mechaniczna bo elektronikę mam już kompletną):

Obrazek

Udało mi się też dostać profil 60x60x2 na nogi (potrzebowałem 6,5m i był problem bo nikt nie chciał mi dociąć tej połówki). Teraz poluję na 6m 100x60x5 lub 6 dziwne jest to że trudno go dostać (znalazłem w płocku ale to trochę daleko).
Prowadnice, łożyska itp mam już zapisane jakie i co kupić (pierwszy post) więc jak skompletuję wszystko to udam się do firmy w Krakowie i kupię resztę.

Zapaliło mi się jednak kilka lampek w głowie. Jedna z nich i to w dodatku świecąca najjaśniej to myśl czy to wszystko nie będzie zbyt ciężkie?
Cała brama z prowadnicami i osprzętem będzie ważyć z 80kg to nie za dużo?
Czy nie będzie to powodować problemów przy nawrotach (bezwładność)?

Łożyska liniowe bramy mają nośność Stat. 882N Dyn. 1370N jest ich 4 szt. więc powinny sobie poradzić tylko boję się tej bezwładności. Co prawda nie planuję jakiegoś mega posuwu (obliczeniowo wychodzi mi niewiele ponad 1m/min) więc może nie będzie tak źle.

Prosił bym o komentarze z uzasadnieniem a nie rzucanie żabami przez ludzi udających fachowców.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”