hchgchgc

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
kierek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2006, 23:05
Lokalizacja: kraków

hchgchgc

#1

Post napisał: kierek » 16 wrz 2006, 23:26

hgcgc
Ostatnio zmieniony 11 paź 2006, 19:42 przez kierek, łącznie zmieniany 1 raz.




olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 16 wrz 2006, 23:58

Witam kolegę - jako pierwszy na forum !

Pytanie nie tyle głupie co mało precyzyjne, napisz dokładnie w czym chcesz zmienić to sterowanie i jakie masz do tej pory itd, ponadto jeśli kwesta jest taka, czy macha można zastąpić na cncgraf (przykladowo) to odpowiedz jest: tak.

Ale pamiętaj ze cza jakoś sterować stycznikami, przekaźnikami, wrzecionem woda itd. a do tego jest już potrzebna elektronika pośrednia (BOB, płyta główna)

Aby Ci odpowiedzieć precyzyjnie musze znać szczegółowe zastosowanie oprogramowania i środowiska pracy.


Pozdr.
olo
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
kierek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2006, 23:05
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: kierek » 17 wrz 2006, 11:45

hgchjcjhf
Ostatnio zmieniony 11 paź 2006, 19:43 przez kierek, łącznie zmieniany 1 raz.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 17 wrz 2006, 12:17

Jeśli dobrze zrozumialem tego komputera używasz tylko do sterowania frezarki i 200mhz calkowicie wystacza .
Na początek proponuję program *. Wczytujesz g-code i jedzesz. Masz możliwość zmiany prędkości podczas wykonywania programu.
Program pracuje pod DOS , czyli przy win98 należy bootować w DOS , a pod milenim z dyskietki z dosem.
Program jest banalny bez żadnych "wodotyrsków" i pojedzie na 200mhz.
Tutj możesz poczytać i pobrać demo http://www.yeagerautomation.com/specs.htm
Mach wymaga innego systemu , lecz firma ArtSoft ma również w ofercie Master 5 który chodzi pod 98.
Zmiana programu związana jest zwykle z konfiguracją pinów w setupie programu.
Dlaczego nie pasuje Ci CncGraf ?
Jakiej wersji używasz, Dosowej czy na Win?


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 17 wrz 2006, 12:28

no wlasnie -napisz dlaczego nie pasuje ci CNCGraf ?
ja co prawda jeszcze nie zacząłem przygody z maszyna ale studiuje programy i wydaje mi się że cncgraf jest dosyc przyjazny .......

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: Piotrjub » 17 wrz 2006, 13:08

kierek pisze:mam frezarke ktora jest sterowana programem cncgraf (bardzo zle mi sie na nim pracuje)dlatego chciałbym zmienic na inny (bede wdzieczny za propozycje jaki wybrac)
Co do zastosowania : ja podaje programowi sciezke( gcode) a on ma tylko zrobic to co ma zadane (dla mnie jest przydatna opcja sterowania predkoscia w czasie pracy)
A srodowisko to win 98 i win milenium (na procesorach 200mhz - na same sterowanie
Niech kolega zmieni na PrimCam.
A tak na marginesie to można poszukać funkcje zmiany prędkości w czasie pracy w cncGraF napewno jest :wink:
mowie o wersji WIN bo pod DOS-em nie wiem.
Jak kolega nie jest zadowolony a ma płytke do cncGraF-a pod USB (czyli wersja WINDOWS)
moge chetnie odkupić.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 17 wrz 2006, 16:08

kierek pisze:Dzieki za zaiteresowanie
Przedstawie to inaczej:
mam frezarke ktora jest sterowana programem cncgraf (bardzo zle mi sie na nim pracuje)dlatego chciałbym zmienic na inny (bede wdzieczny za propozycje jaki wybrac)
Co do zastosowania : ja podaje programowi sciezke( gcode) a on ma tylko zrobic to co ma zadane (dla mnie jest przydatna opcja sterowania predkoscia w czasie pracy)
A srodowisko to win 98 i win milenium (na procesorach 200mhz - na same sterowanie powinno wystarczyc)

teraz kwestia jaki program wybrac i jak to wszystko poustawiac zeby wszystko hulalo jak nalezy ?
pozdrawiam
kierek

ps. dzieki z góry za odp i wszelkie instrukcje



Witam

Mach potrzebuje minimum widowsa 2000 lub XP, ponadto procesor min 900Mhz, i grafikę 1024x7... cos tam (tak pisze producent).

Faktycznie Master5 jest prosty i wyjątkowo łatwy w konfiguracji, i chodzi pod win9x (fat32) - nie polecam

Niestety nie znam CncGraf choć moderator :) Piotr chwali go, dla mnie mach jest fajnym programem w dobrej cenie, latwym w obsludze – po tygodniu będziesz smigal jak Kubica po torze ;)

Natomias zastanow, się jak polaczyc reszte osprzetu maszyny z programem - bo o tym nie piszesz ani slowa.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: MarK » 20 wrz 2006, 09:41

Parę dni temu zmieniłem znajomemu program z cncgraf na PrimCAM. Sterownik pozostał Autograv, trzeba było tylko dorobić małą "przelotkę". Pod Primem chodzi jak burza. Polecam :-)

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#9

Post napisał: Piotrjub » 20 wrz 2006, 13:13

Prim chodzi pod WIN98 testy robiłem jak dla mnie nic specjalnego, pomijam cenę prawie 500EUR za sam program a pełna wersja prawie 3 tys. EUR chyba że kolega sugeruje inna wersje ale o takiej nie będę dyskutował i takiej wersji w pracy nie będę miał.
Nie wiem jak kolega wykorzystywał cncGraF-a ale u mnie chodzi jak burza i ograniczenia szybkości posuwów są uzależnione tylko i wyłącznie od zastosowanych silników krokowych.
Bez problemu uzyskuje szybkości przesuwu 250mm/s (silniki krokowe) a programem jest cncGraF.
Wiem jedno że tak jak mi się coś nie podoba i chciałbym coś zmienić to nie spotkałem jeszcze innej Firmy niż Boenigk która szybko reaguje i wprowadza różne zmiany w programie. Wczoraj wprowadzili kolejna nowa wersje 4.0 i najważniejsze aktualizacje za darmo.
Ale wracając do programów jeden będzie zachwalał Kcam inny Mach-a jeszcze inny PrimCam prawda jest taka że dobry jest taki jaki znamy i nie sprawia nam kłopotów w obsłudze cena ma również ogromne znaczenie.
PrimCam nie obsługuje portu USB chyba że jest jakaś nowa wersja, ludzie kopiowali stare karty ISEL-a (sterownik wpinany w port ISA) i właśnie do nich jest im potrzebny program Primcam. Dziś nowego kompa z takim portem się nie kupi pozostają stare płyty używane.
Karta sterownicza do programu cncGraF łączona z komputerem kablem USB nie jest do wykorzystania z innym programem.
Jeśli kolega może zrobić zdjęcia karty sterowniczej i tej przelotki fajnie by było.
Na zdjęciach ta duża płytka to konstrukcja własna a ta mała płytka to sterowanie Boenika do programu cncGraF.
Wszystkie podłączenia robie do swojej płytki ale karty sterowniczej Boenika nie da rady pominąć, ciekawe jak kolega to rozwiązał.
Załączniki
PICT3120.jpg
Nowa płytka interfejsu na razie bez karty Boenika
PICT3120.jpg (107.84 KiB) Przejrzano 3511 razy
PICT2957.jpg
Płytka starego typu (ta duza) ale ze sterownikiem Boenika (ta mala plytka) do programu cncGraF
PICT2957.jpg (104.53 KiB) Przejrzano 3517 razy
sterownik0007.jpg
Podłaczenie starego typu sterowania
sterownik0007.jpg (190.78 KiB) Przejrzano 3513 razy


Autor tematu
kierek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2006, 23:05
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: kierek » 25 wrz 2006, 23:03

jfchgfc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”