pomysł na prowadnicę do frezarki

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
krzaqx
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:36
Lokalizacja: Jaworzno

pomysł na prowadnicę do frezarki

#1

Post napisał: krzaqx » 21 lut 2010, 14:24

witam
Mam kressa 1050 i chciałem z niego zrobić taką normalną frezarke stołową, nie cnc. no i wpadłem na taki pomysł.. Obrazek
Czy to zda egzamin? I jeszcze jedna rzecz.. są tam dwa elementy, które chciałem sam zrobić z aluminium. Mianowicie uchwyt frezarki, który ma wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej oraz ten nieruchomy uchwyt, w którym zamocowane są łożyska.. Czy może ktoś wie czy w okolicach Opola mogę kupić takie małe bloczki aluminium? Widziałem w internecie właśnie takie pręty aluminiowe o przekroju prostokątnym 40 x 80 cm ale nie wiem czy ktoś mi sprzeda i wyśle powiedzmy 0,5 mb takiego pręta..Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#2

Post napisał: grg12 » 22 lut 2010, 14:18

Hallo krzaqx

Z rysunku wynika ze szerokosc uchwytu (dlugosc lozysk liniowych) jest bardzo mala w prownaniu z dlugoscia prowadnic - kiedy wrzeciono bedzie najnizej (uchwyt blisko gornego konca prowadnic) nawet minimalne luzy lozyska linowego beda sie przkladaly na duze luzy w wrzecionie. Co gorsza - ze wzgledu na duza dzwignie (dlugosc "swobodnego" odcinka prowadnic do dlugosci lozysk liniowych) caly uklad bedzie mial mala sztywnosc - IMHO ciezko bedzie tym frezowac cokolwiek poza balsa.
Pozdrawiam
Grzesiek


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: Ciowiec » 23 lut 2010, 19:59

zgadzam się z kolegą....uchwyt przydałby się co najmniej 2 razy grubszy (na przedłużonych łożyskach liniowych)....
poza tym oś z będzie miała za małą sztywność na skręcanie - ze względu na to, że obciążenia przyjmują tylko 2 wałki utwierdzone na końcach :wink:


Autor tematu
krzaqx
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:36
Lokalizacja: Jaworzno

#4

Post napisał: krzaqx » 24 lut 2010, 11:25

a inny materiał zamiast aluminium na te elementy by sioe nadał? i gdzie ewentualnie mógłbym go dostać?;>

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#5

Post napisał: grg12 » 24 lut 2010, 12:45

Dowolny metal (moze poza rtecia :) ) - ograniczaja raczej mozliwosci obrobki i cena.
Co do zakupu materialu - na ebayu (na llegro pewnie tez) jest sporo osob sprzedajacych sprzedajacych resztki z obrobki przemyslowej (czasem taki "okrawek" to kilkanascie kg) - to chyba najtansze zrudlo "internetowe". Potem sklepy internetowe typu http://www.wilmsmetall.de/catalog/ - ale ceny sa juz dosc spore. Zrudla lokalne - zaczalbym od przegladniecia ksiazki telefonicznej pod katem zlomowisk/detalicznych handlarzy metalem i pytac - niestety znalezienie zrudla ktore sprzeda male ilosci po rozsadnej cenie to dlugi i upierdliwy proces. Szczegolnie ze takie miejsca czesto nie sa obecne w intenecie i w zasadzie jedyna metoda dotarcia to "znajomy znajomego".


donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#6

Post napisał: donaks » 27 lut 2010, 12:34

Witam. Jeżeli chodzi o bloczki aluminium czyli formatki lub cięty płaskownik dla Twoich potrzeb to proponuję hurtownię w Częstochowie na ulicy Garibaldiego. Widzę,że piszesz chyba z okolic Działoszyna to aż tak bardzo daleko nie ma, a sprzedają ci jaki tylko kawałek chcesz nawet 2 cm bez problemu. Ja się tam zaopatruję i wiem jak ciężko znaleźć hurtownię,gdzie można bez problemu(narzekania i łaski) kupić drobne ilości alu,mosiądzu czy nierdzewki i pocięte na wymiar.
Z tego co widzę na ich stronie,to mają też oddział w Opolu.
hart metal

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”