Wymiarowanie wałka- Proszę o sprawdzenie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
mateush_tm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:34
Lokalizacja: Tomaszów

Wymiarowanie wałka- Proszę o sprawdzenie

#1

Post napisał: mateush_tm » 02 lip 2011, 16:52

Miałem do wykonania takie zadanie:

Obrazek


Wykonałem je tak :

Obrazek


Proszę o sprawdzenie mi tego zadania :) Z góry dziękuje.



Tagi:


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#2

Post napisał: bad_spider » 02 lip 2011, 19:24

widze ze z aktualnej normy do oznaczen chropowatosci korzystasz, jestem ciekawy czy swiadomie;)
- przekroj nieoznaczyny
- linie wymiarowe nie moga sie przecinac wiec albo inaczej rozmiesc wymiary albo przerwij linie pomocnicze
- jezeli juz napisales jak wykonac niezwymiarowane fazowania to nie widze potrzeby ich zaznaczania to zaciemnia rysunek.
- przy otworze przelotowym to zaokraglenie jest wynikiem wiercenia nie trzeba go wymiarowac, a otowr ma srednice nie tylko szerokosc
- zobacz jak sie oznacza tolerancje wspolosiowosci bo cos mi sie wydaje ze nie do konca tak jak to zrobiles
- nakielki gwintowane sa chyba znormalizowane, ich oznaczenia tez
- zdublowany wymiar fi 16, jezeli juz go podales na glownym to poco ci R8 na przekroju?

wesoly ten rysunek, wiecej mi sie nie che produkowac;]


marmagi
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 10 wrz 2009, 09:42
Lokalizacja: Koszalin

#3

Post napisał: marmagi » 02 lip 2011, 21:01

jeśli lecisz z norm to na fi16 jest wpust o szerokości 5 i głębokości w wałku 3mm (u Ciebie 4N9 i 2mm) dla 4 byłoby 2.5.
Jak nie masz podanej długości wałka to dlaczego dajesz takie wymiary - po co te połówki?
Przy gwincie wewnętrznym podaj tylko M7 - średnica otworu będzie musiała być taka by gwint miał pełen zarys, nie ma podanej długości tego gwintu
co do tolerancji - tak podaje Dobrzański
Obrazek

i uwagi bad_spider'a


jarek542
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 16 maja 2011, 18:23
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: jarek542 » 03 lip 2011, 18:28

jeszcze promienie zaokrągleń przy przejściu między stopniami, chyba że tego się nie wymiaruje?


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#5

Post napisał: ilove810T » 22 lip 2011, 20:30

ja bym wymiarowal od lewej strony do kolnierza i od prawej strony do kolnierza podajac przy tym dlugosc calego walka

tutaj masz moj walek pod wrzeciono, ktore kiedys zaprojektowalem (nie pamietam czy to ostateczna wersja, ale chyba jest ok), moze pomoze http://www.mediafire.com/?1xb80xkkyy0hvw9

pzy okazji pochwale sie rysunkiem zlozeniowym wrzeciona

http://www.mediafire.com/?b9373j8f9jk7wrz
Jakby kogos interesowaly wszystkie obliczenia do wrzeciona, to niech pisze na pw. Zrobilem skrypty w matlabie.


robos7
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 26 lip 2011, 19:31
Lokalizacja: Mikołów

#6

Post napisał: robos7 » 28 lip 2011, 18:20

ilove810T masz to wrzeciono z jednego kawałka materiału uciosane?:P Kreskowanie musisz mieć w różne strony, nie możesz całego złożenia sobie tak pokreskować. Do tego elementów znormalizowanych takich jak łożyska czy śruby się nie kroi. Elementy 18 i 19 to to samo łożysko więc po co je dwa razy numerujesz?

Spojrzałem na ten rysunek tak na szybko i w dodatku nie jestem jakimś specjalistą od rysunku, ale wygląda to niezbyt dobrze, szczególnie to kreskowanie w oczy kole. Na rysunku wałka też by się kilka błędów znalazło, ale może jakiś szpec się wypowie na ten temat :)


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#7

Post napisał: ilove810T » 28 lip 2011, 21:30

robos7 pisze:ilove810T masz to wrzeciono z jednego kawałka materiału uciosane?:P Kreskowanie musisz mieć w różne strony, nie możesz całego złożenia sobie tak pokreskować. Do tego elementów znormalizowanych takich jak łożyska czy śruby się nie kroi. Elementy 18 i 19 to to samo łożysko więc po co je dwa razy numerujesz?

Spojrzałem na ten rysunek tak na szybko i w dodatku nie jestem jakimś specjalistą od rysunku, ale wygląda to niezbyt dobrze, szczególnie to kreskowanie w oczy kole. Na rysunku wałka też by się kilka błędów znalazło, ale może jakiś szpec się wypowie na ten temat :)
zauwazylem, ze jest to jedna z pierwszych wersji, wersja robocza do naniesienia poprawek recznie (kilkanscie wydrukow bylo :mrgreen: ). Generalnie projekt byl bardzo ciezki i trzeba bylo go zrobic idealnie.. i nie milo go wspominam



[ Dodano: 2011-07-29, 02:29 ]
tutaj chyba finalna wersja, cos grubosci linii nie wytrzymaly proby czasu.
Dodam jeszcze, ze jest to teoretyczne wrzeciono dla frezarki o max sile skrawania 6,6 KN
co powinno pozwolic na obrobke wykanaczaja plaszczyzny stali weglowej ST50 za pomoca glowicy frezarskiej o srednicy 160mm (sposrod wszystkich typowych operacji frezarskich i wybranych przezemnie narzedzi od jednego producenta, wlasnie ta operacja na tej stali z tym narzedziem ma najwieksza sile skrawania.)
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”