zywotnosc narzedzi skrawajacych w zaleznosci o parametrow ob

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
berzer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 126
Rejestracja: 04 lis 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznan

#11

Post napisał: berzer » 22 mar 2008, 12:07

No wlasnie... wiec jak to jest?



Tagi:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#12

Post napisał: kaleena » 22 mar 2008, 14:51

No niestety, ale jak ktoś jest po technicznych szkołach, to musiał się zetknąć z maszynami i obróbką, bez tego ani rusz. Najlepiej jest poznać obróbkę na maszynach konwencjonalnych i "poczuć" to, albo podpatrywać pracowników, którzy pracują na takowych. Moim zdaniem to podstawa, a sterowanie to tylko dodatek. Praktyka w narzędziowni to raczej konieczność.
Pozdrawiam


Autor tematu
berzer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 126
Rejestracja: 04 lis 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznan

#13

Post napisał: berzer » 22 mar 2008, 15:05

Ok, powiem Ci kolego szczerze, ze ktos jezeli nawet byl na studiach z budowy maszyn to nie znaczy, ze jego kurs z obr skrawaniem byl cos warty... takie zycie... rozumiem, ze opierajac sie o parametry podane przez producenta narzedzia odrazu nie zajade - ALE - kiedys musi wymieknac, wiec ponawiam pytanie - opierajac sie o parametry producenta na ile powinno starczyc narzedzie? 1h obrobki? 10h? 20h?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post napisał: skoti » 22 mar 2008, 16:17

Jak ktoś nie ma doświadczenia to musi go nabyć :) Parametry które podaje producent narzędzi nie są wyssane z palca :) Jakieś tęgie głowy siedziały nad nimi nie malo czasu i normalnemu użytkownikowi mogą wiele pomoc . Nowoczesne narzędzia mogą pracować na takich parametrach o których kilka lat temu nikomu się nie snilo . W związku z tym doświadczenie nabyte na starszych narzędziach okazuje się nieco nieświeże :) i warto od czasu do czasu zajrzeć do katalogu .
Jeśli chodzi o swiezych adeptów cnc to tu sprawa się komplikuje . Po pierwsze taka osoba powinna sobie nieco poczytać na temat rodzajów zużycia ostrza i przyczyn tego . Jest to podstawa bez której nie jesteśmy w stanie okreslic czy narzędzie zuzywa się w wlasciwy sposób .
Robimy próbę na dolnym zakresie parametrów które zaleca producent . Jeśli maszyna jest w złym stanie to obniżamy parametry o kilkadziesiąt procent z tym ze raczej regulujemy posuwem i zglebieniem freza a szybkosc skrawania zostawiamy taka jak zaleca producent do danego materiału . Chyba ze maszyna ma za male szybkości posuwów np przy gwintach o wielkim skoku na tokarce . Robimy , słuchamy i obserwujemy co się dzieje zbierając doświadczenie :mrgreen: . Warto tez przy obróbce wymagającej dużo mocy zerknac na wskaźniki obciążenia osi (jeśli takie są) , jest to dosc ważna informacja . Cnc często maja maly moment na wrzecionie i osiągniecie parametrów zalecanych przez producenta może być niemożliwe . Jeśli mamy przeciazone wrzeciono wtedy warto w pierwszej kolejnosci podniesc szybkosc skrawania do gornego zakresu podanego w katalogu . Wrzeciona w cnc maja większy moment na wyższych obrotach .

[ Dodano: 2008-03-22, 16:19 ]
berzer pisze:opierajac sie o parametry producenta na ile powinno starczyc narzedzie? 1h obrobki? 10h? 20h?
Jesli chodzi o plytki to zywotnosc ktora przewiduje producent wynosi 15 min .

[ Dodano: 2008-03-22, 16:25 ]
Z tym ze zmniejszenie ktoregos z parametrów może drastycznie przedluzyc zywotnosc .


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#15

Post napisał: Loser » 26 mar 2008, 18:46

Ja najczęściej wychodzę od najmiejszych parametrów podanych przez producenta narzędzia (bo podają przedział), i po obserwacjach zmieniam (najczęściej zmniejszając prędokość skrawania o jakieś20 do 50 procent) Miejsza prędkość skrawania wydłuża żywotność narzędzia


Autor tematu
berzer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 126
Rejestracja: 04 lis 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznan

#16

Post napisał: berzer » 03 kwie 2008, 21:20

Hmmm... ok, a powiedzcie mi, np. mam glowiczke o srednicy 50mm i 8 plytek, nie mam danych producenta co do narzedzia, obrabiam fortal, to jak z grubsza moge przyjac parametry wyjsciowe??? (bezpieczne)


Azja Mniejsza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 26 mar 2008, 14:39
Lokalizacja: Wrocek

#17

Post napisał: Azja Mniejsza » 04 kwie 2008, 16:07

Hmmm... ok, a powiedzcie mi, np. mam glowiczke o srednicy 50mm i 8 plytek, nie mam danych producenta co do narzedzia, obrabiam fortal, to jak z grubsza moge przyjac parametry wyjsciowe??? (bezpieczne)
Za malo informacji, obrabiasz w aluminium, zeliwie, stali?? i jakie te plytki sa? szesciokatne, prostokatne, okragle? glowica na dlugim wysiegniku, czy na krotkim?


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#18

Post napisał: kaleena » 04 kwie 2008, 17:34

Napisał, że obrabia FORTAL. Nie miałem przyjemności, ale jako że jest to stop o dobrych właściwościach skrawających, to ja pokusiłbym się o parametry zbliżone do alu (oczywiście z dolnego pułapu).
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

to ja może napisze.:)

#19

Post napisał: rafalxfiles » 05 kwie 2008, 16:46

Nie wiem co to za fortal.. i nie wiem jaką masz tą głowicę czy jakąś porządną czy kiepską.. zakładając że coś dobrego kupiłeś to proponuje tak... na początek:
VC 250 - czyli 1600 0br minuta
i posów o ile masz dobrze zamocowany detal:
0.1 mm na ząb czyli 0.8 mm na obrót (głowica ma 8 płytek)
czyli posów minutowy wychodzi 1280.
Ale to jest dla jakiejś dobrej w miare głowicy parametry..

Zobaczysz jaki wiór Ci wyjdzie.. jeżeli będzie ciemny to zmniejsz Vc - jeżeli nie to ok
Jeżeli masz słabe mocowanie to zmniejsz posów..

Ja tam nigdy nie zaczynam od parametrów minimalnych jak wyżej kolega napisał..
Zaczynam mniej więcej od połowy danych i patrze jaki wiór wychodzi.. jeżeli spalony to za duże Vc jeżeli pląta wióra to za mały posów.. ale to też nie reguła

Pozdrawiam


Aztek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:13
Lokalizacja: Podkarpacie

#20

Post napisał: Aztek » 05 kwie 2008, 19:22

Witam
Głowiczka fi50 i 8 ostrzy to jest typowe narzedzie do obróbki żeliwa lub do innych materiałów dających krótki wiór. Fortal to chyba płyty aluminiowe. Z tego co widziałem jak się ten fortal obrabia (You Tube) to raczej twoje narzędzie się nie nada. Za gęsta podziałka, która spowoduje, że narzędzie zalepi się wiórami. Najlepsze rozwiązanie to glowica o podziałce max 5 ostrzy przy średnicy 50 mm, do tego polerowane płytki do Al.
Prędkość skrawania ok 500 m/min, posuw ok 0,25 mm/z i jazda.
Tą głowicę co masz zostaw na inną okazję.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”