zwcad zw3d - jakiś prosty tutorial "od rysunku do G-cod

ZWCAD

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

zwcad zw3d - jakiś prosty tutorial "od rysunku do G-cod

#1

Post napisał: Hrumque » 05 mar 2014, 20:29

Na kanale ZWsoft youtube jest od groma tutoriali, ale głównie dotyczących zwcada jako takiego, tworzenia przedziwnych rzeczy w 3D itd... albo prostych spraw typu rysowanie brył, podstawowa edycja.
Nie mogę znaleźć żadnego prostego tutoriala "od rysunku do g-kodu dla cnc", ale może po prostu - tak prosto się nie da? Rozumiem to w ten sposób: rysuję sobie coś w zwcad/zw3d na 2D, powiedzmy zaokrąglony prostokąt z 3 otworami, wyciągam go do 3D, zaznaczam grubość, zfazowanie otworów... i teraz chciałbym z tego zrobić CAM dla maszynki CNC. Co dalej? Niby są filmy typu - ale nic zupełnie z tego dla mnie nie wynika - dużo opcji/pozycji "samo się" pojawia, nie wiem skąd, nie wiem dlaczego ;)



Tagi:

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#2

Post napisał: frezowacze » 05 mar 2014, 23:43



Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Hrumque » 06 mar 2014, 11:16

Dzięki, to chyba jest to, czego potrzebowałem :)


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 07 mar 2014, 11:28

No i znów poległem ;) Wg instrukcji - filmiku - coś tam generuje, ale wygenerowany plik .nc nijak się nie nadaje do Mach3
Próbowałem różne postprocesory (fanucbasic, ZW_fanuc_3x itp) i zawsze generuje jakiś krzak, albo polecenia typu G05.1 Q1. których mach nie zna (?), albo ... niby program daje się puścić w "simulation" - ale na podglądzie ToolPatch - nic się nie dzieje, liczniki pozycji XYZ się nie zmieniają...

Zmieniłem w ustawieniach maszyny postprocesor na VXPost, Fanuc-basic i niby już coś mam strawnego przez mach3, ale! pomimo konfiguracji limitow w definicji maszyny (np Zmin 0, Zmax 70, Zhome 70) - uparcie w .nc mam na samym początku G43 Z102. H1 M08 czyli jedzie gdzies Z do 102, co wywołuje Z-soflimit
Czy faktycznie muszę siedzieć i ręcznie czyścić g-kod z takich kwiatków?


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#5

Post napisał: PiRo_man » 08 mar 2014, 19:37

Jeśli nie masz dobrze skonfigurowanego postprocesora to tak, musisz siedzieć i ręcznie czyścić plik NC.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: Hrumque » 10 mar 2014, 20:05

Ogarniam pomalutku ;) Znalazłem, gdzie był błąd - oprócz definicji maszyny jest jeszcze pozycja Clerances w module cam, i tam było "clear Z = 100" Poprawione.

Niedługo kończy mi się demo-trail zw3d i usiłuje coś w nim potrenować, może na CNC efekt wypuścić, ale na ile Autocada z klawiatury obsługiwalem 10 lat temu biegle, to tutaj czuję się, jak wtedy gdy pierwszy raz na linuksie usiłowałem uruchomić kartę muzyczną w 2002r ... To chińskie dziadostwo ma tak intuicyjny interfejs, że mi się TAG pod dosem przypomina ;)

druga sprawa - związana z CAM - jaki typ obróbki wybrać, by uzyskać to co się chce ;) ? Jest tam trochę tych "metod":
- Drill: Center, Drill, Peck, Chip, Ream, Bore, Fine Bore, Counterbore, Countersink, Tap...
- 2x Mill: Spiral Zigzag Box Contour Profile Chamfer, Corner Round, Helical, Ramp, Topface cut...
- 3x Quick: Pre-drill, Smothflow, Offset 2D, Lace, Plunge, Finish Lace, Finish Offset 3D, engrave 2D, i inne wynalazki
- 5x Mil
- Tourning

Wszystko fajnie, ale jak na razie to żadna z opcji wybranych nie robi tego, co bym chciał - niezależnie od doboru freza (i jego końcówki) np sfazowane otwory pod śruby z skośnym łebkiem - zawsze wyglądają jakby ktoś je kilofem zrobił, ręcznie pisząc szereg kolejnych coraz mniejszych i głębszych okręgów przez G12 - robię nawet frezem prostokątnym - ładny stożek, a tu frezem kulistym - robi jakieś dziwne jazdy w poprzek, wzdłuż i wychodzi kańciate...
W dodatku - w wielu opcjach niby coś liczy ... i kończy się "ALERT: Unable to create Cam Tool path." Ale dlaczego? I nie jest to wina np złego narzędzia - bo przy próbie np wiercenia frezem płaskim wywala inny błąd (nie przyjmuje takiego narzędzia do takiego typu obróbki).


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#7

Post napisał: PiRo_man » 14 mar 2014, 17:18

Opisałeś problem w stylu:

Kod: Zaznacz cały

"Nie działa mi samochód/komputer, co się popsuło?"
Jeśli chcesz żeby Ci pomóc to podaj więcej szczegółów. Bo po Twoim opisie niewiele można wywnioskować.


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#8

Post napisał: krzycho102 » 17 cze 2014, 08:49

Odświeżam temat, gdyby ktoś miał problem z ZW to na stronie dystrybutora są filmiki z lektorem. Jak na rozpoczęcie pracy to myślę, że to całkiem sporo informacji :)

http://www.zw3d.com.pl/filmy-zw3d-cad-cam


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Hrumque » 22 cze 2014, 09:40

krzycho102 pisze:Odświeżam temat, gdyby ktoś miał problem z ZW to na stronie dystrybutora są filmiki z lektorem. Jak na rozpoczęcie pracy to myślę, że to całkiem sporo informacji :)

http://www.zw3d.com.pl/filmy-zw3d-cad-cam
Przejrzałem. Szczerze mówiąc... to smutno mi, bo bawiłem się zw3d 2x miesiąc (dwa triale) i już widzę, że gość który tam tłumaczy - źle tłumaczy, wali błędy merytoryczne.

Dla chętnych, by szybko przejść z obiektu na g-code dla prostego cnc - 3/4 sukcesu w dobrym wyborze typu operacji obróbki w CAM. Mi sensowne rzeczy generują w zasadzie tylko operacje z zakładki 3x Nurbs: Rough: Spiral do ogólnego wykrojenia kształtów (głównie wewnętrznych), a potem Cast : Spiral do obróbki powierzchni górnej/eleganckiej, i na końcu - Cut: Side wycina mi zewnętrzny obrys, tak że z klocka "Stock" wypada element gotowy.


ZW3D-PL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2016, 08:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: ZW3D-PL » 19 kwie 2016, 16:29

Tak jak pisałem wcześniej, ale moja wypowiedź została zgłoszona do moderacji i usunięta, to o czym pisze użytkownik Hrumque nie jest błędem merytorycznym, a wynika z charakterystyki programu. Stronę obróbki zamkniętych profili zawsze zmienia się w parametrach operacji profilowej, a nie jak twierdził Hrumque przy definicji cechy. Przy otwartych profilach faktycznie zmienia się to przy wyborze profilu do obróbki, ale tylko przy otwartych.

Pozdrawiam.
Nowa wersja ZW3D CAD/CAM 2016 już dostępna

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ZW3D / ZWCAD”