Zużycie prowadnic łoża

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Zużycie prowadnic łoża

#1

Post napisał: kajpa » 17 mar 2018, 11:24

Witam,

Remontuje tokarkę. Jestem na etapie weryfikacji zużycia, jej poszczególnych elementów. Prowadnice konika wyglądają dosyć dobrze, pomiar liniałem i szczelinomierzem nie wykazuje, żeby gdzieś było mniej niż 5 setek różnicy. Pod wrzeciennikiem prowadnice w stanie idealnym, więc do nich została doskrobana podstawa konika. Potem korzystając z niej zostały pomierzone odchyłki na prowadnicach suportu. Wyszło 14 setek, na pryzmie zewnętrznej szerszej, 8 setek na mniejszej i 2 setki na płaskiej. Pytanie brzmi czy warto się targać na szlif całości? Skrobanie tradycyjne odpada bo łoże jest hartowane. Mógłbym się pokusić o skrobanie szlifierką trzpieniową. Zrobiłem próbę na kawałku hartowanej prowadnicy i efekt jest dosyć dobry. Tokarka TUM35.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zużycie prowadnic łoża

#2

Post napisał: RomanJ4 » 17 mar 2018, 12:10

Chyba jeszcze nie warto jeśli nie toczysz permanentnie jakiejś całkowitej cienizny - chodzi o miejscowy przyrost średnicy Δr względem wysokości noża do osi Δh warunkowanej wyrobieniem łoża. Można to obliczyć z równania Pitagorasa znając zakładaną średnicę obróbki i wielkość wyrobienia. Ale generalnie - im większa obrabiana średnica tym ten wpływ(przyrost Δr) jest mniejszy.

Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Zużycie prowadnic łoża

#3

Post napisał: rc36 » 17 mar 2018, 12:12

Co do skrobania to ja używam małej szlifierki prostej, bo do skrobaka nie mam cierpliwości :D Efekt jest całkiem dobry tylko trzeba delikatnie operować szlifierką.


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zużycie prowadnic łoża

#4

Post napisał: kajpa » 17 mar 2018, 16:46

No właśnie, zużycie nie wydaje się duże, ale z drugiej strony kusi, żeby wszystko zrobić na tip top od razu i nie ruszać drugi raz. Nie ukrywam, że to właśnie sposób skrobania jaki wykorzystywał kolega rc36, chciałbym użyć. Sporo też tego u kolegów z za wschodniej granicy. Tak czy siak dzięki za informacje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”