Zużycie freza w aluminium.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Mike2019
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 07 cze 2019, 19:22

Zużycie freza w aluminium.

#1

Post napisał: Mike2019 » 25 wrz 2019, 14:45

Witam wszystkich.

Może głupie pytanie, ale muszę je zadać, gdyż trudno mi jest to ocenić. Jest ktoś w stanie mi powiedzieć o ile może zmienić się średnica freza podczas obróbki? mam tutaj na myśli zużycie freza przed ostrzeniem. Pierwszy raz używam frezów kulowych, które no jakby nie patrzeć trudno zmierzyć. Jestem świeżakiem dlatego nie wiem czy kompensacje promienia freza uzywa sie tylko po ostrzeniu? gdyz srednica freza nie jest sie w stanie zmienic po zuzyciu? pozdrawiam



Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zużycie freza w aluminium.

#2

Post napisał: Butler » 25 wrz 2019, 15:09

Mike2019 pisze:o ile może zmienić się średnica freza podczas obróbki?

Zależy od średnicy freza, jego wysięgu, materiału z którego jest przeznaczony, obciążenia które na niego zadasz itd.
I często to nie zmniejsza się jego średnica (ściera), ale poddaje się/ugina pod obciążeniem i nie jest w stanie osiągnąć zadanego toru stąd konieczne korekcje kompensacji.
Mike2019 pisze:Jestem świeżakiem dlatego nie wiem czy kompensacje promienia freza uzywa sie tylko po ostrzeniu?

Kompensacje freza używa się niemal zawsze. Zawsze, by wykonać detal w zadanej tolerancji.
Ale... W przypadku frezów kulowych z kompensacji średnicy narzędzia niemal nie korzystam bo wykorzystuję je zazwyczaj w strategiach obróbki które angażują co najmniej 3 osie naraz i programowanie z kompensacją jest niewskazane, często niemożliwe.
A ostrzenie może być różne. Jak daję frezy kulowe do regeneracji to proszę by nie ruszano powierzchni bocznych, tylko czołową. Skraca się frez, ale promień zostaje ten sam.


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Zużycie freza w aluminium.

#3

Post napisał: MarioMAX » 25 wrz 2019, 15:38

Kompensacji używa się, aby uzyskać zadane tolerancje, i nie pisać programu cały czas. Podczas pracy, frez się zużywa, niekoniecznie zmieniając swoją średnicę jakoś znacznie, będą to raczej mikrony. Ale spowoduje to, że materiał inaczej się zachowuje, maszyna bardziej się wygina, frez w oprawce tak samo, na sztywnych maszynach, można zauważyć różnicę, rzędu 0,02-0,05mm, i dlatego wpisuje się poprawkę do kompensacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”