Znalezione pieniądze

Co z nimi zrobić?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Znalezione pieniądze

#1

Post napisał: etet100 » 29 kwie 2019, 08:39

Witam. Przy wyjściu do sklepu leżą pieniądze. Kwota troszkę za mała żeby zawracać głowę policji czy inny służbom, ale dla niektórych pewnie bardzo duża. Co z tym można zrobić?

1) Zostawić? Pewnie szybko ktoś się tym zaopiekuje (niekoniecznie prawowity właściciel).
2) Zabrać sobie? Nie w moim stylu
3) Oddać w punkcie obsługi klienta? Jaką mam pewność, że tamta pani jest uczciwa? Zresztą
gdybym ja zgubił to raczej bym tam nie poszedł zapytać

Jakieś lepsze pomysły?




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Znalezione pieniądze

#2

Post napisał: FTW » 29 kwie 2019, 08:53

Daj ogłoszenie na słupie, że szukasz właściciela :D


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Znalezione pieniądze

#3

Post napisał: etet100 » 29 kwie 2019, 08:58

Jest to jakiś pomysł. Najlepiej ze zdjęciem żeby właściciel miał pewność że to jego.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Znalezione pieniądze

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 29 kwie 2019, 09:17

etet100 pisze:
29 kwie 2019, 08:39
Witam. Przy wyjściu do sklepu leżą pieniądze. Kwota troszkę za mała żeby zawracać głowę policji...
Kartka na słupie - "znaleziono gotowke, jesli zgubiles napisz DOKLADNIE jaka to byla kwota na adres:" i tu emil tymczasowy do obslugi tej sprawy. Jesli ktos wiarygodnie potwierdzi ze to jego kasa to wiesz co dalej. Jesli nie to przepadek i po sprawie. Numeru telefonu bym nie podawal, zeby nie odbierac telefonow od lumpow :)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Znalezione pieniądze

#5

Post napisał: pavyan » 29 kwie 2019, 09:26

Kilka ogłoszeń w pobliżu sklepu, w sklepie także i uprzedzić (poprosić) obsługę żeby - w przypadku pojawienia się kogoś, kto pyta o zgubione pieniądze - poinformowała pytającego o tym, że ktoś je znalazł i podała numer Twojego telefonu lub pokazała ogłoszenie.
Myślę, że najbezpieczniej byłoby podać na ogłoszeniu numer telefonu - wstępna telefoniczna weryfikacja polegałaby na zapytaniu o wysokość sumy zgubionych pieniędzy i jakie były nominały.
Dmuchając na zimne, dla bezpieczeństwa można spotkać się potem w owym sklepie (albo przeprowadzić przekazanie pieniędzy przy innych nieprzypadkowych świadkach).

Jeśli jednak nikt się nie zgłosi lub nie będzie potrafił odpowiedzieć prawidłowo na pytania - można oddać (oficjalnie, z pokwitowaniem) np. do hospicjum dla dzieci.
To tylko jeden z pomysłów, można wytypować inne instytucje - ale akurat mnie chore dzieci zawsze najbardziej "ruszają".

PS: Rzeczywiście, mogą być telefony od cwaniaczków - myślałem o tym także, to ryzyko. Może napisać na ogłoszeniu, że informacja (nr. telefonu) u obsługi sklepu - a tam ładnie poprosić o wstępną weryfikację :wink: (pijaczyna, lump, włóczęga, narkoman itp.)
Email to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, ale starsza osoba może mieć trudność z kontaktem; można połączyć oba sposoby (email na ogłoszeniu, numer telefonu u obsługi sklepu).

PSII: Miałem podobną przygodę, wypadło mi 50zł (zaledwie :D ) na podłogę w zaprzyjaźnionym sklepie - że coś mi brakuje, zorientowałem się wieczorem. Następnego dnia ekspedientka się śmieje i pyta: "Nie zgubił pan czegoś?"
"Rzeczywiście, 50zł mi brakuje".
A ona mówi: "Jakaś dziewczynka znalazła wczoraj na podłodze i oddała mi, pomyślałam że to Pańskie... o, właśnie wchodzi do sklepu!"
Patrzę: wchodzi śliczna czternastolatka, okazała się gimnazjalistką mieszkającą w sąsiedztwie - wcisnąłem zawstydzonej podziękowaniami dziewczynce (bo nie chciała!) 10zł znaleźnego.
Przywrócił mi ten przypadek dużo utraconej wiary w dzisiejszą młodzież :D , i między innymi choćby dlatego - gdybym znalazł pieniądze - szukałbym właściciela lub oddał na jakiś szczytny cel. Gdybym sobie samemu zostawił, chyba parzyłyby mnie w palce.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2019, 09:42 przez pavyan, łącznie zmieniany 2 razy.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Znalezione pieniądze

#6

Post napisał: etet100 » 29 kwie 2019, 09:41

Moim zdaniem ogłoszenia nie mają sensu. Jakiś cwaniak szybko trafi w kwotę a znowu właściciel może nawet nie być do końca pewny (ja bym nie wiedział na pewno ile dokładnie zgubiłem). Tak można robić jeśli przedmiot ma jakiekolwiek charakterystyczne cechy. No i podawanie mojego numeru komukolwiek nie wchodzi w grę.

W sumie tam na 100% jest monitoring i pewnie można było zerknąć. Może akurat to ktoś kto dopiero wchodził lub jakiś stały bywalec.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Znalezione pieniądze

#7

Post napisał: pavyan » 29 kwie 2019, 10:56

Jeśli jest monitoring, to pogadać trzeba z obsługą sklepu czy ochroną i przejrzeć nagranie.
Ale jeśli to działa w "zamkniętej pętli", nadpisuje poprzedni zapis w stosunkowo krótkim okresie czasu - trzeba się pośpieszyć.
Jednak pieniądze musiały pojawić się krótko przed Twoją tam obecnością, bo inaczej ktoś inny by je zauważył i zabrał; to wskazuje który moment nagrania trzeba przejrzeć.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Znalezione pieniądze

#8

Post napisał: orion32 » 29 kwie 2019, 15:03

Zgodnie z prawem jeśli nie znasz właściciela(a nie xnasz), należy oddać do biura rzeczy znalezionych.Wszelkie inne działania mogą być podstawą do oskarżenia o przywłaszczenie
Niestety masz kłopot ,bo do takiego biura znajdujacego się przy urzędzie gminy(miasta)musisz sie udać poświęcajac swój. czas i środki.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Znalezione pieniądze

#9

Post napisał: etet100 » 29 kwie 2019, 15:54

Czyli prawidłowa odpowiedź to:

4) Przejść obok i nie zawracać sobie głowy


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Znalezione pieniądze

#10

Post napisał: ajt » 29 kwie 2019, 18:40

orion32 pisze:
29 kwie 2019, 15:03
Zgodnie z prawem jeśli nie znasz właściciela(a nie xnasz), należy oddać do biura rzeczy znalezionych.Wszelkie inne działania mogą być podstawą do oskarżenia o przywłaszczenie
Niestety masz kłopot ,bo do takiego biura znajdujacego się przy urzędzie gminy(miasta)musisz sie udać poświęcajac swój. czas i środki.
To zależy od kwoty. Tzn. jeszcze w połowie zeszłego roku obowiązywała ustawa która nie podawała żadnej kwoty granicznej. W rezultacie nawet znalazca 1gr, by być w zgodzie z prawem, powinien ten grosz zanieść do starostwa. Chyba parę miesięcy temu weszła nowelizacja, która kwoty powyżej 100 każe zgłaszać, a mniejsze pozwala zatrzymać :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”