Złączki pneumatyczne wtykowe oraz złączki pneumatyczne skręcane powstały z myślą o łączeniu i podłączaniu węży, a także przewodów stanowiących element instalacji pneumatycznej. Zarówno złączki pneumatyczne wtykowe, jak i złączki pneumatyczne skręcane swoją konstrukcją są dostosowane do wykonywania szybkiego i łatwego łączenia poszczególnych elementów instalacji, jednak różnice konstrukcyjne pomiędzy nimi nadają im nieco innej specyfiki. Złączki pneumatyczne wtykowe zdecydowanie wiodą prym jeśli chodzi o szybkość i łatwość łączenia, jednak złączki pneumatyczne skręcana – w kwestii szybkości wykonania połączenia ustępujące im nieznacznie – należałoby uznać za rozwiązanie dające większą gwarancję trwałości. Między innymi te różnice sprawiają, że osoby zajmujące się budową instalacji pneumatycznych lub wodnych mają możliwość wyboru i dostosowania złączek do wymagań, jakie niesie ze sobą określony typ instalacji.
Popularne rodzaje złączek pneumatycznych
Istnieją różne rodzaje złączek pneumatycznych wtykowych i skręcanych. Różne też jest ich zastosowanie. W sklepach zajmujących się instalacjami pneumatycznymi znaleźć można między innymi złączki wtykowe z mosiądzu niklowanego, złączki wtykowe z polipropylenu PP, złączki wtykowe ze stali nierdzewnej czy też złączki skręcane z tworzywa PA, PVDF i PFA.
W przypadku rozróżnienia złączek pneumatycznych wtykowych oraz złączek pneumatycznych skręcanych pod względem ich zastosowania należałoby wymienić np.: złączki wtykowe do przemysłu spożywczego, złączki wtykowe do węży calowych, łączniki przewodów, złączki skręcane do przewodów przemysłowych czy tzw. złącza mleczarskie.
Każdy z wymienionych wyżej rodzajów złączek pneumatycznych przeznaczony jest do konkretnych, często bardzo mocno wyspecjalizowanych instalacji. Wyspecjalizowanie to dotyczy zarówno materiału, z jakiego budowana jest dana instalacja (np. skręcane złącza z mosiądzu niklowanego do rur miedzianych), obciążeń, jakimi jest poddawana (np. złączki wtykowe do 150 barów), a także sposobu jej zastosowania (np. zawory odcinające wtykowe oraz zawory odpowietrzające wtykowe do układów pneumatyki napędowe i sterującej).
Zastosowanie złączek pneumatycznych
Zarówno złączki wtykowe jak i złączki skręcane mogą być stosowane w bardzo wielu typach instalacji, jednak najlepiej z całą pewnością złączki wtykowe sprawdzają się w instalacjach poddawanych częstym czynnościom serwisowym lub też regularnie przebudowywanym i modernizowanym. Jeśli zaś chodzi o złączki pneumatyczne skręcane, to je z kolei należy stosować przede wszystkim w instalacjach trwałych, rzadko przebudowywanych i niewymagających zbyt częstego demontażu.