"Zaraźliwa" rdza

Rdza rozprzestrzeniająca się

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
czakun
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 10 lip 2018, 10:25

"Zaraźliwa" rdza

#1

Post napisał: czakun » 27 lip 2018, 13:33

Hej,
mam poważny problem samorozprzetrzeniającej się rdzy. Pierwsze jej ognisko wystapiło po oczyszczeniu żeliwnego łoża tokarki ze starej farby. Czyściłem zmywaczem do farb i lakierów. Na opakowaniu napisane jest aby po usunięciu starej farby oczyścić powierzchnię wodą. Ja ten etap ominąłem i suchą powierzchnię posmarowałem CX-80. Może tu jest mój błąd? Następnego dnia przychodzę i widzę, że powierzchnia nakryła się delikatnie rdzą. "Nic to" - myślę i ponowanie posmarowałem ww specyfikiem. Przychodzę nazajutrz a ten obszar pokryty jeszcze większą ilością rdzy, bardzo "suchej". Ogólnie myślałem, że po pokryciu rdzy olejem nie powinna się rozprzestrzeniać a tym bardziej powierzchnia wysychać. To samo tyczy się zwykłego smaru. Mało tego. Przychodzę dziś do piwnicy a tam pełno bardzo jaskrawej, suchej rdzy na przedmiotach, które w międzyczasie gdzieś przerzucałem, przenosiłem ogólnie dotykałem. 30 lat ich rdza nie brała a tu nagle takie coś :shock: Jedyną chemią jaką używałem były ów zmywacz, CX-80, zwykły smar i chyba tyle.
Proszę o pomoc co z tym robić
Nie widziałem gdzie umieścić temat, dodałem tu, wszak rdza to też obróbka.



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaraźliwa" rdza

#2

Post napisał: strikexp » 27 lip 2018, 13:44

Na mój gust w zmywaczu jest chemia powodująca korozję. Wyczyść całość bo całkiem zardzewieje. To jak z odrdzewiaczem, jak nie zmyjesz wodą to zardzewieje ponownie.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: "Zaraźliwa" rdza

#3

Post napisał: FTW » 27 lip 2018, 14:10

Jest lato i wilgotność rzędu 70%. Jak nie używam tokarki przez któryś tydzień w lecie to pokryje się takim nalotem.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: "Zaraźliwa" rdza

#4

Post napisał: RomanJ4 » 27 lip 2018, 14:58

Kolega FTW ma rację, wilgoć w powietrzu szybko działa.
CX-80 jest jak to mówią"suchy", po niedługim czasie wysycha zostawiając niezbyt ochronny nalot/film o nieciągłej powierzchni, do konserwacji maszyn się nie nadaje (co innego podobny do niego smar litowy w sprey'u)...
Polej łoże olejem. Ja rozcieńczam olej maszynowy (może być nawet samochodowy, choć ten z czasem gęstnieje co jest niezbyt dla konserwacji korzystne bo trzeba ponawiać) w nafcie (można też w benzynie ekstrakcyjnej która mniej śmierdzi, czy podobnym rozpuszczalniku), i używam do jego rozpylania spryskiwacza do mycia szyb - świetne i szybko kładzie bardzo penetrującą wszelkie zakamarki mgiełkę na nawet duże i złożone powierzchnie. Konserwuje też tak narzędzia, w tym pomiarowe z bardzo dobrym skutkiem.
pozdrawiam,
Roman


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaraźliwa" rdza

#5

Post napisał: strikexp » 27 lip 2018, 15:27

Ja też używam tego patentu RomanJ4, moja tokarka nie ma śladu rdzy od 1,5 roku. Jedynie na ZX7016 trochę się pojawiło ale tylko tam gdzie coś ewidentnie wytarło warstwę ochronną.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: "Zaraźliwa" rdza

#6

Post napisał: pukury » 27 lip 2018, 15:59

Hej.
Podobny przypadek miałem jak zapomniałem zakręcić słoika z kwasem solnym .
Po sobocie i niedzieli - wszystko w warsztacie rude.
Podejrzewam że " substancja " do usuwania farby jest na bazie kwasu solnego.
Ciekawe jak tam oskrzela i oczy ?
Przewietrz dokładnie pomieszczenie , posuwaj szmaty czy coś tam z resztkami " wytrawiacza ".
Zresztą - jak zostawisz słoik z chlorkiem ( do trawienia pcb ) to okolica też rudzieje.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
czakun
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 10 lip 2018, 10:25

Re: "Zaraźliwa" rdza

#7

Post napisał: czakun » 27 lip 2018, 20:33

Dzieki za pomoc. Oczy i skrzela w porządku. Nie ma podanego składu, jedyne co pisze to to, że zawiera aceton. Po spryskani CX-80 na drugi dzień nie było po nim śladu a rdzy jescze więcej. Najciekawsze jest to, że pojawiła się ona na przedmiotach, które używałem, a nie gdzieś w okolicach butelki badź jego używania. I w takich ich obszarach, których raczej nie dotykałem (np. brzeszczot piły) i szybko się rozprzestrzenia. Nie powinna co najwyżej pojawić się tam gdzie był kontakt ze zmywaczem nie rozprzestzenijaąc się na całość? Możliwe jest aby rdza przeszła na inny przedmiot?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: "Zaraźliwa" rdza

#8

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2018, 11:30

To nie rdza przechodzi, bo ona jest tylko wynikiem reakcji cząstek żelaza z tlenem, ale "nośnikiem" ułatwiającym tlenowi dotarcie do nieosłoniętej np olejowym filmem czy farbą powierzchni stali/żeliwa (a w niej cząsteczek żelaza) jest
- wilgoć (para wodna w powietrzu, lub płynna woda już skroplona)
- substancje higroskopijne chłonące wodę - (także tę z powietrza) które zostały naniesione na warstwę odkrytej stali/żeliwa fizycznie lub osadziły się na powierzchni w wyniku parowania tejże substancji w pomieszczeniu (jak sole i inne związki)
- substancje których pary w pomieszczeniu osadzają się na pow. metalu, i choć same nie utleniają żelaza, to poprzez reakcję chemiczną ze stalą/żeliwem (żelazem, czy innymi dodatkami) tworzą sole chłonące wodę z pary wodnej, jak kwasy, chlorki, i inne takie,
- inne...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
czakun
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 10 lip 2018, 10:25

Re: "Zaraźliwa" rdza

#9

Post napisał: czakun » 28 lip 2018, 19:11

Co powinienem zrobić z powierzchniami dotkniętymi rdzą a które powinny zostać odtłuszczone? (jak np koło pasowe)
Czy rdza pod olejem nie powinna się nie rozprzestrzeniać?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: "Zaraźliwa" rdza

#10

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2018, 23:31

rdza pod olejem się nie rozprzestrzeni, a koło pasowe pod (działającym) pasem nie zardzewieje - patrz szyny kolejowe - jak jeżdżą pociągi(tarcie) to lśnią czystym metalem...
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”