Założenie własnej firmy

Branża usługowa z zakresu obróbki metalu

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
michal_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2018, 08:41
Lokalizacja: Łódź

Założenie własnej firmy

#1

Post napisał: michal_cnc » 06 lis 2021, 20:46

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie założenia swojej firmy o profilu usługowym obróbka metalu.
Na początku dodam że w branży jestem już 8lat. W sumie od technikum interesuję się obróbką metalu. Aktualnie pracuję jako technolog (Wcześniej operator CNC) i w między czasie skończone studia Mechanika i Budowa Maszyn.
Po zbadaniu rynku miałbym paru klientów na usługi, park maszynowy to nie problem.
Znajomość programowania/ dobór parametrów /narzędzi na poziomie dobrym (człowiek uczy się całe życie :) )

Pytania bardziej są prawne :
1. Jakie wymagania musi spełniać lokal (jeśli nikogo nie zatrudniam/ jeśli kogoś zatrudniam / jeśli firma jest spółką) - trzy warianty (przy trzecim oczywiście 2 właścicieli)
2. Jak jest z tematem jeśli chodzi o odpady (w sensie temat środowiskowy) - odpady (wióry/ zużyte chłodziwo)
3. BHP ? - jak jest w takich małych firmach z takim tematem ?

Są to takie pytania bardziej z dziedziny "prawnej".

Z góry dziękuję za odpowiedzi.




Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Założenie własnej firmy

#2

Post napisał: Majster70 » 09 lis 2021, 07:39

Jeśli nikogo nie zatrudniasz to najprościej, bo sam nie musisz robić nawet badań okresowych. Dotyczy to również wspólników.
Odpady, rejestrujesz się w Urzędzie Marszałkowskim, deklarujesz nie przekroczenie pewnych wartości np spalonego paliwa itd. Zakładasz odpowiedni rejestr gdzie dokumentujesz co i ile "wyprodukowałeś" odpadów. Generujesz kartę przekazania odpadów jak chcesz sprzedać wióry, jak się umówisz to wpis (internetowo) za transport robisz ty lub "złomiarz". W przypadku wiórów w przypadku małego zakładziku jak twój po prostu załatwić sprawę na lewo do rączki. Co innego w firmach produkcyjnych z tonami odpadów. W przypadku chłodziwa, i tym podobnych do mnie przyjeżdża firma z beką i systemem filtrów na samochodzie, pompują i filtrują, a oczyszczoną "wodę" mogą wylać nawet do kanalizacji - a przynajmniej tak było kilka lat temu. Generalnie na początku dobrze się rozeznać w temacie co możesz olać do którego momentu.
Z BHP jest tak samo, najlepiej fundnij sobie szkolenie, jak ty gdzieś jedziesz to nie jest drogo. Bez ludzi można jechać z minimum BHP, tu musisz być świadomy, że kłopoty zaczynają się dopiero w razie jakiegoś wypadku, np pożaru, ubezpieczyciel odmówi ci wypłaty odszkodowania np lisingowanego (lub leasingowanego :) ) sprzętu jak nie masz np książki przeglądów aktualnej czy instrukcji stanowiskowej BHP - no każda firma ubezpieczeniowa ma trochę inaczej. Są też urzędy typu PIP czy po prostu życzliwy inaczej sąsiad. Czyli nawet przy braku pracowników załatw sobie kilkugodzinne szkolenia BHP dla ogólnej orientacji w temacie.


mateuszx90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2021, 14:34
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Założenie własnej firmy

#3

Post napisał: mateuszx90 » 09 gru 2021, 13:54

Ja mogę dodać - w kontekście podatkowych etc. - nie zakładaj DG tylko spółkę z o.o - dużo tańsza forma prowadzenia biznesu i bezpieczniejsza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”