Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

Jak zdjąć uchwyt bez dalszych zniszczeń

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
JanuszT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 26 lut 2017, 13:56
Lokalizacja: Sopot

Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#1

Post napisał: JanuszT » 08 wrz 2022, 10:15

Witam

Dostałem "do dyspozycji" maszynkę jak w temacie (BERNARDO PROFICENTER 700 BQV):
Obrazek
Jak na moje potrzeby początkującego hobbysty, to bardzo fajna maszynka, ale maszyna ma problem. Pierwszy właściciel założył uchwyt na tulejki ER i zapomniał o temacie na kilka lat, a potem maszynę sprzedał. Drugi właściciel (od niego dostałem do niej swobodny dostęp) próbował ten uchwyt zdjąć, ale nie potrafił. Efekty prób widać na zdjęciu poniżej:
Obrazek
Jak widać, w zacietrzewieniu wykazał się dużą krzepą i nie oszczędzał szpilki ani łożysk. Okolice samego uchwytu wyglądają o tak:
Obrazek

Teraz prośba do Was. Chcę zdjąć ten uchwyt w taki sposób, aby nie dewastować dalej maszyny. Po przeczytaniu kilku podobnych tematów mam ogólną koncepcję.
Poluzować szpilkę, włożyć między górną powierzchnię uchwytu ER a pierwszą powierzchnię nad nią (tą ze spłaszczeniami pod klucz) kliny i uczciwie trzasnąć na dwa młotki w te kliny. Przynajmniej oszczędzę łożyska wrzeciona.
Mam jednak wątpliwości.
1) Czy nie pomijam jakiegoś ważnego szczegółu typu "nalać gdzieś nafty czy innego magicznego płynu i odczekać dwa dni".
2)Wiem, że niektóre maszyny z tego kalibru są przygotowane na takie sytuacje i mają "system". Przy wykręcaniu szpilki dociągającej w pewnym momencie napotyka ona na powierzchnię oporową i napręża narzędzia "na wypychanie". Wiem, że opis taki sobie, przepraszam, ale nie mogę znaleźć tego tematu (czytałem o tym na pewno na tym forum). Nie wiem też "za które miejsca złapać kluczami i jak kręcić".
3)W tym temacie był też link do "dwuczęściowego klina do zdejmowania". Po wpisaniu kilku fraz w GOOGLE znalazłem tylko "pojedyncze" kliny do wybijania wierteł "przez okienko". Nie znam odpowiedniej nazwy dla "klina dwuczęściowego". Pomożecie (jest tam stożek MK5)?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, wskazówki, przemyślenia i podzielenie się doświadczeniami w temacie :D .

Pozdrawiam
Janusz




kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#2

Post napisał: kolec7 » 08 wrz 2022, 11:22

1) Zalanie naftą, WD-40, CX80, itp. na dwa dni przed operacją na pewno nie zaszkodzi.

2) Każde napierdalanie młotkiem, czy w wzdłuż osi, czy w poprzek osi wrzeciona - zdrowiu łożyskowania się nie przyczyni!!!

3) Kliny dwustronne lepiej - zamiast napierdalania młotkami - zacisnąć zdrowej wielkości ściskiem stolarskim/spawalniczym i uderzyć w szpilkę od góry.

4) Pomóc może wymrożenie punktowo trzpienia, sprayem do montażu łożysk, gaśnicą śniegową, wartnerem do wypalania kurzajek z apteki...

5) Kilka lat temu uczestniczyłem w podobnej akcji, zakończonej wyjęciem wrzeciona i włożeniem całości pod prasę hydrauliczną....
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#3

Post napisał: RomanJ4 » 08 wrz 2022, 14:01

JanuszT pisze:Jak widać, w zacietrzewieniu wykazał się dużą krzepą i nie oszczędzał szpilki ani łożysk.

Ciekawe czy przedtem popuścił gwint na szpilce... :wink: Inaczej mógł sobie tak do usranej... :P
Miałem taką maszynę, i wiem, że nieraz trzeba było zdrowo walnąć(opierając wrzeciono na klocku jeśli się dało). Zwłaszcza na sucho nieposmarowany trzpień potrafił się zassać..
kolec7 pisze:Kliny dwustronne lepiej

O ile narzędzie ma własny a nie wymienny trzpień ze skróconym stożkiem(w narzędziach do frezarek raczej mało prawdopodobne).
Obrazek
a najlepiej dwoma jednocześnie jak radzi kolega kolec.
https://www.instructables.com/Wedges-fo ... k-Removal/
Obrazek
Jako, że typowe do tego kliny są pierońsko drogie jak na swoją "złożoność"
https://www.conrad.pl/p/fein-6330501001 ... lsrc=aw.ds
Obrazek Obrazek

proponuję użyć klinów(widelców) od wybijania sworzni kulistych które są o niebo tańsze i można użyć do czego innego, tyle, że trzeba pewnie nieco podszlifować
https://alle gro.pl/oferta/wybijak-do-sworzni-przegubow-kulowych-widelec-asta-12360372352?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax_catch_all&ev_campaign_id=17997665203&gclid=EAIaIQobChMIwKnu_ISF-gIVBrayCh2bBgYDEAQYBCABEgLUhvD_BwE
https://alle gro.pl/oferta/zestaw-sciagacze-sworzni-wybijaki-3-widelce-bydgos-5920713368?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=lvsku&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax_catch_all&ev_campaign_id=17997665203&gclid=EAIaIQobChMIwKnu_ISF-gIVBrayCh2bBgYDEAQYAyABEgLpxvD_BwE
https://www.castorama.pl/sciagacz-do-dr ... 94643.html
Obrazek Obrazek

Można też użyć takiego odklejacza(ściągacza) do łożysk odpowiedniej wielkości, tu brak udarów młotkiem..
https://www.google.com/search?q=%C5%9Bc ... 92&bih=897
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

wersja amatorska
http://simsony.info/Thread-Sciagacz-do-lozysk-na-wale
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#4

Post napisał: Robert_K » 08 wrz 2022, 15:07

Tak zapytam - ta szpilka tak sklepana młotkiem na pewno jest wykręcona z oprawki?

Pozdrawiam.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#5

Post napisał: atom1477 » 08 wrz 2022, 16:34

A dlaczego miałaby być wykręcona?
Trzeba poluzować nakrętkę od góry, ale śruba w oprawce powinna pozostać. Jak inaczej śruba przekaże siłę oprawce?


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#6

Post napisał: Robert_K » 08 wrz 2022, 17:51

Zmierzam do tego, że jeśli szpilka jest wkręcona i dokręcona w oprawce to prać można w górną część szpilki i cały dzień i nic z tego - oprawka się nie poluzuje bo jest cały czas dociągana szpilką. Wiem, że to banalne i większość ludzi na forum mogłaby się wręcz obrazić o poziom pytania, ale czasami jeśli ktoś nie ma bladego pojęcia o takich rzeczach to nawet na tak banalnych rzeczach się wyłoży.

Pozdrawiam.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#7

Post napisał: atom1477 » 08 wrz 2022, 18:55

Wkręcenie szpilki w oprawkę nie ma żadnego znaczenia dla dociągu.
Dociąg robi nakrętka u góry, ta nad całym wrzeciennikiem.
Bez nakrętki oprawka razem ze szpilką może wyjść swobodne w dół (nie licząc zaklinowania oprawki na stożku, jak w tym przypadku).


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#8

Post napisał: ARGUS » 08 wrz 2022, 19:48

atom1477 pisze:Dociąg robi nakrętka u góry,

A zwróciłeś uwagę że tam NIE MA nakrętki ???
SZPILKA ma nacięcie na klucz więc należy Szpilke poluzować.
Robert_K pisze:Zmierzam do tego, że jeśli szpilka jest wkręcona i dokręcona w oprawce to prać można w górną część szpilki i cały dzień i nic z tego - oprawka się nie poluzuje bo jest cały czas dociągana szpilką.
A jeśli sie nie zna maszynki to najlepiej szpilke wykręcić całkowicie i zastosować coś innegio . pręt gwintowany?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#9

Post napisał: atom1477 » 08 wrz 2022, 20:22

Jak ma łeb to to nie jest szpilka. Jak dla mnie to ze zdjęcia nic nie wynika. To bardziej wygląda na jakiś przypadkowy wałek włożony do otworu. Tak jakby szpilka/śruba już została wcześniej wykręcona do góry.

Oczywiście gdy jeszcze jest, to należy ją poluzować, niezależnie czy jest to szpilka z nakrętką czy śruba z łbem.
Zwracam tylko uwagę że nie ma znaczenia gdzie się poluzuje. Czy śruba się poluzuje w oprawce, czy nakrętka na szpilce.
Dopiero jak stożek puści to trzeba wykręcić konkretnie szpilkę/śrubę z oprawki.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zaklinowany uchwyt BERNARDO PROFICENTER 700 BQV

#10

Post napisał: Robert_K » 08 wrz 2022, 20:39

atom1477 pisze:Dociąg robi nakrętka u góry, ta nad całym wrzeciennikiem.


A widzisz, to ja myślałem że szpilka na górze ma szerszy fragment, który opiera się o górną część wrzeciona i w ten sposób dociąga oprawkę - taki system jest w maszynie o podobnej wielkości na której czasami zdarzy mi się pracować.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”