Wyżarzanie

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
kris79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 22 lis 2006, 20:12
Lokalizacja: Poznań

Wyżarzanie

#1

Post napisał: kris79 » 11 gru 2007, 13:34

Witam.
Mam pare pytań na temat wyżarzania konstrukcji stalowych po spawaniu. Wiem że jest to niezbędne przed obróbką jeśli ma to być maszyna CNC.
1. Czy ktoś się orientuje gdzie w okolicach Poznania jest świadczona taka usługa i jakie są obecnie koszty (ewentualnie w innych miejscowościach koszty mnie też interesują)?
2. Czytałem gdzieś kiedyś że po pospawaniu konstrukcji, po jakimś czasie naprężenia same ustępują i nie trzeba wyżarzać. Czy to prawda, jeśli tak to skąd wiadomo jak długo czekać? (może to głupie pytanie, ale wtedy np. możnaby zaoszczędzić na wyżarzaniu)
3. Czy jest jakaś metoda "domowego" wyżarzenia takiej konstrukcji (np. palnikiem albo w inny sposób)
4. Jaka musi być temperatura do wyżarzania i jak długo trzeba wyżarzać element? Czy temperatura musi być stała?
5. Czy da się sprawdzić czy np. maszyna którą daliśmy do zrobienia została wyżarzona żeby nie zostać oszukanym?

Wiem że jest tutaj dużo osób, które zajmują sie tym na codzień więc pewnie znają odpowiedzi na większość moich pytań. Będę wdzięczny za pomoc.



Tagi:


jjanusz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 292
Rejestracja: 16 lut 2006, 19:55
Lokalizacja: krasnogliny

#2

Post napisał: jjanusz » 11 gru 2007, 16:41

pracowałem kiedyś w pewnym SKR itam spawali jakieś konstrukcje do elektrowni i przed obróbką musiały być wyżażone
i uporali się z tym robiąc palnik tak jak w kuchęce gazowej w piekarniku tylko odpowiedniej wielkości i ilości rurek i butli gazowych przykrywali to kocami azbestowyni i ileś godin to się grzało (były to elementy z 5 metrów średnicy)
niedość że masz pracę to jeszcze pieniądze byś chciał

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 11 gru 2007, 19:32

kris79 pisze:Czy ktoś się orientuje gdzie w okolicach Poznania jest świadczona taka usługa
Zobacz na stronę Cegielskiego, tam jest oferta m.in. wyżarzania (telefon itp).
Interesowałem się tym jakiś czas temu i wtedy to robili.

[ Dodano: 2007-12-11, 19:48 ]
kris79 pisze:Czy jest jakaś metoda "domowego" wyżarzenia takiej konstrukcji
W wielu małych zakładach robi to się na odpowiednio przygotowanym palenisku stosując obudowywanie cegłami szamotowymi, kocy azbestowych bym nie polecał, ale kiedyś, dawno temu......nie takie rzeczy widziałem. :roll:
Temperatura nie musi być super dokładnie dobrana, por. załączony pdf. Czas zależy od grubości elementów.
Załączniki
Obróbka_cieplna.pdf
(478.27 KiB) Pobrany 5377 razy
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
kris79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 22 lis 2006, 20:12
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: kris79 » 13 gru 2007, 09:58

Dzięki za odpowiedź. Popytam, a jak bedzie za drogo to pokombinuje coś sam.
Wiesz ile wtedy chcieli za tą usługę?

[ Dodano: 2007-12-13, 15:30 ]
Dowiedziałem sie ile kosztuje wyżarzanie w Cegielskim.
Wyżarzenie konstrukcji kwadratowej 1m / 1m z profili kwadratowych 80 mm o wadze około 50 kg kosztuje u nich 1500 zł. O mało nie spadłem z krzesła jak to usłyszałem, chyba że to jest normalna cena, ale nie mam jej z czym porównać. Może napisze ktoś za ile i gdzie wyżarza?
Byłbym bardzo wdzięczny.

Chciałem u nich wykonać też obróbkę płaszczyzn, ale nie pytałem o cene po usłyszeniu ceny za wyżarzanie.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#5

Post napisał: kostner » 09 sty 2008, 02:16

Pewnie cena zaporowa bo z tego co slyszalem maja baaardzo duzo zlecen :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


cometti
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2006, 17:13
Lokalizacja: Włocławek

#6

Post napisał: cometti » 09 sty 2008, 13:00

Witam

To fakt że wyżarzanie musi przebiegać w odpowiedniej temperaturze, również czas stygnięcia takiego elementu musi być odpowiedni...

Może, tak w typowo amatorskich warunkach, kolega by pomyślał o zbudowaniu własnego pieca (o ile jest gdzie) coś jak do wypalania ceramiki. Nie musi to być droga i skomplikowana konstrukcja, pewne wzorce można znaleźć w necie...
Ale to tylko tak sobie gdybam :grin:

Pozdrowionka


hitech
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 08 lut 2007, 22:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#7

Post napisał: hitech » 09 sty 2008, 13:51

Witam.

Dla porównania , za wyżarzanie konstrukcji o wadze 150kg rok temu zapłaciłem o ile pamięć mnie nie myli ok. 350zł. I na terenie śląska była to praktycznie taka sama cena w różnych zakładach.Nie była to jakaś cena totalnie zkosmosu. Pamiętam że była cena od kg. bez względu na geometrie detalu. Interesowało ich tylko max. wymiary czy będą potrafić wsadzić konstrukcje do pieca i zamknąć dzrwi.
Dotam że można było dostać certyfikat z wyżarzania łącznie z przebiegiem temperatury podczas całego procesu.

Przy takich cenach niewydaje mi się , żeby było opłacalne bawić się tym samemu. I wiem ,że jak załadują to do pieca to będzie tak jak powinno być.

Pozdrawiam
HiTech
To co może się nie udać, nie uda się na pewno. Nie uda się nawet wtedy, gdy właściwie nie powinno się nie udać!!!
Pozdrawiam serdecznie.
Obróbka skrawaniem metali
http://www.skrawaniemetali.com


rysio
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 29 gru 2006, 14:28
Lokalizacja: białystok

#8

Post napisał: rysio » 09 sty 2008, 15:05

cometti pisze:Witam

Może, tak w typowo amatorskich warunkach, kolega by pomyślał o zbudowaniu własnego pieca (o ile jest gdzie) coś jak do wypalania ceramiki. Nie musi to być droga i skomplikowana konstrukcja, pewne wzorce można znaleźć w necie...
Ale to tylko tak sobie gdybam :grin:

Pozdrowionka
Witam,

Znajomy ślusarz (programista i ustawiacz CNC mówi na niego tokarka CNC, takie ma doświadczenie ) powiada że w warunkach domowych da się wyżarzyć:

1. Jakiś piecyk z cegieł (w sumie :ruszt 4 cm nad ziemią i obudowa - niekoniecznie murowana)
2. Rozpalić ognicho, nawalić węgla i jak się rozżarzy,
3. Zarzucić naszą konstrukcję,
4. Zasypać stertą węgla i jak się cały rozżarzy wszystko zasypać (grubo) popiołem/piaskiem na min 40 godzin.

Wg gościa parametry porównywalne do wyżarzania w spec piecach.

zdrowia


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#9

Post napisał: APY » 09 sty 2008, 15:45

hitech daj namiar na zakład gdzie wyżarzałeś.


hitech
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 08 lut 2007, 22:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#10

Post napisał: hitech » 09 sty 2008, 17:25

Witam .

Ja wyżarzałem "RYFAMA" w rybniku . Tam mają cały osobny dział obróbki cieplnej.Jak zawoziłem do wyżarzania to praktycznie kilka dni i bylo załatwione. Mają dośc duży przemiał w robocie i nie musiałem czekać aż się nazbiera wkład do pieca , jak to bywa w innych zakladach. Z usługi bylem zadowolony , konkretnie i na temat. Jak jest dzisiaj nie mam pojęcia , zawsze można zadzwonić i się dopytać o szczegóły.


Pozdrawiam
HiTech
To co może się nie udać, nie uda się na pewno. Nie uda się nawet wtedy, gdy właściwie nie powinno się nie udać!!!
Pozdrawiam serdecznie.
Obróbka skrawaniem metali
http://www.skrawaniemetali.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”