Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli ekstruzja od kuchni!

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli ekstruzja od kuchni!

#1

Post napisał: chaos » 21 gru 2023, 14:00

Obrazek
Profile sztuczne to nieodłączny element współczesnej rzeczywistości, wchodzą bowiem w skład wielu różnego rodzaju konstrukcji i urządzeń, stosowanych w przeróżnych branżach – począwszy od budownictwa, poprzez energetykę, elektronikę i motoryzację, na medycynie i elementach dekoracyjnych skończywszy. Jednym ze sposobów produkcji tego typu detali, jest ekstruzja. Czym się ona charakteryzuje, jak przebiega i jakie profile powstają w jej wyniku? Już wszystko wyjaśniamy!

Profile z tworzyw sztucznych – czyli z czego dokładnie?
Wynalezienie tworzyw sztucznych było prawdziwą rewolucją, a jej istotną częścią stały się profile, które zaczęto z nich produkować. Pod pojęciem tworzyw sztucznych kryją się syntetyczne polimery, czyli materiały, które odznaczają się dużą masą cząsteczkową i są odpowiednikiem polimerów naturalnych, do których zalicza się przykładowo białko. Tego typu tworzyw jest wiele i są one dość zróżnicowane pod względem swoich właściwości fizycznych i chemicznych. Jeśli chodzi o wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, zastosowanie znajdują elastomery i termoplasty. Jakie dokładnie tworzywa używane są w ekstruzji profili?

Tworzywa sztuczne do wytłaczania profili:
 • PVC (polichlorek winylu)
 • PE (polietylen)
 • PP (polipropylen)
 • ABS (akrylonitryn-butadien-styren)
 • PMMA (polimetakrylan metylu)
 • PET (poli(tereftalan etylenu)
Powyższe tworzywa to termoplasty, które pod wpływem ciepła i wysokiego ciśnienia zmieniają swój stan skupienia ze stanu stałego na stan półpłynny.


Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych w praktyce
Proces wytłaczania profili z tworzyw sztucznych, który fachowo określa się jako ekstruzja, to zaawansowana technologia służąca przede wszystkim do produkcji długich elementów – nie tylko profili i uszczelek, ale także różnego rodzaju rur. Przy czym metoda ta pozwala również na produkcję detali o bardzo skomplikowanych kształtach. Na sam proces produkcyjny składa się kilka etapów, które obejmują:
 • przygotowanie projektu i specyfikacji profili
 • stworzenie odpowiednich narzędzi formujących
 • testowanie i produkcja próbnej partii
 • kontrola jakości i akceptacja produktu
 • produkcja seryjna
Przy czym profile mogą być poddawane dodatkowym formom obróbki w postprodukcji – na przykład cięcie na wymiar czy znakowanie. Warto też zaznaczyć, że obok ekstruzji funkcjonuje również koekstruzja (wytłaczanie profili z dwóch różnych surowców) i postekstruzja (dodawanie do gotowego profilu dodatkowej warstwy lub drugiego detalu).


Narzędzia i technika formowania
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest realizowane na specjalnych maszynach określanych jako ekstrudery. Kluczowe w całym procesie są jednak narzędzia formujące instalowane do ekstruderów. Są to głowice formujące i kalibratory. W momencie, kiedy istnieje już gotowa specyfikacja profilu, zachodzi konieczność zaprojektowania i wyprodukowania narzędzi formujących, przez które będą wytłaczane detale. Tym samym jednym z najważniejszych etapów produkcji profili z tworzyw sztucznych na drodze ekstruzji jest tak naprawdę odpowiednie zaprojektowanie narzędzi formujących.Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”