Profile z tworzyw sztucznych – czyli z czego dokładnie?
Wynalezienie tworzyw sztucznych było prawdziwą rewolucją, a jej istotną częścią stały się profile, które zaczęto z nich produkować. Pod pojęciem tworzyw sztucznych kryją się syntetyczne polimery, czyli materiały, które odznaczają się dużą masą cząsteczkową i są odpowiednikiem polimerów naturalnych, do których zalicza się przykładowo białko. Tego typu tworzyw jest wiele i są one dość zróżnicowane pod względem swoich właściwości fizycznych i chemicznych. Jeśli chodzi o wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, zastosowanie znajdują elastomery i termoplasty. Jakie dokładnie tworzywa używane są w ekstruzji profili?
Tworzywa sztuczne do wytłaczania profili:
- PVC (polichlorek winylu)
- PE (polietylen)
- PP (polipropylen)
- ABS (akrylonitryn-butadien-styren)
- PMMA (polimetakrylan metylu)
- PET (poli(tereftalan etylenu)
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych w praktyce
Proces wytłaczania profili z tworzyw sztucznych, który fachowo określa się jako ekstruzja, to zaawansowana technologia służąca przede wszystkim do produkcji długich elementów – nie tylko profili i uszczelek, ale także różnego rodzaju rur. Przy czym metoda ta pozwala również na produkcję detali o bardzo skomplikowanych kształtach. Na sam proces produkcyjny składa się kilka etapów, które obejmują:
- przygotowanie projektu i specyfikacji profili
- stworzenie odpowiednich narzędzi formujących
- testowanie i produkcja próbnej partii
- kontrola jakości i akceptacja produktu
- produkcja seryjna
Narzędzia i technika formowania
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest realizowane na specjalnych maszynach określanych jako ekstrudery. Kluczowe w całym procesie są jednak narzędzia formujące instalowane do ekstruderów. Są to głowice formujące i kalibratory. W momencie, kiedy istnieje już gotowa specyfikacja profilu, zachodzi konieczność zaprojektowania i wyprodukowania narzędzi formujących, przez które będą wytłaczane detale. Tym samym jednym z najważniejszych etapów produkcji profili z tworzyw sztucznych na drodze ekstruzji jest tak naprawdę odpowiednie zaprojektowanie narzędzi formujących.