Wymiarowanie

Koło zębate

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
student001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:39
Lokalizacja: Oświęcim

Wymiarowanie

#1

Post napisał: student001 » 20 mar 2018, 18:02

Hej, z racji tego że jestem kiepska w wymiarowaniu, chciałabym zapytać czy na załączonym rysunku są jakieś rażące błędy w wymiarowaniu i ewentualnie gdzie brakuje wymiaru lub jest go za duzo? Na rysunku jest koło zębate.
Załączniki
2018-03-20.png




wieczny8281
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2017, 13:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wymiarowanie

#2

Post napisał: wieczny8281 » 20 mar 2018, 18:52

Nie wymiarujemy kątów w ten sposób, ponieważ jest to mylące, zamiast 34,56x47 ° wymiarujemy kąt i jedną z przylegających do niej ścian, natomiast osie zębów wymiarujemy kątem do osi otworu. Nie ma wymiaru zewnętrznego średnicy do otworu z rowkiem wpustowym, który także jest niedowymiarowany i umieszczony w złej pozycji na przekroju, a który powinien być na drugim rzucie wraz z wymiarem średnicy 87,5 (brak ø ) , bo teraz to jest przekrój czego?. Również na rzucie głównym (którego jak wspomniałem brak) należy narysować przynajmniej średnicę podziałową i fragment uzębienia, żeby potwierdzić kształt oraz zamieścić tabelkę znamionową z wartościami dla modułu itp. Polecam także wymiarowanie za pomocą średnic. Poza tym brakuje tolerancji, pasowania, chropowatości i fazy na średnicy 12 (także brak ⌀ ).
Ogólnie rzecz biorąc rysunek jest bardzo nieintuicyjny, bo ja wykonałbym płaski element o nieznanej wysokości, a np. 18x34 ° to kosmos XD
Osobiście polecam pooglądać różne rysunki techniczne kół zębatych chociażby w google grafika.
Pozdrawiam.

PS Uwaga za dwa miejsca po przecinku bez konkretnego powodu na warsztacie biją ;-)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiarowanie

#3

Post napisał: Steryd » 20 mar 2018, 21:04

Skoro to jest bryła obrotowa, to te podebrania traktujesz dwoma średnicami, a nie szerokością. Bo potem nie wiadomo jak to ugryźć
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”