Wymiarowanie fazowania

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
spidtu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2017, 09:38
Lokalizacja: Wrocław

Wymiarowanie fazowania

#1

Post napisał: spidtu » 28 paź 2017, 09:58

Dzień dobry.

Mam szybkie pytanie. Czy takie wymiarowanie fazowania/ścięcia jak na poniższym rysunku jest właściwe? Skąd to się w ogóle wzięło i co dokładnie oznacza?
Chodzi mi dokładnie o C25

[Przykładowy obrazek wzięty z internetu]

Dziękuję.

Obrazek

[ Dodano: 2017-10-28, 13:25 ]
... nadmienię jedynie, że opieram się na literaturze T.Dobrzyńskiego i tam takie wymiarowanie ścięć krawędzi nie występuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#2

Post napisał: AB Engineering » 28 paź 2017, 14:22

A skąd wziąłeś taki sposób wymiarowania faz?
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


reddin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 26 sty 2013, 22:33

Re: Wymiarowanie fazowania

#3

Post napisał: reddin » 28 paź 2017, 16:11

spidtu pisze:Mam szybkie pytanie. Czy takie wymiarowanie fazowania/ścięcia jak na poniższym rysunku jest właściwe? Skąd to się w ogóle wzięło i co dokładnie oznacza?
Chodzi mi dokładnie o C25
[Przykładowy obrazek wzięty z internetu]

... nadmienię jedynie, że opieram się na literaturze T.Dobrzyńskiego i tam takie wymiarowanie ścięć krawędzi nie występuje.
To jest ilustracja (a nie rysunek techniczny) na stronie SolidWorks'a w dziale Help: http://help.solidworks.com/2017/english ... 754e3c67ff z wyjaśnieniem konkretnej sytuacji, którą objaśnia ta ilustracja (przetłumacz to się dowiesz :wink: )!
Umieść post w dziale PROGRAMY CAD/CAM - Solidworks: https://www.cnc.info.pl/solidworks-vf43.htm spece od tego programu może Ci wyjaśnią o co chodzi w tym linku, bo kolega AB Engineering "Wsparcie inżynierskie" nie wie i nie pomoże: :razz:
AB Engineering pisze:A skąd wziąłeś taki sposób wymiarowania faz?
PS.Na b.nieaktualną "literaturę" T.Dobrzańskiego nie licz jeśli chodzi o współczesny rysunek techniczny (poczytaj tutaj na forum opinie o tym podręczniku). :sad:


Autor tematu
spidtu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2017, 09:38
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: spidtu » 30 paź 2017, 08:46

AB Engineering pisze:A skąd wziąłeś taki sposób wymiarowania faz?
reddin pisze:To jest ilustracja (a nie rysunek techniczny) na stronie SolidWorks'a
Tak, dokładnie. Tak jak już pisałem wcześniej to tylko przykład z internetu, ale spotkałem się z czymś takim w pracy, tj. C1, 2-C1, itp.
reddin pisze:Na b.nieaktualną "literaturę" T.Dobrzańskiego nie licz jeśli chodzi o współczesny rysunek techniczny (poczytaj tutaj na forum opinie o tym podręczniku).
Tylko to miałem pod ręką więc od razu złapałem się za niego.

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#5

Post napisał: AB Engineering » 30 paź 2017, 21:35

No i właśnie jest to przykład, że nawet "ilustracje" powinne być przedstawiane zgodnie z obowiązującymi normami, a nie pokazywać wszystko na jednym rysunku. Może się zdarzyć, że ktoś zobaczy taki rysunek bez żadnego wyjaśnienia. I co może może o tym pomyśleć.
A reasumując oznaczenie C to skrót od chamfer i np C2 oznacza fazę 2x45° (podobnie jak R od radius).
Moja propozycja to wymiaruj fazy jako: dystans i dystans dwóch krawędzi; dystans i kąt; a dla kąta 45° np. 2×45°
I tak na koniec pomiędzy 2 a 45° według normy powinien być znak multiplikacji a nie zwykły x.

A tak apropo wiadomość do raddin:
Nie mam zwyczaju i nie piszę o kimś, że czegoś nie wiem gdy nie znam drugiej osoby i byłoby miło jakby inni również myśleli co piszą.
I jeśli chodzi o "speców" programów to owszem mają dużą wiedzę na temat programu i wszystkich kruczków,zasady działania, natomiast nie muszą mieć zbyt dużej wiedzy na temat norm i zasad wymiarowania.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


reddin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 26 sty 2013, 22:33

#6

Post napisał: reddin » 31 paź 2017, 10:00

AB Engineering pisze:I jeśli chodzi o "speców" programów to owszem mają dużą wiedzę na temat programu i wszystkich kruczków,zasady działania, natomiast nie muszą mieć zbyt dużej wiedzy na temat norm i zasad wymiarowania.
Jesteś najlepszym dowodem na to stwierdzenie :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”