Wyciszenie frezarki.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 7888
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyciszenie frezarki.

#11

Post napisał: tuxcnc » 14 kwie 2024, 17:54

skmskm pisze:
14 kwie 2024, 16:56
Przerób ją tak by była przenośnia i przewoź ją miedzy warsztatem a domem.
Nogi zrobić składane, zboku dać doczepiane kółka i do auta.
Intensywnie o tym myślę, ale trochę waży, a plecy mam chore...
Chyba żeby wymyślić coś jak nosze w karetce...




skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wyciszenie frezarki.

#12

Post napisał: skmskm » 14 kwie 2024, 18:46

Możesz ją podzielić na części, np.: ramę zostawić na miejscu a sterowanie/wrzeciono zabierać ze sobą.
Albo rozdzielane mechanizmy osiowe od stołu, stół zostawisz na miejscu a mechanizmy z sterowaniem zabierzesz.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1771
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Wyciszenie frezarki.

#13

Post napisał: drzasiek90 » 14 kwie 2024, 19:34

Frezowanie w mieszkaniu, to i tak słaby pomysł.
Można się bawić w wyciszenia, ale to nadal będzie krzywe...
Frezarka powinna stać w warsztacie, bo tam jej miejsce. Tam są narzędzia, tam są warunki do frezowania i do dalszej obróbki.
Argument 10km dojazdu rozumiem, ale to jest argument za tym, aby warsztat przenieść bliżej, a nie za tym, aby narzędzia z warsztatu trzymać w mieszkaniu.

Ja nie wyobrażam sobie mieszkać w mieście, ale gdybym musiał, to wynajęcie garażu w okolicy mieszkania byłoby pierwszą najważniejsza koniecznością jak dla mnie...

Ja mam garaże i warsztaty przy domu, ale ogrzewane na stałe zimą także nie są. Oczywiście mam piecyki w każdym, jak coś robię to zimą najpierw trzeba zagrzać. No ale przecież takie warunki nie są jakieś nadzwyczajne i niespotykane, 90% maszyn używanych amatorsko w takich warunkach stoi. W warsztacie są także inne maszyny, narzędzia i nic mi nie rdzewieje. Frezarkę CNC do metalu używam bardzo sporadycznie, stoi w nieogrzewanym garażu 5 rok o nic nie rdzewieje.
Przenoszenie frezarki do warsztatu i do mieszania?

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wyciszenie frezarki.

#14

Post napisał: pepepe1 » 14 kwie 2024, 22:29

jasiu... pisze:
14 kwie 2024, 16:36
Jak widzę pomysły z "styropianem piątką:,
"Z przeprowadzonej analizy wyników badań doświadczalnych można wysnuć następujące wnioski przydatne dla projektantów zabezpieczeń przeciwhałasowych:

we wszystkich zbadanych próbkach materiałów ziarnistych występuje wyraźny wpływ grubości warstwy na wzrost pochłaniania dźwięku. Niezależnie od ich struktury oraz gęstości objętościowej, wzrost grubości warstwy powoduje wzrost średniej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku;
na kształt charakterystyki pochłaniania dźwięku ma wpływ struktura materiału ziarnistego bez względu na jego rodzaj. Granulaty z polipropylenu, keramzytu i styropianu można zaliczyć do materiałów dźwiękochłonnych wąskopasmowych ze względu na pasmo częstotliwości (poniżej 1 oktawy), w którym występuje największe pochłanianie dźwięku. Wraz ze wzrostem grubości warstwy częstotliwość rezonansowa, dla której występuje największe pochłanianie dźwięku, przesuwa się w kierunku częstotliwości średnich (1000–1600 Hz);
charakterystyki pochłaniania dźwięku granulatu gumowego oraz piasku kwarcowego są zbliżone kształtem do charakterystyki granulatu z wełny mineralnej. Można te materiały ziarniste zaliczyć do materiałów dźwiękochłonnych szerokopasmowych (o szerokości ponad 4 oktawy), przy czym granulat gumowy ma właściwości pochłaniania dźwięku prawie identyczne jak granulat z wełny mineralnej. Piasek kwarcowy charakteryzuje się znacznie mniejszym pochłanianiem od granulatu gumowego w zakresie częstotliwości 500–2500 Hz. Natomiast w zakresie częstotliwości niskich, poniżej 315 Hz, pochłanianie dźwięku przez piasek jest lepsze niż przez granulat gumowy;
gęstość objętościowa zbadanych materiałów ziarnistych ma najmniejszy wpływ na charakterystykę pochłaniania dźwięku.

Nie stwierdzono znaczącej różnicy nawet w przypadku porównania granulatów ze styropianu (1 kg/m³) i polipropylenu III (630 kg/m³).

Podsumowanie
Poszerzone badania doświadczalne wybranej grupy materiałów ziarnistych potwierdziły ich właściwości dźwiękochłonne (zasygnalizowane po wstępnych badaniach sondażowych z 2007 r. [1]), a co za tym idzie przydatność zastosowania w nowych rozwiązaniach elementów ściennych zabezpieczeń przeciwhałasowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że ze względu na pasmo częstotliwości, w którym występuje największe pochłanianie dźwięku, materiały ziarniste można podzielić na wąsko- i szerokopasmowe. Do pierwszej grupy można zaliczyć granulaty z polipropylenu, keramzytu i styropianu. Do drugiej – granulat gumowy i piasek kwarcowy, podobnie jak w przypadku granulatu z wełny mineralnej.

Obie grupy materiałów ziarnistych mogą mieć zastosowanie praktyczne. Granulaty o pochłanianiu wąskopasmowym w zakresie częstotliwości 500–2000 Hz mogą być bardzo przydatne jako dodatkowe warstwy dźwiękochłonne w panelach – elementach ściennych ekranów akustycznych, gdzie wpływają na zwiększenie jednoliczbowych wskaźników izolacyjności Rw i DLR.

Pierwsze innowacyjne rozwiązania paneli ekranów akustycznych z warstwami keramzytu oraz granulatów z tworzyw sztucznych otrzymanych z recyklingu charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi, gwarantującymi konkurencyjność w stosunku do paneli akustycznych z klasycznymi warstwami dźwiękochłonnymi. Piasek kwarcowy ma szczególne zastosowanie jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dźwiękoizolacyjnych zabezpieczeń ograniczających źródła hałasu o bardzo wysokiej aktywności akustycznej. Duże nadzieje autorzy wiążą z granulatami gumowymi, zwłaszcza że otrzymuje się je z odpadów poprodukcyjnych oraz ze zużytych wyrobów gumowych. Mogą one występować w postaci granulatów, ale także w postaci płyt ze sklejonego granulatu gumowego. Tego typu warstwy gumowe mogą mieć zastosowanie w elementach ściennych zabezpieczeń przeciwhałasowych, wpływających na zwiększenie ich izolacyjności akustycznej. Zamieszczone wyniki badań potwierdzają w końcu, że wszelkiego typu granulaty wytworzone z przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych mogą znaleźć zastosowanie w nowych rozwiązaniach przegród dźwiękochłonnoizolacyjnych. ".

źródełko: https://www.izolacje.com.pl/artykul/dro ... ie-dzwieku

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4703
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Wyciszenie frezarki.

#15

Post napisał: pitsa » 15 kwie 2024, 08:21

tuxcnc pisze:nie ma ogrzewania i wszystko mi tam rdzewieje, o komforcie pracy już nie wspominając

Może warto odrobinę zainwestować w warsztat? Na początek dać jakiś wentylator do przewietrzania w zależności od warunków zewnętrznych, wspomóc się słońcem, zdjąć dyktę z okna itp..
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Wyciszenie frezarki.

#16

Post napisał: IMPULS3 » 15 kwie 2024, 10:08

Problem z cyklu: Zrobiłem sobie problem i teraz musze go rozwiazać. :)
A poważnie to jeśli tam wszystko drży w tej maszynie to jedyne sensowne rozwiazanie jest zrobic maszyne taką aby nie drgała. I jeśli się siedzi ileś lat aktywnie na tym forum to powinno się dorosnać do momentu gdzie wiadomo co potrzebujemy i w jakim kierunku iść. Było już wiele konstrukcji pokazanych gdzie użytkownicy prezentowali jak coś działa więc przykładów nie brakuje.
A tak to będzie budowa klatki na maszyne, za chwilę super oświetlenia pod kamerę, następnie super kamera z jakimś odmuchiwaniem bo się okaże że pył osiada na soczewce itd.... A finalnie i tak będzie byle jak i zadowolenia nie będzie a czas i pieniądze utopione w ów problem będą wyrzucone w błoto.
A póki co to lepiej zamocować ciężary do tej maszyny aby jej zwiększyć masę i zobaczyć czy się uspokoi.


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Wyciszenie frezarki.

#17

Post napisał: forestgril » 15 kwie 2024, 10:20

Najtaniej zrobić eksperyment z prędkością skrawania i zobaczyć, gdzie jest granica albo rezonanse i tam nie pracować. Zmienić rozmiar freza itp. Oczywiście podpisuję się pod umocowaniem materiału i wogle podokręcaniem śrub oraz masy. Ostatecznie można jeszcze zbadać wysokość tonu i dobrać materiał wygłuszający pod robotę. Dla wysokich tonów pewnie guma będzie dobrze izolować hałas.


Staszek_Staszek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 22 kwie 2023, 11:21

Re: Wyciszenie frezarki.

#18

Post napisał: Staszek_Staszek » 15 kwie 2024, 12:40

Ja stosuję czasem "przyklejki" z płyty mdf na ta taśmę obustronnie klejącą tam gdzie się da przylepić.
Imadło przykręciłem do płyty stalowej 40x40 cm i stawiam całość na podwójnie złożonej wycieraczce gumowej (taka z kolcami 7 mm grubości).
Brzeszczot wyciszyłem mocując do ramki płaskownik stalowy 300x20x5 taśmą klejącą.
Pilników nie muszę wyciszać.
Mogę słuchać muzyki w czasie pracy.
Podobnie z wiertarką. Słyszę tylko szelest wióra.
Są w handlu samoprzylepne paski z gumy EPDM.
Jak przecinam coś co może drgać to mocuję coś ciężkiego na końcach.
Gdybym miał coś robić w płycie mdf to przyciskał bym materiał jakimiś ciężkimi "klockami" stalowymi, za pośrednictwem gumy.
Niech nie podskakuje.
Ja bym uważnie popatrzył co dokładnie jest źródłem hałasu.
Warto sprawdzić wrzeciono obrabiając jakiś bardziej "zwarty" klocek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 7888
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyciszenie frezarki.

#19

Post napisał: tuxcnc » 15 kwie 2024, 14:27

IMPULS3 pisze:
15 kwie 2024, 10:08
A poważnie to jeśli tam wszystko drży w tej maszynie to jedyne sensowne rozwiazanie jest zrobic maszyne taką aby nie drgała. I jeśli się siedzi ileś lat aktywnie na tym forum to powinno się dorosnać do momentu gdzie wiadomo co potrzebujemy i w jakim kierunku iść. Było już wiele konstrukcji pokazanych gdzie użytkownicy prezentowali jak coś działa więc przykładów nie brakuje.
Dzielnie walczysz z chochołem, czyli dyskutujesz z własnymi wymysłami.
Frezarka świetnie sobie radzi w drewnie i materiałach drewnopochodnych, nic tam nie drży, a jakość obrabianej powierzchni jest rewelacyjna.
Po prostu jest za głośna żeby jej używać w kawalerce w bloku.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Wyciszenie frezarki.

#20

Post napisał: IMPULS3 » 15 kwie 2024, 14:35

tuxcnc pisze:nic tam nie drży,
tuxcnc pisze:Po prostu jest za głośna żeby jej używać

Ta, nic nie drży, wrzeciono wspaniałe a hałasuje.... :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”