wycinanie rdzenia w kształcie warkocza

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

wycinanie rdzenia w kształcie warkocza

#1

Post napisał: numerek » 01 mar 2007, 21:17

wlaściwie temat mówi sam za siebie ...... :)
potrzebuje informacji czy jest możliwie wycięcie rdzenia słupa ktory bedzie miał kształt skręconej kolumny
w zasadzie to ma być kolumna ale wlasnie taka skręcona .......
może to się składać z 2 części tak aby tworzyło to formę/szalunek do zalania betonem
wiem że jest coś takiego na rynku ze styroduru ale kosmicznie drogie i w małych odcinkach
mnie interesuje długość min 1 mb

pytam więc czy jest możliwe wycięcie na X osiowej wycinarce ?
jeśli tak to czy ktoś z kolegów podjął by się wykonania ?
oczywiście najpierw wzory a potem większa ilość .......ewentualnie stała wspólpraca



Tagi:


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: mawwo » 02 mar 2007, 15:02

Skręconej kolumny nie da sie wyciąć na wycinarce do styro , ale nieskręconą owszem
pozdrawiam
Wojtek
mawwo

504-045-238


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7607
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 02 mar 2007, 17:47

witam !! możesz sobie zrobić maszynę do tego . ramka z drutu oporowego ( w kształcie przekroju kolumny ) i dalej ! . zrobić przesuwany " suport " połączony z obracaniem styropianu ( uprzednio zrobionego na walec ) . i tak jak na tokarce - gwint . jak nie piszę bzdur to powinno działać . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 03 mar 2007, 20:41

oś obrotową dodatkową - robilem taką dla klienta, fajna rzecz, ale dokladnego efektu warkocza uzyskac sie nie da, chyba że zamiast drutu rozpietego bedzie taki jak w lutownicy sprawujący rolę ze tak powiem wytapiarki i program sterujący taki jak przy toczeniu 3 osiowym :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 05 mar 2007, 21:51

Uważam, że można wyciąć kolumnę jednak przekrój nie może być zbyt złożony. Może to być trójkąt (najłatwiejsza), czworobok itd. Im więcej będzie boków, tym trudniej będzie zasilić takie ostrze, gdyż poza obrysem należy ciąć pozostały nadmiar materiału. Powiedzmy, że wycinamy klumnę o przekroju trójkąta. Drut grzejny rozpięty w trójkąt, z każdego wierzchołka wychodzi dodatkowy drut, który tnie i jednocześnie zasila główny kształt - powstaje coś w rodzaju pajęczyny. Wygląda to dość prosto ale potrzebujemy trzech oddzielnych zasilaczy, by w odpowiedni sposób dostarczyć energię do narzędzia. Im bardziej skomplikowany będzie wielobok tym więcej potrzebujemy zasilaczy rozdzielających moc. Jednak w ten sposób otrzymamy pozytyw kolumny. Oczywiście można skleić odpad i powstanie negatyw, jednak nie sądzę by nadawał się jako forma do odlewów betonowych. Można "spiąć" taką formę odpowiednią rurą lub innym pomocniczym szalunkiem, jednak jednorazowy odlew wyższy niż 1m zwyczajnie zmiażdży formę od środka. Pozostaje wykonanie formy, na bazie polistyrenowego, pozytywowego wzorca kolumny z użyciem twardszych materiałów np. gipsu, który po utwardzeniu betonu, będzie można skruszyć. Można zrobić formę wielokrotnego użytku np. z żywicy, metodą traconego rdzenia styropianowego ale to całkiem inna historia.


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: mawwo » 06 mar 2007, 00:23

Cały problem jest w skręceniu wzoru , bez skręcenia jestem w stanie wyciąć kolumnę o dowolnym kształcie przekroju (trójkąt , kwadrat a nawet kotek)
pozdrawiam
Wojtek
mawwo

504-045-238


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 06 mar 2007, 13:42

Oś obrotowa jest warunkiem koniecznym uzyskania warkocza. Nie wspomniałem o tym, gdyż wydawało mi się oczywiste.
W zasadzie możliwe jest wycięcie warkcza za pomocą prostego odcinka drutu ale musi być on umieszczony pod odpowiednim kątem do obrotowej osi, jednak z odpadu nie uda się niczego skleić.
Można skonstruować specjalistyczną maszynę do cięcia wewnętrznego z przesuwanym suportem, wyposażonym w drut w kształcie podkowy (podobnie jak opisał to kolega bartuss1), jednak średnica wewnętrzna nie może być mniejsza niż suport a materiał musi być w postaci rury. Na czas zakładania materiału należy rozłączać zasilanie suportu. Przekrój warkocza może być prawie dowolny.


kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

#8

Post napisał: kinats » 08 mar 2007, 12:57

a czy nie dalo by sie zrobic czegos na wzor narzedzia do ozdobnego wydrazania ziemniaczkow w swiderki?? mam nadzieje ze wiekszosc kojarzy o co chodzi, takie wiertelko z przyczepionym do niego prostopadle nieosiowo okregiem. W momencie kiedy sie to wkreca w ziemniaczka, wychodzi piekna sprezynka ze srodka.
Gdyby to powiekszyc, no i oczywiscie rozgrzac, moze moglo by sie sprawdzic, w zasadzie jedynie drucik w formie okregu drazacy odpowiedni ksztalt musial by byc zasilany, cala reszta mogla by sie przebijac mechanicznie, oczywiscie wszystko w formie tokarki... ?


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#9

Post napisał: numerek » 11 mar 2007, 12:13

kurcze widzę że to bardzo skomplikowane ..........
a może by tak ............
wpadlem na pomysł aby w styropianie wycinać ten kształlt skręcony za pomocą jakiejś głowicy z wirującymi ostrzami
w czasie posuwu styropian lub głowica okręcała by się o zadany kąt tak aby uzyskać wymagany kształt
czyli mamy wcięty otwór/rdzeń i wpuszczamy w tenże otwór glowicę frezującą
to zdaje się do uzyskania ale........
nie obrabiałem styropianu i nie wiem jaka powierzchnia będzie po przejściu noży ...
zależy mi na gladkiej powierzchni

co myślicie o takim rozwiązaniu ?

generalnie chodzi mi o to aby to była forma jednorazowa
po zalaniu w/g instrukcji formę trzeba rozwalić
więc myślę że należałoby ją także impregnować aby swobodnie odeszła od betonu ...hmmm ..tylko czym ?


erdee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: erdee » 05 maja 2007, 18:03

Witam.
Moim zdaniem można wykonać to znacznie prościej.
1. Wykonanie szablonu z np. styropianu który bardzo łatwo daje się obrabiać
2. Gotowy szablon należy zaimpregnować
- pierwsza warstwa – jakiś klej na bazie wikolu
- druga warstwa – np. szpachlówka samochodowa
3. Przygotowany szablon należy pokryć cienką warstwą separatora odlewów ( może być
płyn do mycia naczyń „Ludwik”) i umieścić w rurze .
3. Wolną przestrzeń należy wypełnić pianką np. do uszczelniania okien
4. Po wyschnięciu całość przeciąć wzdłuż i mamy gotowe kopyto
I w ten prosty sposób można produkować formy jednorazowe i do wielokrotnego użytku.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”