wycena kosztów cięcia laserem fiber

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Olenek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 16 gru 2011, 13:31
Lokalizacja: Wrocław

wycena kosztów cięcia laserem fiber

#1

Post napisał: Olenek » 05 sty 2022, 00:13

Witam,

staliśmy się posiadaczem lasera fiber 4kW o polu roboczym 2000x4000 oraz obrotnika do cięcia rur i profili.

Laser kupiliśmy na własny użytek, ale już teraz widać, że będzie dużo czasu, aby wycinać elementy usługowo.
Teraz pojawia się pytanie: Jak wyceniać pracę? Niektórzy wyceniają po czasie cięcia, niektórzy po długości.
Czy ktoś może ma jakąś sprawdzoną metodę, żeby wycena nie zajmowała długo czasu, a była konkurencyjna cenowo.

Pozdrawiam
Olenek



Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#2

Post napisał: Zienek » 05 sty 2022, 17:02

Zapewne wcześniej zlecaliście rzeczy na zewnątrz.

Możesz zrobić benchmark i biorąc pod uwagę cenę materiału z momentu zlecenia pozostałą część kosztu elementu uznać za koszt pracy. Możesz zasymulować cięcie na aktualnej maszynie i z symulacji czasu dowiedzieć się jaki jest czas cięcia. W ten sposób masz taką zgrubną informację i tym jaką godzinówkę ktoś przyjął.

Możesz zrobić benchmark starych elementów w https://sendcutsend.com/ i porównać z tym, co płaciłeś.

Możesz policzyć czas pracy dla elementów które dostałeś do wyceny, policzyć 300-500-900 zł/rbh + materiał i zadzwonić do klienta, czy cenę jednostkową przy 900 zł/rbh uznaje za atrakcyjną, albo jakie są jego oczekiwania. I trochę zrobić taki mind-hacking, biały wywiad.

Kwoty 300-500-900 są umowne. Zależą od tego, jak bardzo Ci zależy na danym kliencie i jak bardzo temat jest upierdliwy i kosztogenny [ prąd + powierzchnia hali pod stanowisko cięcia laserowego + koszt ściągnięcia/magazynowania blachy + gaz (średnica dyszy * cena gazu)].

Wprowadź minimalną wartość zamówienia (100-200-300 zł? ). Bo czasem ktoś chce temat za 20 zł, gdzie technolog przez pół godziny będzie poprawiał rysunek, zanim trafi na stół i opłacalność takiego cięcia za 20 zł jest lekko rzecz ujmując - dyskusyjna.

Nie od razu Rzym zbudowano.
Powodzenia :)


Autor tematu
Olenek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 16 gru 2011, 13:31
Lokalizacja: Wrocław

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#3

Post napisał: Olenek » 05 sty 2022, 23:10

Bardzo dziękuję za odpowiedź, generalnie w programie jest moduł kalkulacji na podstawie czasu cięcia.
Rozmawiałem z firmami, które wykonywały kiedyś dla nas usługi i kwota za rbh jest w okolicach 500 zł netto.
Pytanie czy to jest dobra cena, czy nie :)
Zienek pisze:
05 sty 2022, 17:02
Możesz zrobić benchmark i biorąc pod uwagę cenę materiału z momentu zlecenia pozostałą część kosztu elementu uznać za koszt pracy. Możesz zasymulować cięcie na aktualnej maszynie i z symulacji czasu dowiedzieć się jaki jest czas cięcia. W ten sposób masz taką zgrubną informację i tym jaką godzinówkę ktoś przyjął.
Masz rację, wykonam kilka symulacji na podstawie ceny materiału i zobacze jak wygląda cena za robocizny.

Czy ktoś może powiedzieć ile bierze za rbh cięcia na laserze fiber 4 kW?

Pozdrawiam
Olenek

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#4

Post napisał: Zienek » 06 sty 2022, 22:21

Na maszynie za 400.000 czy za 2.400.000 zł ? :)


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#5

Post napisał: harma » 07 sty 2022, 00:09

Dodane 4 minuty 18 sekundy:
Olenek pisze:
05 sty 2022, 23:10

Czy ktoś może powiedzieć ile bierze za rbh cięcia na laserze fiber 4 kW?

Pozdrawiam
Olenek
Poproś jeszcze o przysłanie bazy klientów z wszystkimi wycenami i marżami, najlepiej z podziałem na województwa.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Falken
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 30 cze 2018, 23:02

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#6

Post napisał: Falken » 20 sty 2022, 18:30

Od metra cięcia już chyba nikt nie liczy. Nie opłacalne dla wykonawcy przy grubszych blachach. Teraz wszyscy jadą na rbh. Dla wykonawcy żadnej różnicy niema czy przez 8h laser tłucze #20 czarną czy #1 nierdzewe. Duży kluczowy klient dla którego laser pali 2/3 czasu będzie mieć atrakcyjniejszą stawkę niż taki który tygodniowo zamawia 2h palenia.


tomkowicz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2022, 13:59

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#7

Post napisał: tomkowicz » 12 lip 2022, 14:07

Wycena, szczególnie w obecnych czasach bywa kłopotliwa. Zgadzam się z przedmówcą, czasami zlecenia są na tyle małe, że nie wiadomo nawet, czy jest sens odpalać laser :) Wtedy zwykle daje się stawkę tzw. zaporową i szuka klientów na zasadzie stałej, większej współpracy. Tutaj działa magiczna zasada 80/20 według której lepiej mniej, a dobrze ;) Od jakiegoś czasu stosuję to u siebie - może i jestem bardziej wybredny, ale oszczędzony czas poświęcam na nawiązywanie relacji z klientami, którzy faktycznie mogą coś wnieść w mój biznes i co do których mam dużą pewność i z którymi chcę pracować.

Region też ma znaczenie, bo nie można za mocno wyjechać z cenami. W dobie internetu naprawdę łatwo to porównać i klient wyjątkowo szybko może sobie sprawdzić. Ja ostatnio robiłem mały research wg. którego na przykład w województwie łódzkim, stawki są wyższe aniżeli w mazowieckim (znalazłem tu dane na 2022).

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#8

Post napisał: WZÓR » 12 lip 2022, 18:22

tomkowicz pisze:
12 lip 2022, 14:07
Wycena, szczególnie w obecnych czasach bywa kłopotliwa. Zgadzam się z przedmówcą, czasami zlecenia są na tyle małe, że nie wiadomo nawet, czy jest sens odpalać laser :) Wtedy zwykle daje się stawkę tzw. zaporową i szuka klientów na zasadzie stałej, większej współpracy. ....
Typowe myślenie Janusza Biznesu.

.... , szanuj klienta takiego i takiego , bo przyjdą czasy , że nie będziesz miał żadnego.

P. s.
Przyjechał do mnie gość od żywic.
Chce nią balkon załatwić i mieć spokój na wsze czasy.
Katalogi dał , ale wyceny już nie wysłał .
To tylko 6m² ..... , jakby było 600m² pewnie biegałby koło mnie jak poparzony .

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#9

Post napisał: lukasz89 » 09 sie 2022, 21:22

Niektóre zlecenia generują straty, a nie zysk, dlatego tworzy się minimalną wartość zamówienia, która będzie odnotowana na fakturze bez względu na to jak małe jest to zlecenie i wtedy korzystniej wychodzi zamówienie większej ilości. Oczywiście najwygodniej byłoby wyciąć takie coś przy okazji jak będzie cięty taki materiał na własną produkcję, ale klient nie zawsze chce czekać albo poczeka 2 dni i co pół godziny telefon, bo nagle potrzebuje na już. Wtedy przerywa się ważny projekt, zakłada cały arkusz blachy (który wcześniej trzeba jeszcze wykopać), bo np. nie ma w tym momencie mniejszego odpadu i wycina 10 podkładek fi 30 mm z 3 kwaśnej, ale nic najważniejsze żeby było wykonane.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: wycena kosztów cięcia laserem fiber

#10

Post napisał: WZÓR » 09 sie 2022, 22:27

lukasz89 pisze:
09 sie 2022, 21:22
..... Wtedy przerywa się ważny projekt, .....
Co to znaczy ,,ważny projekt" ?
Dzielisz klientów na ,, lepszych" i ,, lepszejszych" ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”