Wybór konstrukcji frezarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Tarczyk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2021, 09:51

Wybór konstrukcji frezarki

#1

Post napisał: Tarczyk » 23 wrz 2021, 10:27

Cześć, mój pierwszy post na forum :)

Temat założyłem, ponieważ chciałbym dobrać rodzaj konstrukcji pod frezarkę którą będę budował.
Udało mi się po bardzo okazyjnej cenie odkupić od znajomego kilkanaście części. Wyrzucili chłopaka ze studiów i chciał sprzedać elementy swojej inżynierki.
I tak oto wszedłem w posiadanie:
Prowadnic liniowych HGR20 6x1000mm oraz 2x400mm
16 wózków liniowych HGH20CA
Śrub kulowych z nakrętkami i blokami łożyskującymi sfu1605 3x950mm 1x350mm
Wrzeciona 500W
Mokrego chińczyka 2.2kW
4 silników nema23 3Nm
Tuby laserowej CO2 40W
Zasilacza do tuby
jakiegoś chińskiego sterownika do lasera bez oznaczeń
Dwóch skrzynek sterowniczych do których jeszcze nie zaglądałem ale całość "na sucho" kręci silnikami, wrzecionem i tubą.

Konstrukcja jaką chciałbym zbudować to frezarka z ruchomą bramą. Jako, że jestem elektronikiem to styczności z mechaniką jako taką nie miałem nigdy. Przynajmniej ze sterowaniem nie powinno być problemów. W związku z brakiem doświadczenia i słabym zapleczem warsztatowym chciałbym stworzyć coś z ekstrudowanych profili aluminiowych. Na bramę ciężki 160x80 (lub dwa 80x80) na konstrukcję stołu ciężkie 160x40 lub 80x80.
Zastosowanie lite drewno, rzadziej płyty drewniane, widziałem że drukowane w 3D frezarki potrafią obrabiać bardzo wolno aluminium. Może na takiej konstrukcji również dało by się co nieco pofrezować aluminium. Póki co używanie lasera sobie odpuszczam, może w przyszłości się doposaży maszyne.

Wrzucę kilka screenów tego, co wpadło mi w oko. Jako że jestem zielony w temacie prosiłbym o poradę jaką konstrukcję wybrać. Nie wiem jakie zalety ma mocowanie prowadnic z boku stołu a jakie na stole, czy brama powinna być jednolita czy może dwa profile i zamontowaną między nimi śrubą kulową to lepszy pomysł.
Chciałbym w najlepszy możliwy sposób wykorzystać pole robocze. Jako, że śruby są krótsze od prowadnic to odpada mocowanie ich tak jak na screenach poniżej. Będę musiał coś wymyśleć. Umiem projektować w Fusion360 więc dam radę zrobić coś swojego tylko potrzebuję dobrego mentora :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#2

Post napisał: zibi » 23 wrz 2021, 13:23

Jak masz wózki liniowe, śruby toczne to by się pokusił i serwa 3Nm do napędu osi.
Mam wrażenie że ruchoma brama to mniejsza sztywność vs ruchomy stół i sztywna brama z uwagi na długość ułożyskowanej stopy na bramie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#3

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2021, 14:44

Tarczyk pisze:
23 wrz 2021, 10:27
Wrzucę kilka screenów tego, co wpadło mi w oko
Internet pełen jest takich potworków z aluminiowych profili i dykty, ale odradzam się nimi sugerować.
Metr na metr to już spora maszyna i jak nie będzie ważyć, to się będzie bujać na wszystkie strony.
Głupotą jest przykręcenie gratów za ładnych kilka tysięcy do byle czego, bo uzyskasz byle co za kilka tysięcy.
Jakim budżetem dysponujesz (nie licząc tego co już masz)?


Autor tematu
Tarczyk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2021, 09:51

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#4

Post napisał: Tarczyk » 23 wrz 2021, 15:35

zibi pisze:by się pokusił i serwa 3Nm do napędu osi

Mam już silniki, póki co nie chcę inwestować w coś co już mam. Może w przyszłości jak zajdzie potrzeba.
tuxcnc pisze:Jakim budżetem dysponujesz (nie licząc tego co już masz)?

Dajmy na to 3000zł. Da się w tym budżecie coś zmajstrować?


55555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2011, 12:47
Lokalizacja: Nowy Tomyśł

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#5

Post napisał: 55555 » 23 wrz 2021, 19:14

Drogi Kolego ...!!! warunkiem koniecznym jest określenie co chcesz konkretnie robić... jeśli masz określony cel ,wiesz ze np. będziesz frezować aluminiowe gaźniki to inwestuj ile sie tylko da ........jesli natomiast masz czesci ,nie bardzo wiesz co bys mógł z tym zrobic ,chcesz liznąć tematu poznać pofrezowac coś, nauczyć sie a potem może coś .... to rób to z części które masz ..... nie masz warsztatu ..trudno rób w mieszkaniu ,nie masz narzędzi kup wypożycz ..nie masz wiedzy czytaj ucz się ..za chwile dostaniesz odp. ze jak juz to z blachy stalowej 50mm wyżarzanej....zalewanej betonem i jak frezarka nie wazy 50t to jest do du** ....mie3j to gdzieś ..nie strzela się do komara z armaty ........ jeśli chcesz zrobić cos z tego co masz to kombinuj w tę stronę a z silników 3Nm , i śrub kulowych naprawdę zrobisz świetną maszynę do obróbki drewna ...jak na twoje potrzeby ........ jesli potrzebujesz pomocy ,chetnie pomogę pisz ,jesli jesteś z wielkopolski służe nawet warsztatem ...jesli jesteś z poza a chcesz konkretnie porozmawiać i obejrzeć z czym to się je .........zapraszam poświecę Ci te 2 godz. wszystko opowiem i pokażę ............ . I UWAGA NIE MAM W TYM RZADNEGO INTERESU>>>>>> Zwyczajnie jestem życzliwy (nie mylić z naiwny) pozdrawiam

Dodane 7 minuty 28 sekundy:
Ale nie myśl że poskładasz to w 2dni z profili V 20x20 i to będzie hulać.....:)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#6

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2021, 19:22

Tarczyk pisze:
23 wrz 2021, 15:35
Dajmy na to 3000zł. Da się w tym budżecie coś zmajstrować?
Da się kupić surowy materiał, ale nie ma mowy o zleceniu obróbki.


55555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2011, 12:47
Lokalizacja: Nowy Tomyśł

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#7

Post napisał: 55555 » 23 wrz 2021, 19:31

moja frezarka wykonana na silniku nema 3Nm i częściach o połowę gorszych od twoich (ma oczywiście swoje mankamenty i ograniczenia !!! ) :
Obrazek
na sklejce 20mm na raz leci tak :
sklejka 20mm
przy materiale który masz ,myślę ze twoja frezarka , jak dobrze pomyślisz poleci jeszcze lepiej .....
nic się nie bój i działaj ...


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 23 wrz 2021, 19:46

Trzeba było ten film Pocztą Polską wysłać.
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


55555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2011, 12:47
Lokalizacja: Nowy Tomyśł

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#9

Post napisał: 55555 » 23 wrz 2021, 20:04

oprawcafotografii pisze:
23 wrz 2021, 19:46
Trzeba było ten film Pocztą Polską wysłać.
Rozwin ..bo moze nie ten level odbiorcy .....


mld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 16 sie 2017, 12:06
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Wybór konstrukcji frezarki

#10

Post napisał: mld » 23 wrz 2021, 20:55

@55555 gdzie można taką blachę w kwadraty kupić? Żona ma pomysł na stolik kawowy z takiej, a nie wiem gdzie to dostać

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”