Wybór Frezarki/centrum obróbczego

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
jzarco
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2017, 13:01
Lokalizacja: Jasionka

Wybór Frezarki/centrum obróbczego

#1

Post napisał: jzarco » 29 paź 2017, 14:06

Dzień dobry,
witam wszystkich.

Mam problem odnośnie wyboru frezarki, nie wiem gdzie szukać.
Doświadczenie z solidnymi frezarkami mam niewielkie, mam chińczyka 3040 ale to jest takie g***o że szkoda tracić słów.
Dobrze byłoby określić moje wymagania :
- budżet 100 000 netto
- pole robocze bliżej nie określone, rozrzut w tej cenie jest dość duży w zależności od producenta, wiadomo, że im większe tym lepiej.
- większość pracy to aluminium, metale miękkie, czasami miękka stal, nie hartowana. M.in. frezowanie kopyt form ( dlatego chciałbym większe pole)
- magazyn narzędzi
- jeżeli udałoby się zmieścić w budżecie to 4 oś

Znalazłem kilka firm, ale nie wiem co o nich sądzić.
Jest Haas Minimill, mają promocje i za ~29 000 euro można ją wziąć, ale troszkę małe pole.
Panowie, macie jakieś opinie nt.
- firmy Cncwap , http://allegro.pl/frezarka-ploter-cnc-1 ... 27923.html
- firmy i frezarek Cormak

I w którą stronę się udać z moim problemem ?

Pozdrawiam :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 29 paź 2017, 15:34

Na porządne firmówki masz stanowczo za mały budżet - chyba, że używka...

Ten CncWap nie wygląda źle ale:
- jest stanowczo za lekki (będzie drgał)
- biedne wrzeciono
- brak ATC
- silniki serwokrokowe? znaczy serwa czy krokowe bo to jest niejasne...

Aczkolwiek nie mówię, że nie można go poprawić - zalać profile żeby dołożyć masy, zmienić wrzeciono, dołożyć ATC, ewentualnie zmienić napędy...

Co do Cormaka to chińszczyzna ale nadająca się do jakiejś pracy po poprawkach... Ale na pewno nie do pracy na 3 zmiany 5 dni w tygodniu...


Autor tematu
jzarco
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2017, 13:01
Lokalizacja: Jasionka

#3

Post napisał: jzarco » 29 paź 2017, 15:55

Petroholic ,dziękuję za odpowiedź.
To że mały budżet na coś firmowego, to zdaję sobie sprawę, dobrze byłoby mieć 5x tyle, żeby zacząć przebierać w ofertach.

Z ta firmą Cnc-wap rozmawiałem przez telefon i można dołożyć wrzeciono 4kW sterowane serwomotorem, z wymianą narzędzi na 8pozycji Iso40, z możliwością gwintowania.
Człowiek z którym rozmawiałem, wspominał o modernizacji Z-tki, dodatkowych jej usztywnieniach, że obecny model to posiada.
Z tego co mam jeszcze zapisane to na napędach osi są serwomotory hybrydowe 8Nm, cokolwiek to znaczy.
Przeniesienie napędu na śrubach kulowych TBI Motion, posuw na prowadnicach liniowych Tbi motion z 10 wózkami TRH 20 .

Co do Cormaka to słyszałem różne opinie, kiedyś ta firma nazywała się inaczej, co wg. mnie też daje do myślenia.
Frezarka na pewno nie będzie chodzić na 24/7.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 29 paź 2017, 16:15

jzarco pisze:To że mały budżet na coś firmowego, to zdaję sobie sprawę, dobrze byłoby mieć 5x tyle, żeby zacząć przebierać w ofertach.
Ja zaczynałem z duuuuużo mniejszym budżetem i jakoś ruszyło :) Zaczynanie biznesu obróbkowego zakupem maszyny za pińćset tysięcy w leasingu jak dla mnie jest bez sensu... Za duże ryzyko umoczenia zanim (o ile w ogóle) biznes się rozkręci...
jzarco pisze: dołożyć wrzeciono 4kW sterowane serwomotorem, z wymianą narzędzi na 8pozycji Iso40, z możliwością gwintowania
Kiedyś myślałem, że chińczyk 2.2kW działa bosko we frezarce... Odkąd mam HSD 6kW i bawiłem się mocniejszymi - myślę, że 5-6kW to minimum do pracy w jakimkolwiek metalu... A dziwne dla mnie połączenie to 4kW i ISO40... Nawet moje 6kW ma ISO30...
jzarco pisze:serwomotory hybrydowe 8Nm, cokolwiek to znaczy
To znaczy hybrydowe silniki krokowe z enkoderami... Taka namiastka serw... Aczkolwiek 8Nm to już spore :)
jzarco pisze:Przeniesienie napędu na śrubach kulowych TBI Motion, posuw na prowadnicach liniowych Tbi motion z 10 wózkami TRH 20 .
Tajwańskie dobrej o ile nie bardzo dobrej jakości... To plus... Aczkolwiek 25tki zamiast 20tek by nie zaszkodziły :)
jzarco pisze:Co do Cormaka to słyszałem różne opinie, kiedyś ta firma nazywała się inaczej, co wg. mnie też daje do myślenia.
Kiedyś Maktek :) Aczkolwiek z moich doświadczeń z tą firmą uważam, że po zmianie nazwy jakość ich produktów uległa delikatnej poprawie... Co nie zmienia faktu, że to dalej chińszczyzna z polskim logiem :) I większość produktów od nich trzeba pierwszego dnia rozebrać na części pierwsze, popoprawiać i złożyć ponownie z zachowaniem odpowiedniej uwagi i dokładności :)

Aczkolwiek nie wiem czy mając do dyspozycji budżet kolegi nie zastanowiłbym się nad nabyciem maszyny używanej, bądź korpusu centrum i samemu wykończył bądź zlecił wykończenie. W takim przypadku można wrzucić części w koszty i zrobić pod siebie zarówno parametry jak i sterowanie :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wybór Frezarki/centrum obróbczego

#5

Post napisał: WZÓR » 29 paź 2017, 18:32

jzarco pisze:....
I w którą stronę się udać z moim problemem ?

Pozdrawiam :)
Rzuć okiem na frezarki CNC STYLE

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 29 paź 2017, 18:35

te maszyny powyżej to bardziej plotery do lekkich zadań w metalu, wrzeciono (moc jego), waga (jej brak), napędy (hybrydy) dyskwalifikują te maszyny do poważnych zadań.
Przy tym budżecie lepiej iść w używkę jak kolega napisał, szukać oglądać, itd. z 2 strony wiadomo jak to jest chce się szybko i na już, często wmawiamy sobie jakoś to będzie a później albo d***** blada, maszyna do odsprzedaży albo poprawianie konstrukcji itp. kosztowne i czasochłonne zabiegi a maszyna stoi i nie zarabia....
Ostatnio zmieniony 29 paź 2017, 19:03 przez dance1, łącznie zmieniany 1 raz.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Petroholic » 29 paź 2017, 18:51

A przede wszystkim dopiero zauważyłem brak podstawowej informacji tzn. dokładnie jakiej maszyny kolega oczekuje:

- pole robocze?
- obróbka efektywna szybkościowa dla zmaksymalizowania zysku czy raczej warsztatowa dla siebie?
- oczekiwana dokładność i powtarzalność na zadanym polu?
- jaki najbardziej niewdzięczny materiał będzie obrabiany seryjnie (okazjonalnie się nie liczy bo nawet twardsze sporadycznie w razie potrzeby można zrobić powolutku trochoidem)
- preferowane sterowanie?
- preferowana prędkość maszyny?


Autor tematu
jzarco
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2017, 13:01
Lokalizacja: Jasionka

#8

Post napisał: jzarco » 29 paź 2017, 19:27

Panowie dziękuje za odpowiedzi.
Petroholic pisze:- pole robocze?
Myślę, ze 500x500x300 to minimum
Petroholic pisze:- obróbka efektywna szybkościowa dla zmaksymalizowania zysku czy raczej warsztatowa dla siebie?
Raczej to 1,ale jak wspominałem wyżej, frezarka nie będzie działać 24/7. Raczej będzie tworzyć pojedyncze elementy do prototypów niż serie.
Petroholic pisze:- jaki najbardziej niewdzięczny materiał będzie obrabiany seryjnie (okazjonalnie się nie liczy bo nawet twardsze sporadycznie w razie potrzeby można zrobić powolutku trochoidem)
Jeżeli dojdzie do serii to aluminium. Jeżeli coś będzie do zrobienia w stali, jestem w stanie zrezygnować z prędkości obróbki dla pojedynczych detali .
Petroholic pisze:- oczekiwana dokładność i powtarzalność na zadanym polu?
-preferowane sterowanie?
- preferowana prędkość maszyny?
Dokładności nie wiem jakie są sensowne a jakie nieakceptowalne .
Sterowanie raczej bez znaczenia, chociaż dobrze byłoby coś popularnego.
Prędkość, tak jak z dokładnością, nie wiem ile to jest super a ile to kupa.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#9

Post napisał: Petroholic » 29 paź 2017, 20:44

Odnośnie centrów za "miliony euro" to ci nie odpowiem ale jak na moje oko to wystarczyłaby ci maszyna pokroju Onreda - aczkolwiek to zdecydowanie nie jest najniższa półka, ani nawet według mnie nie ta druga od dołu :) bardziej gdzieś w środku stawki między maszynami skośnookimi, a centrami...

Pole 1000x800 (z ATC 1000x700)... W zetce jest 250mm bez włożonej oprawki - po włożeniu krótkiej ER32 i freza zostaje max 160-170mm...

Wrzeciono 6kW ATC ale nawet przy cięższej pracy nie widziałem żeby falownik pokazał więcej jak 4kW wydatku mocy :) Obroty 24k - czasem trochę brakuje dołu ale jakoś sobie z tym radzę :)

Dokładność i powtarzalność w polu 300x300 to 0,01mm - u mnie jest słabiej bo jeszcze walczę z ustawieniem maszyny po zakupie i transporcie - aczkolwiek otwory H7 już robiłem i wyszły :) Według mnie dokładność rzędu 0,01mm/200mm jest wystarczająca do moich zastosowań :)

Sterowanie Mach3 i CSMIO aczkolwiek planuję kiedyś przejść na PIKO bo jest według mnie lepsze od Macha :)

Prędkości - G0 ograniczone do 10m/min - podejrzewam, że z powodu wagi maszyny :) Robocze od zera do G0 :) Zdarzyło mi się już robić przy 8m/min ale palpitacje serca były jak wrzeciono jeździło między mocowaniami :D Według mnie więcej nie potrzeba :D

Swoją trafiłem bardzo okazyjnie ale myślę, że powinieneś znaleźć coś podobnego w granicach max 50-60kpln to zostało by sporo na osprzęt :)

Lub ewentualnie zgłosić się do odpowiednich kolegów z forum, którzy budują maszyny i uważam, że robią to dobrze :)


Autor tematu
jzarco
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2017, 13:01
Lokalizacja: Jasionka

#10

Post napisał: jzarco » 31 paź 2017, 14:10

WZÓR pisze:
jzarco pisze:....
I w którą stronę się udać z moim problemem ?

Pozdrawiam :)
Rzuć okiem na frezarki CNC STYLE

Mariusz.
Rozmawiałem, niestety żadna z nich nie zmieści się w moim budżecie :( .
Petroholic pisze:Lub ewentualnie zgłosić się do odpowiednich kolegów z forum, którzy budują maszyny i uważam, że robią to dobrze
Podpowiedz mi którzy to użytkownicy ;) ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”