Wybór agretatu plazmowego do plotera

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Wybór agretatu plazmowego do plotera

#1

Post napisał: DOHC » 31 paź 2015, 17:35

Witam,

Głupio pisać kolejny temat (niedawno pytałem o Welderfantasy Hefty) no ale w temacie plazm jestem zielony. Ubiegam się o dofinansowanie 20 000pln , plan był aby kupić chińską tokarkę i chińską przecinarkę plazmową po czym obie miały zostać zcncowane. W dziale tokarka koledzy chyba już skutecznie wybili mi z głowy kupno chińskiego sprzętu i zdecydowałem że całą kwotę chciałbym przeznaczyć na źródło plazmy.

Pierwsza moja myśl Hypertherm Powermax 85 ~20K, poczytałem i jest sporo opini że eksploatacja jest droga. Z plusów to cała masa pozytywnych opini na temat tego sprzętu, można zamówić z wyjściem do podłączenia THC, gwarancja 3 lata.
Garść danych dla Powermax 85:
85A
grubość cięcia zalecana: do 25 mm przy prędkościach 500 mm na minutę
- maksymalna: do 32 mm przy prędkościach 250 mm na minutę
- odcięcie: do 38 mm przy prędkościach 125 mm na minutę
- przebicie: 19 mm

Poszperałem trochę i w okolicy lub poniżej 20 K można kupić jeszcze:

ESAB CUTMASTER 120 - gwarancja 3 lata, cena `19 K na allegro ktoś to sprzedaje nowe z fakturą. W stosunku do Hyperterma większy amperaż deklarowane przez producenta "osiągi":
120A
Cięcie jakościowe 40 mm
Cięcie rozdzielające 55 mm
Przebijanie 25 mm
http://allegro.pl/przecinarka-plazmowa- ... 89804.html
Wrzucam link do aukcji bo cena jest bardzo niska, wygląda jak netto ale nie ma takiej informacji w aukcji.

Lincoln Electric Tomahawk 1538, 100A. Cena ~13K
Grub. cięcia jakościowego stali węg. [mm]: 40
Grub. cięcia rozdzielającego stali węg. [mm]: 45

Moje oczekiwania co do przecinarki to "porcjowanie" blaszek dla frezarki (tu możliwe im grubsze blachy potnie tym lepiej), wycinanie w cienkich blaszkach węglowych, cięcie w blachach aluminiowych 2-3 mm, w nierdzewnych 10-15 mm. W przypadku gdyby udało się uzyskać zadowalającą jakość część elementów ciętych mogło by ominąć frezowanie co było by bardzo mile widziane. Oczekiwałbym żeby agregat możliwie mało "siał" co ułatwiło by budowę plazmy, czytam tematy jak ludzie się użerają z chińczykami i utwierdza mnie to w przekonaniu że warto kupić dobre źródło. Zakładane obciążenie dla plazmy nie jest duże ale chciałbym maszynę która będzie potrafiła wykonać cięcia w możliwie szerokim zakresie grubości z utrzymaniem przyzwoitej jakości, biorąc pod uwagę małe obciążenie wysokie ceny dysz itp do hypertherma nie powinny mnie "dobijać".

Bardzo proszę o podpowiedzi co i jak, może są jeszcze jakieś przyzwoite przecinarki w tych pieniądzach ?

Pozdrawiam



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 31 paź 2015, 18:00

jeszcze "przed chwilą" doradzałbym Hypertherma (gdyż miałem dobre doświadczenia) ale od ponad pół roku współpracuję z firmą która uzbroiła się w esaby i z tego co mi wiadomo są zadowoleni, operatorzy także nie narzekają a wręcz przeciwnie.
Niestety sam opinii nie mam ale o jakieś szczegóły mogę dopytać jak będzie potrzeba.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#3

Post napisał: DOHC » 31 paź 2015, 19:15

Dzięki za opinie, poszperałem trochę i natknąłem się na stronie esaba na dopisek pod opisem Cutmastera:
"Oferowane przez Thermal Dynamics®"

wychodzi na to że to jest przecinarka Thermal Dynamics firmowana przez Esaba.

Panele frontowe wyglądają identycznie:
ESAB
Obrazek
Thermal Dynamics
Obrazek


Palnik w esabie to SL100 - ten palnik też jest produkcji Thermal Dynamics.

W tematach na forum Thermal Dynamics było wymieniane w gronie topowych producentów przecinarek. To chyba dobry znak.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 01 lis 2015, 20:20

Prawda jest taka że hypertherm stał się wyjątkowo drogi i nieopłacalny w eksploatacji. Podobnie jak thermal dynamic.
Osobiście ciężko miał bym coś doradzić ale ESAB stoi na dobrym poziomie sprzedaży , z serwisem nie ma problemu podobnie jak z cebora , air liquide welding czy też innymi europejskimi markami.
Co do zastosowania plazmy w maszynach CNC i tak ostatnie słowo będzie należało do palnika.

Maszyna ta o której mowa powyżej jest robiona przez kilku producentów. Ktoś ( może chinczyk , nie wiem ) to stworzył i jest sprzedawane pod różnymi markami. Czasami się różnią nie znacznie obudową
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#5

Post napisał: DOHC » 01 lis 2015, 23:10

cnccad pisze:Prawda jest taka że hypertherm stał się wyjątkowo drogi i nieopłacalny w eksploatacji. Podobnie jak thermal dynamic.
Osobiście ciężko miał bym coś doradzić ale ESAB stoi na dobrym poziomie sprzedaży , z serwisem nie ma problemu podobnie jak z cebora , air liquide welding czy też innymi europejskimi markami.
Co do zastosowania plazmy w maszynach CNC i tak ostatnie słowo będzie należało do palnika.

Maszyna ta o której mowa powyżej jest robiona przez kilku producentów. Ktoś ( może chinczyk , nie wiem ) to stworzył i jest sprzedawane pod różnymi markami. Czasami się różnią nie znacznie obudową
Liczyłem na Twoją wypowiedź szczerze mówiąc, czy jest szansa na kupno agregatu o podobnych parametrach do tego esaba ~120 A producentów których wymieniłeś w kwocie do 20K? Nie bardzo można znaleźć w internecie jakieś orientacyjne ceny takich urządzeń, druga sprawa może podpowiesz które z urządzeń jest sprzedawane z jakimś godnym palnikiem? Jeśli mówisz że eksploatacja thermal dynamics jest droga a esab=TD to chyba trzeba szukać dalej. Z dwoja złego (Hypertherm, Esab) wolał bym tego Esaba bo jest mocniejszy w tej samej cenie (nawet jeśli ta aukcja to kit to poniżej 20K da się kupić 100 A esaba)

Pozdrawiam

EDIT

Znalazłem jakieś ceny i za 20 K z Cebory można kupic:
CEBORA Plasma Sound PC 10051T
Tnie do 30 mm

EDIT 2
Na stronie Air liquid welding znalazłem nazwę ich urządzeń, ciekawie wyglądało Citocut 40i 120A tnie jakościowo do 35 mm rozdziela do 40. Znalazłem go pod marką Oerlikon Citocut 40i, czy to nie jest chińczyk przypadkiem ?

Które z tych urządzęń ma najlepszy palnik ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 02 lis 2015, 06:37

a co teraz nie jest chińskie :?:
Air Liquide Welding składa urządzenia ręczne w Słowacji. Tam jest fabryka. części dostają z Francji więc wydaje się że nie jest to chińskie. Ale reki sobie nie dam obciąć.
Podobnie z ESAB-em , KJELBERGEM ( choć jego najmniej podejrzewam o to ).
I dlatego ceny urządzeń markowych trzymają się na wysokim poziomie , bo ktoś to "trzaska" ( może ten mały chińczyk... nie wiem ) a z racji marki duże koncerny mające na utrzymaniu tysiące ludzi z ceny nie zejdą.
Tak się fałszywie zawsze chwalił KEMPPI że 100% ich produktów to ich wynalazki i u nich produkowane.
Tak się dziwnie złożyło że miałem u siebie na warsztacie ORLIKON , KEMPPI i zielonego duńczyka , czyli MIGATRONIC.
W środku prawie niczym się nie różniły podobnie jak i z zewnątrz czyli kolor , różnice w plastikach , uchwytach ...
I teraz pytanie , co tu wybrać :?:
Nie ma na to 100% lekarstwa.
Jaki Palnik :?:
Też nie ma tu do końca lekarstwa bo spora część palników jest dedykowana do danego urządzenia , choć w innym też będzie pracowało wydaje się poprawnie.
Sporo zależy od :
1. jakie zakresy ciecia są wymagane
2. w danych zakresach cięcia jakie długości , ilości cięcia będą się odbywać
3. jakość powierzchni po cięciu ma być
4. urządzenie ma być dedykowane dla automatyzacji czy tylko cięcia ręcznego
5. czy technologia wymaga jakiś specjalnych gazów
6. jakie stale będą cięte i w jakich ilościach ...
I wówczas można przejrzeć to co oferują producenci a następnie spróbować coś dobrać.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 02 lis 2015, 10:30

Mi najbardziej zależy na tym aby kupić urządzenie z tej "wyższej ligi", tak żebym za 2 miesiące nie zakładał tematu "Przecinarka ******** likwidacja zakłóceń". Będę budował do tego Ploter i chciałbym sobie ułatwić trochę zadanie. (np ktoś tu pisał że magnumy są siedliskiem szatana jeśli chodzi o zakłócenia). Absolutnie nie przeszkadza mi żeby urządzenie było chińskie, chciałem kupić Weldersfantasy ale to ponoć jedno i to samo co magnum tylko w ładniejszym opakowaniu. Porównując te wymienione wyżej przecinarki Esab ma duży plus za 3 letnią gwarancję a Oerlikon za cenę i jeśli to jest urządzenie z tej wyższej ligi to pewnie poszedł bym w tą stronę. Rozumiem że na ostateczny efekt składa się dopracowanie całego urządzenia i w Twoich postach widziałem informacje że osiągasz dobre efekty na chińczykach, tyle że Ty jako serwisant poradzisz sobie szybko z jakąś nieoczekiwaną awarią chińczyka a ja będę musiał szukać serwisów i tracić czas.

AD 1,2,3) Co do elementów jakie będę ciął to w zasadzie dwie grupy, cieńsze blaszki 3-15 mm (maks 20) o wymiarach 20x40 cm, te elementy chciałbym robić na gotowo, tak żeby dało się wypalić otwory pod śruby i żeby to pasowało (oczywiście wiem że w blaszce 15 mm nie wypale otworów fi 10).

Druga grupa to grubsze blachy 30-40 mm które trafią na frezarkę i tam będą wiercone otwory, robione gwinty itp. więc nie będzie problemem ofrezowanie krawędzi, natomiast jeśli wychodziły by one w miarę estetycznie można by odpuścić frezowanie krawędzi co sporo przyspieszyło by produkcję. Np element w kształcie pierścienia o srednicy wewnetrznej 30 a zewnetrznej 40 cm, wycięcie środka i obrysu w porownaniu do opcji robienia tego na frezarce sporo przyspieszyło by robotę.

AD 4 Urządzenie finalnie trafi do automatyzacji w perspektywie 2-3 miesięcy ale fajnie by było gdyby było wyposażone w palnik ręczny żebym mógł sobie trochę pomóc zanim zbuduje ploter.

AD5 Jeśli chodzi o technologie to chciałbym móc wypalać też w aluminium i nierdzewce
AD6 Ilości nie wielkie, chyba że pojawi się zlecenie zewnętrzne ale narazie nie biorę tego pod uwagę.

Zakładam że urządzenie potnie dosłownie kilka arkuszy blachy miesięcznie, nie chciałbym tylko żeby się zepsuło po 3 arkuszu.


Pozdrawiam


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#8

Post napisał: dragon44 » 08 lis 2015, 01:49

Stoję przed podobnym wyborem. W lokalnym centrum spawalniczym polecono mi sprzęt spartusa, podobno polski... Niby serwis okej, ale nie wiem, nie miałem przyjemności i mam nadzieję, że nie będę miał konieczności ;) Mają w swojej ofercie kilka przecinarek. Cena o połowę niższa, więc można kupić dwie i mieć jedną w zapasie ;p Co Koledzy o nich sądzą? polecacie? odradzacie? I mowa o zastosowaniu dosłownie takim samym jak w temacie, więc mam nadzieję, że DOHC nie będziesz miał mi za złe za doczepienie do tematu ;) Tylko prosiłbym o opinie tych, którzy macali ten sprzęt nie tylko na zdjęciu ;)

link do opisu


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 08 lis 2015, 15:19

Ja sie przekonałem do Esaba, ponoć esab kupił thermaldynamics i o tych sprzętach jest więcej informacji. Do tego esab ma 3 lata gwarancji.

Pozdrawiam


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wybór agretatu plazmowego do plotera

#10

Post napisał: bogus105 » 12 wrz 2022, 15:48

i jak po latach oceniasz Thermal Dynamics? A może już coś innego używasz?
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”