Wrzeciona Precise

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
XERA
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 23 lis 2005, 22:31
Lokalizacja: PL

Wrzeciona Precise

#1

Post napisał: XERA » 04 paź 2006, 16:58

Witam,
Czy ktos mial moze kiedys cos do czynienia z wrzecionami Precise? Obroty 15.000 do 60.000 :grin: Wygladaja mi na bardzo podobne do Jeagerow - mam kilka dylematow i chcialem wymienic opinie...

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 04 paź 2006, 17:30

Podaj typ i co Cię interesuje.


Autor tematu
XERA
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 23 lis 2005, 22:31
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: XERA » 05 paź 2006, 22:20

Precise HF Spindle - typ SC 52 - interesuje mnie wszystko :grin: kupilem takie na aukcji (co prawda jeszcze nie przyjechalo - troche to potrwa) ale zastanawiam sie jaki falownik do tego bedzie pasowac i w ogole szukam jakiejs informacji, dokumentacji... nie wiem na jakiej zasadzie obsluguje wymiane narzedzia - ze tak powiem nie wiem nic o nim a chcialbym wiedziec jak najwiecej....
Wazne jest dla mnie ze ma wysokie obroty gdyz jest mi to potrzebne - chodzi o uzyskanie odpowiedniej powierzchni po obrobce...

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 05 paź 2006, 23:37

Jest to wrzeciono z silnikiem indukcyjnym dwupolowym, chłodzone wodą,a więc potrzebny Ci będzie odpowiedni falownik 1,5kW 1,1kHz. Wymiana narzędzia realizowana jest za pomocą sprężonego powietrza 6atm. W zależności od wykonania wrzeciona narzędzia mocowane są za pomocą specjalnych uchwytów stożkowyvh lub bezpośrednio chwytają narzędzia o średnicy uchwytu 1/8 cala. W zasadzie mając odpowiedni osprzet wrzeciono nie sprawia żadnych problemów i należy do "mercedesów" wśród wrzecion.
Z mojej praktyki wrzeciona te sprawiają najmniej problemów. Mają one wbudowany czujnik temperatury i czujnik obrotów.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#5

Post napisał: kostner » 07 paź 2006, 01:15

noto dawaj foty tego mercedesa i jak to nie tajemnica to pochwal sie ile dales itd :) milo popatrzec na porzadny sprzet

Na metavie widzialem wrzeciona nowe - nie pamietam firmy - ale jak mi koles pokazal wrzcionko 500 W wielkosci tubki z silikonem takie ladniutkie zgrabniutkie - balem sie o cene zapytac ponad 6 tys ojro gole bez falownika itd :( no cooz mercedesoow za darmo tez nie daja
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Davido_olawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 270
Rejestracja: 28 maja 2006, 15:46
Lokalizacja: Dolnysląsk

#6

Post napisał: Davido_olawa » 08 paź 2006, 13:55

no ciekawy jestem jakim falownikiem będziesz go uruchamiał...mam kilka takich elektrowrzecion https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2641 i jak narazie nie znalazłem odpowiedniego falownika są to wrzeciona DWUFAZOWE a odpowiedni kontroler to koszt 5000zł....
PS daj znać jak uruchomić swoje elektrowrzeciona...ja narazie sie podałem i wyrzuciłem je do garażu...


Autor tematu
XERA
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 23 lis 2005, 22:31
Lokalizacja: PL

#7

Post napisał: XERA » 08 paź 2006, 20:00

Fotki wrzeciona sa wlasnie w temacie zacytowanym powyzej.
Nie pocieszacie mnie niestey :cry:
No nic - w przyszlym tygodniu powineinem je miec u siebie i zaczne dzialac z poszukiwaniami...

[ Dodano: 2006-10-08, 20:16 ]
Tak sobie jeszcze mysle - z chlodzeniem chyba nie bedzie klopotu - wystarczy podlaczyc zbiornik z woda (no wlasnie woda czy cos innego) pompa plus uklad do mierzenia temperatury i wylaczania maszyny w razie przekroczenia temp. alarmowej - zmiana narzedzia - to podlaczenie pneumatyki - nie wiem tez jeszcze czy to tylko impuls powietrza czy musi caly czas byc podawane - czy ma ssac czy dmuchac - ale kazdy z tych tematow jest raczej do rozwiazania - zostaje zatem ten troche gorszy temat - czyli falownik - na tym sie nie znam akurat ale z tego co straszycie to falownik do silnika dwufazowego jest magiczny jakis.... :sad:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#8

Post napisał: ALZ » 08 paź 2006, 20:48

Dobrze kombinujesz, ale wodę zastąp np. chłodziwem na glikolu ( uwaga!!!chłodziwa samochodowe się nie nadają)bo kanały chłodzace we wrzecionie mają przekrój ok 2,5mm i zaniosą się kamieniem a w konsekwencji zajechaniem wrzeciona i 3 000zł w plecy.
Kontrolę temperatury cieczy możesz sobie podarować i skorzystaj z wewnętrznego wbudowanego w wrzeciono czujnika temperatury(koniecznie).
Wymiana narzędzia następuje w momencie podania 6 atm. bez ciśnienia uchwyt jest zamknięty a więc pobór powietrza jest symboliczny.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 23:30 przez ALZ, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
XERA
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 23 lis 2005, 22:31
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: XERA » 08 paź 2006, 22:47

dzieki za podpowiedz - tak przypuszczalem ze sama woda nie moze byc :grin:
czyli moge uzyc wewnetrzny czujnik i podlaczyc do sterownika, ktory w razie przekroczenia pewnej temperatury (awaria pompy, przerwanie obiegu) wylaczy programowo lub elektrycznie wrzeciono...

Czyli do wymiany narzedzia dostaje tylko impuls z powietrza na otwarcie sie uchwytu - z tym tez nie powinno byc problemu - wystarczy jakis elektrozawor - nawet gdyby w sumie mocowac tulekjki manualnie to wystarczy zapodac impuls i gotowe...

No to zostaje najgorsze czyli falownik :sad:
Dobra - poki co to zaczynam poszukiwania a w miedzyczasie czekam kiedy nadejdzie przesylka z falownikiem - mysle ze to potrwa z 2 tygodnie, wiec mam czas na poszukiwania.......

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”