Wprowadzenie do obliczeń MES

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Aranxe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2017, 19:37
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Wprowadzenie do obliczeń MES

#1

Post napisał: Aranxe » 04 sie 2018, 09:51

Witam,
Jestem nowy na forum i nie wiem gdzie umieścić ten temat, ale mam kilka pytań co do obliczeń MES, ponieważ piszę pracę inżynierską, w której będę musiał posłużyć się jakimś programem do obliczeń.

Po pierwsze zastanawiam się jaki jest podział obliczeń mes do obliczeń powiedzmy tradycyjnych. Do tej pory na studiach liczyliśmy tylko konstrukcje spawane. Jak to wygląda jeśli w konstrukcji występują np. połączenie śrubowe, łożyska itp. (1. Jak wygląda tworzenie modelu i kontaktów w takich elementach, 2. Czy takie elementy i tak liczy się przede wszystkim tak jak uczyli na PKM, po prostu ze wzorów? )

Drugie pytanie to sam wybór programu do obliczeń, do tej pory liczyliśmy w NX 11, ale nie do końca ten program mnie przekonuje ( głównie ze względu na to, że jest dosyć skomplikowany, przynajmniej tak mi się wydaje), ale posiadam także licencję do SolidWorks, oraz studencką do Ansysa, ale ta jest dosyć ograniczona ze względu na liczbę elementów. Czy np tworzenie modelu w Solidzie, którego najczęściej używam i import do NX jest dobrym pomysłem? A może coś całkiem innego?

Może jakieś książki, artykuły które mówią coś na ten temat?

Wiem, że pytania pewnie dla niektórych banalne, ale jednak na studiach niestety nigdzie nie ma na nie odpowiedzi.




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#2

Post napisał: StudentIB » 04 sie 2018, 13:55

Lepiej zacząć od jakiegoś systemu MES wbudowanego w CAD, bo te profesjonalne mają zwykle trudny w obsłudze interfejs. Jak podszkolisz się w obsłudze takiego modułu, poznasz typy analiz i sposoby ich wykonywania (polecam tutoriale na YouTube) to możesz pójść dalej. Ale wybieranie Ansysa czy Abaqusa na tym etapie to skok na głęboką wodę i przy inżynierce mogą się pojawić problemy gdy program nie będzie chciał policzyć co trzeba.


bsk123
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 24 lip 2016, 16:39
Lokalizacja: kielce

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#3

Post napisał: bsk123 » 04 sie 2018, 15:08

w ogóle to napisz co chcesz liczyć.
Jeśli to praca inżynierka to nie rób z niej nie wiadomo czego. Skup Cię na konkretnym zagadnieniu i je rozwiąż.
temat np: analiza wytrzymałościowa ramy przyczepy ciągnika siodłowego typ... Lub zderzaka, barier ochronnych itp.
Na początku napisz czym zajmiesz się w pracy, krótko opisz. Chodzi o to że jak np ja będę ją czytał to po pierwszym punkcie będę wiedział czego dotyczy praca. I to będzie twój wstęp

Zrób sobie plan pracy i trzymaj się go.
Jeśli na studiach masz specjalizacje strikte związaną z obliczeniami metodą elementów skończonych to wykonaj projekt w programie NX lub inny ( zależy który umiesz obsługiwać ) Jeśli wybrałeś tylko taki temat a nie koniecznie musisz skupić się na "sztuce" jaką jest MES to wykonaj projekt w SW.
Czo nie wybierzesz to miej na uwadze że wbudowane moduły MES w programy CAD są mniej dokładne. Dają rezultat doby ale często przybliżony. Ja projekty robię w Adina i NASTRAN, w zależności co chcę uzyskać.

Co do spawów. W projekcie napisz że zakładasz że spoiny są wykonane prawidłowo i do obliczeń przyjmujesz je jako jednolity materiał. Nie zajmuj się badaniem spawów. Do tego aby sprawdzić czy konstrukcja pęknie w spoinach nie potrzeba MES'a. Ty skup się na czym innym.

Napisz co chcesz zbadać i to wykonać.
Załóż kilka realnych wariantów obciążenia, i wykonaj badania.
Pamiętaj że każde badanie MES musisz podeprzeć metodą analityczną. Dla mnie projekt który nie ma potwierdzenia metodą analityczną jest nic nie wart.

więcej mogę pomóc na pw.
Bo pisać mógłbym dużo...


jankowalskigodzinski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 16 sty 2018, 08:28

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#4

Post napisał: jankowalskigodzinski » 04 sie 2018, 20:45

podejście z du** strony(życzeniowe). Jakich programów używają w firmach w których chcesz pracować? Napisz maila w sprawie praktyk do nich i się ich ucz. W gwoli ścisłości w mojej okolicy praktycznie tylko się wytwarza, także żeby potem nie było zdziwka jak nikt nie będzie chciał kupić twoich umiejętności/wiedzy(rozpoznanie zapotrzebowania na rynku). Sam widzisz, że na tym forum jest mało tematyki związanej z mes? Uczelnie przeciągają gimbusów swoimi kolorowymi fantazjami, a rzeczywistość potem okazuje się nie taka jaka miała być.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#5

Post napisał: Yarec » 04 sie 2018, 21:54

Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
Aranxe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2017, 19:37
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#6

Post napisał: Aranxe » 05 sie 2018, 10:23

Głównym tematem mojej pracy nie jest MES, tylko projekt ramy do stanowiska do badań opon, ani nie wiążę z MESem mojej przyszłości więc chyba na razie wybiorę SW. W tej pracy muszę wykonać projekt ramy, w której zamocowane jest koło oponowe, pod ramą jest bieżnia (ale nią się nie zajmuję). Koło musi mieć możliwość ruchu w 3 osiach oraz być obciążone zakładaną siłą, więc dochodzi do tego hydraulika. MESa potrzebuję, żeby po prostu policzyć tą ramę, ważne są dla mnie przemieszczenia, ponieważ rama która się odkształca wprowadza do badań duży błąd.

A co z tym importem z solida do innych programów w razie potrzeby?

Dziękuję za odpowiedzi wszystkie, trochę mi pomogliście, w razie problemów dalej, będę pisał


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#7

Post napisał: StudentIB » 05 sie 2018, 11:14

Najlepiej importować w formacie IGS. Wtedy każdy inny program to przyjmie. Ale Solid ze spokojem wystarczy do takiej analizy. Co innego jakbyś miał pracę skupiającą się tylko na MES.


bsk123
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 24 lip 2016, 16:39
Lokalizacja: kielce

Re: Wprowadzenie do obliczeń MES

#8

Post napisał: bsk123 » 05 sie 2018, 14:00

Do tego co chcesz zrobić wykorzystaj SW. Obliczenia jakie wypluje w zupełności wystarcza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”