Wkręty

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
konrad00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2017, 10:19
Lokalizacja: Rzeszów

Wkręty

#1

Post napisał: konrad00 » 06 maja 2017, 15:34

Witam, mam zadanko z rysunku technicznego, mianowicie mam dany otwór i mam do niego dobrać wkręt i to wszystko narysować. Problem w tym, że moja grubość blachy wydaje się być za mało w porównaniu do wymiarów wkrętu. Jak to zrobić? Załączam fotki zadania, norm z których korzystam i przykładowego rozwiązania.Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


turo5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: okolice Czechowic

#2

Post napisał: turo5 » 09 maja 2017, 08:50

witam nie wiem czy to jest pytanie podchwytliwe; należy rozwiercić pogłębienie walcowe z fi9 na fi16 pozdrawiam


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re:

#3

Post napisał: adadur » 02 lut 2023, 11:22

turo5 pisze:
09 maja 2017, 08:50
witam nie wiem czy to jest pytanie podchwytliwe; należy rozwiercić pogłębienie walcowe z fi9 na fi16 pozdrawiam
a po co?
i kto pozwolił zmieniać treść zadania

Dodane 11 minuty 18 sekundy:
Re: Wkręty
konrad00 - pierwszy rys. gdzie masz otwór M8, dla tego otworu nominalny otwór przelotowy pod śrubę z łbem sześciokątnym lub walcowym (wkręty - to u stolaża sobie stosuj) to własnie fi 9, wiec rysunek jest OK. Jak dobrac śrubę, sprawdz w normach że dlugość śruby podaje się bez łba (długość tego co sie chowa w otworze). Grubość blachy 1 to 18mm, grubość blachy 2 to 16mm i tu jest otwór gwintowany, do tego połączenie przewidział bym podkładkę, zależnie jak to ma swoją grubość, przyjmimy sobie 2mm. Zatem 18+16+2=36mm, ale nie ma konieczności wykorzystywac całej wysokości gwintu ponieważ (i tu zapamiętaj ta zasadę) że pełna wytrzymałość osiową połączeni gwintowego uzysujesz kiedy śruba bedzie wkręcona w otowór gwinowany conajmniej na średnice śruby która wkręcasz, zatem 18+2+8=28mm.
Zestawiając wymiar 28 i 36 mm wiemy że śruba musi mieć długość z tego przedziału ale możliwie blisko wymiaru 28, zakładam że wg normy długości śrub M8 skaczą co 5 mm wiec twoja śruba z łbem sześciokątnym lub walcowym (imbusowym) to M8x30 (długości 30 mm).

Dodane 10 minuty :
Re: Wkręty
Drugi i trzeci rys tyczy się śruby z łbem stożkowym - w przypadku śrub stożkowych celem jest by łeb chował się w otwór wiec dlugość śruby podaja się razem z łbem, kąt stożka śruby jest standardowy i wynosi tyle co ormalnych wierteł tj. 120st. Jeśli grubości blachy 1 i blachy 2 sa te same jak z rysunku pierwszego to grubość 18 + min. 8mm na wkręcenie i twoja śruba powinna mieć minumalną długość 26 mm ale pewnie w tabelech norm gradacja jest co 5 mm wiec twoja śruba stożkowa to M8x30

Mimo że oznaczenie śrub wyszło to samo "M8x30" to aby je rozróżnić należy podac wg jakiej normy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”