Wiertło do wiercenia w 1.4301

Polecani producenci wierteł do nierdzewki z chłodzeniem wew.

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
Długi_Wiórek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2020, 12:40

Wiertło do wiercenia w 1.4301

#1

Post napisał: Długi_Wiórek » 20 gru 2020, 13:25

Witam

Muszę wywiercić kilka tysięcy tulejek o otworze przelotowym fi13 na długości 85mm,materiał nierdzewka 1.4301. Poszukuję rozwiązania, które okaże się najbardziej ekonomiczne w przeliczeniu na jedną sztukę. Wiem, że brzmi to trochę banalnie niemniej jednak opiszę swój problem.Dotychczas najpierw wierciłem otwór pilotowy na 1.5D, a następnie wjeżdżałem wiertłem 8D stosując wycofywanie wiertła oraz chłodzenie pod wysokim ciśnieniem w celu lepszego odprowadzenia wiórów. Oba wiertła to wiertła z wymienną koronką wyposażone w chłodzenie wewnętrzne. Wykonałem w ten sposób około 60 tulejek i płytka na wiertle 8D domaga się już wymiany (vc=45m/min f=0.14 - dolna granica zaleceń producenta). Nie mam jeszcze dużego doświadczenia i nie wiem czy to dobry rezultat zwłaszcza, że to dość kapryśny materiał do obróbki.

Poszukuję aktualnie tańszych zamienników stosowanych przeze mnie wierteł.
Istotne jest, aby nie trzeba było wymieniać wiertła co 5 sztuk dlatego najtańsze rozwiązania do nierdzewki, czyli wiertła ze stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu bez chłodzenia chyba odpadają. Chociaż może się mylę i byłbym wdzięczny za wyprowadzenie z błędu. Wydaje mi się, że jednak chłodzenie przez narzędzie jest koniecznością, gdyż nie trudno o zagrzanie narzędzia przy tym materiale co na pewno wpłynie na jego trwałość. Nie chcę być posądzony o reklamę natomiast rozglądam się za tańszym rozwiązaniem, gdyż obecne narzędzia mam z renomowanej firmy o nazwie I...R , nie mogę złego słowa powiedzieć, ale domyślam się, że można taniej :D Byłbym wdzięcznym za okazaną pomoc.

Chciałbym zapytać Was jakich producentów polecacie, gdzie można się w takie wiertła z chłodzeniem wewnętrznym na wymienne koronki zaopatrzyć?

Pozdrawiam



Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”