Wiercenie w ścianach

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Wiercenie w ścianach

#1

Post napisał: strikexp » 14 paź 2019, 12:39

Może głupie pytanie, ale czy ktoś ma wiedzę techniczna na temat wiercenia w betonie/bloczkach z betonu komórkowego?
Co prawda mam tanią chińską wiertarkę kupiona do tego. No ale ona kręci więc problem nie tutaj. Wiertło też kupiłem jakieś lepsiejsze ponieważ chiński szmelc po prostu się wytarł. No ale wywiercić otwór w ścianie to ja pier... wiertło gorące po 30 sekundach, a postęp 1mm.
Czy to jest kwestia zbyt wysokich obrotów, zbyt małego nacisku(nie chcę fiknąć razem z drabiną w drugą stronę)?




mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Wiercenie w ścianach

#2

Post napisał: mryellow » 14 paź 2019, 12:43

to w betonie czy bloczkach z betonu komórkowego? Zakładam że w betonie: nie żartuj że wiercisz w betonie bez udaru?


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiercenie w ścianach

#3

Post napisał: strikexp » 14 paź 2019, 12:49

Jakiś udar tam niby jest, ale czy to nie jedynie atrapa to nie wiem. Ściany tynkowane więc nie wiem co tam jest dokładnie. Wierciłem w stropie nad oknami, i chyba natknąłem się na zbrojenie ponieważ na pewnej głębokości tylko wiertła leciały. Później wierciłem w ścianie nośnej zewnętrznej, przyległej do innego budynku z tej samej inwestycji. Możliwe że była odlewana z betonu lub jakaś kolumna nośna była z betonu. Chociaż niby pył był raczej biały.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wiercenie w ścianach

#4

Post napisał: grg12 » 14 paź 2019, 12:53

Jeśli w betonie, takim z domieszką kamieni - zdecydowanie zainwestuj w młotowiertarkę (nie "wiertarkę udarową" tylko młotowiertarkę) - zaoszczędzisz czas, uszy oraz zdrowie psychiczne - twoje oraz sąsiadów :)
Nie wiem do czego dokładnie wymyślono "wiertarki udarowe" ale z pewnością nie do wiercenia betonu - wierciłem takim diabelstwem ("zielony bosh") parę otworów pod obrazki - trwało to pół godziny, potem przez pół dnia dzwoniło mi uszach (mimo słuchawek). Parę miesięcy temu musiałem przebić się przez całą ścianę żeby poprowadzić kabel - specjalnie dla tego jednego otworu wydałem 100euro na młotowiertarkę - i nie żałuje ani grosza.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2019, 13:01 przez grg12, łącznie zmieniany 1 raz.


mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Wiercenie w ścianach

#5

Post napisał: mryellow » 14 paź 2019, 12:57

jak jakiś? Udar to udar. Ma walić podczas wiercenia konkretnie! Bez tego ani rusz. Uważaj na przewody z prądem, wodą i gazem. Jak czujesz że wiertło nagle stanęło to znaczy że trafiłeś na pręt zbrojący i wiercisz otwór gdzieś obok.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiercenie w ścianach

#6

Post napisał: strikexp » 14 paź 2019, 13:03

Zerknąłem na galerię z budowy, jednak widać masę odlewanych z betonu ścian zewnętrznych. Więc jest to raczej beton i to pewnie zbrojony :( Kuźwa żeby dwie dziury na szafkę wywiercić trzeba zamawiać fachowca lub kupować młotowiertarkę za 300zł :D

Przy okazji wkręty Wkręt-met Klimas czy jakoś tak 6x100. Przy próbie wkręcania ukręciły się wewnątrz wymuszając wiercenie kolejnego otworu powyżej a później poniżej... stanowczo odradzam. Jeśli ktoś narzeka na jakość chińskiej stali to zalecam porównać sobie z tym wytworem polskiego przemysłu :D


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Wiercenie w ścianach

#7

Post napisał: piromarek » 14 paź 2019, 13:04

Beton, to jak kolega powyżej rzekł.
Tylko udar pneumatyczny i wiertła SDS.
Czy jest udar to słyszysz.
Albo wyje jak potępieniec jak dociskasz, ale trzeba dociskać wiertło ( udar mechaniczny),
albo nie musisz dociskać tylko dosuwasz sprzęt równomiernie i udar jest słyszany jako stukot o mniejszej częstotliwości. ( w przybliżeniu równej obrotom wiertarki bo tłok bijaka zasila krzywka na wrzecionie) to udar pneumatyczny.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2019, 13:07 przez piromarek, łącznie zmieniany 1 raz.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Wiercenie w ścianach

#8

Post napisał: rynio_di » 14 paź 2019, 13:07

Jak zaznaczył kol. grg12 młot udarowy . Wiercenie ( w zależności od średnicy ) trwa kilka minut . Niektóre otwory wiercę ,, na dwa razy ,, jednocześnie zbierając urobek poprzez kielich do odkurzacza . Chętnie koledze bym pożyczył sprzęt , ale jednak daleko .

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wiercenie w ścianach

#9

Post napisał: Petroholic » 14 paź 2019, 13:35

Jak trafisz w zbrojenie to dobre wiertło 4ro-piórowe do betonu da radę. W zeszłym roku robiłem 104 otwory fi32x300 w płycie betonowej zbrojonej wylanej pod budynek (mocowanie słupów) i tylko 5 nie trafiło w zbrojenie :D Tak zazbroili jak bunkier B Hitlera :) Dobra młotowiertarka i wiertło za 4 stówki i poszło :D Dwa dni wiercenia, otwory wszystkie zrobione, a na wiertle nawet śladu nie było... Kulminacją był moment jak mój człowiek trafił w pręt zbrojeniowy fi20 w pionie :D Trwało to chwilę ale odwiercił go wzdłuż :D

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wiercenie w ścianach

#10

Post napisał: grg12 » 14 paź 2019, 13:40

strikexp pisze:
14 paź 2019, 13:03
Zerknąłem na galerię z budowy, jednak widać masę odlewanych z betonu ścian zewnętrznych. Więc jest to raczej beton i to pewnie zbrojony :( Kuźwa żeby dwie dziury na szafkę wywiercić trzeba zamawiać fachowca lub kupować młotowiertarkę za 300zł :D
Wydaj te 300 (czy 400) złotych- nie będziesz żałował. Całe lata męczyłem się z "wiertarką udarową", kobinowałem ze skracaniem dybli bo "trafiłem na kamień" albo z tym cwanymi haczykami do obrazków z hartowanymi szpilkami itd. Stacjonarnego kompa przypinałem do netu przez wifi bo jak pomyślałem że muszę się przebić przez 20cm ściany żeby kabel poprowadzić robiło mi się słabo... W końcu nie wytrzymałem (ping był naprawdę nie do zniesienia...) kupiłem młotowiertarkę i po mniej więcej minucie miałem otwór przez ścianę - trochę większy niż zamierzałem bo "na wyjściu" wyrwało spory kamień - ale po zaszpachlowaniu nic nie widać :) Wiertarka nawet nie zdążyła się nagrzać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”