Wałek ślimakowy


Autor tematu
Agnusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2018, 08:15

Wałek ślimakowy

#1

Post napisał: Agnusia » 18 kwie 2018, 08:38

Witam,

mam pewien problem konstrukcyjny, z którym nie mogę sobie poradzić. Może wy mi pomożecie.
Mam do narysowania wałek ślimakowy, który będzie wykonany w formie odlewniczej najprawdopodobniej.
Nie mogę sobie sobie z nim poradzić. Jest jeden fragment na przecięciu, gdzie spirala się prostuje.
Posiadam skan 3D tego ślimaka, ale niestety jest wykonany przez firmę zewnętrzna i nie można go edytować. Próbowałam jakoś odzyskać chmurę punktów ale to chyba też jest niemożliwe. Rozważamy, czy nie zlecić jeszcze raz zeskanowania tego ślimaka i tym razem poprosić tylko o chmurę punktów - skan był wykonany już jakiś czas temu gdy jeszcze nie pracowałam w firmie.
Potrzebuje mieć ten model w takiej postaci by móc go edytować - będziemy zmieniać średnice.
Próbowałam rysować od podstaw i poległam:( Załączam screeny model skanu 3D - pliku nie mogą dołączyć.
Załączniki
slimak1.png
slimak.png




jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

Re: Wałek ślimakowy

#2

Post napisał: jareks » 18 kwie 2018, 10:18

Jedyna opcja na modyfikację modelu to wykorzystanie narzędzi z "edycji bezpośredniej" które są okrojone w solidzie. Niestety nie wiem czy geometria nie jest na tyle rozwalona, że łatwiej jest zamodelować ślimak od nowa niż go modyfikować. Na czym dokładnie poległaś przy modelowaniu tego detalu?


Autor tematu
Agnusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2018, 08:15

Re: Wałek ślimakowy

#3

Post napisał: Agnusia » 18 kwie 2018, 10:33

Zaznaczyłam na rysunku. Na tym odcinku - nie wiem jak go osiągnąć. Jak widać on w tym miejscu się prostuje i rozszerza. A potem powraca do spirali. Oprócz tego zaokrąglenia w tym miejscu też zaznaczone na czerwono rozchodzą się na zewnątrz modelu a jak przechodzi do naturalnej spirali to zaokrąglenia idą do wewnątrz.
Jak tworzę spiralę to te zaokrąglenia są do wewnątrz - mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.
Próbowałam to rysować spajnem, spiralą oraz helisa gdzie ustawiałam wartości ręcznie. Niestety nieskutecznie.
A ten fragment musi być dobrze odwzorowany bo inaczej nie wyjdzie z formy.
Załączniki
slimak2.png


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

Re: Wałek ślimakowy

#4

Post napisał: jareks » 18 kwie 2018, 11:59

Chyba nie wiem o co chodzi z "zaokrągleniami do wewnątrz" Może chodzi o ujemne kąty względem linii podziałowej?
Jedynie co widzę to właśnie nieregularny zarys ślimaka który rozszerza się, a zakładam że wszędzie ma ten sam przekrój(?) Jeżeli znasz geometrię ślimaka to powinno udać się wykonać jako helisa, przekrój i wyciągnięcie po ścieżce chociaż widać, że jeżeli pomijamy rozszerzanie się ślimaka w tym punkcie to nie ma on równomiernego skoku (linią czerwoną zaznaczyłem zarys ślimaka który byłby w przypadku równomiernego skoku linii śrubowej https://zapodaj.net/1ed6c52f1c623.png.html).


Autor tematu
Agnusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2018, 08:15

Re: Wałek ślimakowy

#5

Post napisał: Agnusia » 18 kwie 2018, 12:07

Tak. Z tym skokiem mam problem bo nie jest równomierny i powtarza się na każdej spirali. Próbowałam zrobić to helisą i wyciągnięcie po ścieżce ale niestety nie udało się uzyskać zamierzonego efektu.


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

Re: Wałek ślimakowy

#6

Post napisał: jareks » 18 kwie 2018, 12:23

Próbowałaś wykonać zmienny skok helisy? https://zapodaj.net/1c2325f3070ae.png.html


Autor tematu
Agnusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2018, 08:15

Re: Wałek ślimakowy

#7

Post napisał: Agnusia » 18 kwie 2018, 12:34

jareks pisze:
18 kwie 2018, 12:23
Próbowałaś wykonać zmienny skok helisy? https://zapodaj.net/1c2325f3070ae.png.html
Tak. Kilka podejść miałam. Nawet nie byłam blisko tą metodą, a na dodatek nie można edytować poprzednich skoków gdy się je już wpisze co znacznie tez utrudnia pracę, a tym narzędziem w tym przypadku działa się trochę na ślepo.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wałek ślimakowy

#8

Post napisał: WZÓR » 18 kwie 2018, 12:41

Agnusia pisze:
18 kwie 2018, 12:34
jareks pisze:
18 kwie 2018, 12:23
Próbowałaś wykonać zmienny skok helisy? https://zapodaj.net/1c2325f3070ae.png.html
Tak. Kilka podejść miałam. Nawet nie byłam blisko tą metodą, a na dodatek nie można edytować poprzednich skoków gdy się je już wpisze co znacznie tez utrudnia pracę, a tym narzędziem w tym przypadku działa się trochę na ślepo.
Pisz do tego Pana ... , może doradzi w temacie.

member7174.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Agnusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2018, 08:15

Re: Wałek ślimakowy

#9

Post napisał: Agnusia » 19 kwie 2018, 07:39

Napisałam wczoraj na priv, ale widzę, że logował się ostatnio 5 marca. Może ktoś jeszcze jest w stanie mi pomóc?

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wałek ślimakowy

#10

Post napisał: bildder » 19 kwie 2018, 09:10

Pragnę zauważyć, że owe zgrubienie może mieć na celu eliminację kąta ujemnego na podziale (jeżeli to odlew). Już odpisałem na priv, nie uważam żeby nie dało się tego naprawić.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”