Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
ufosi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 24 gru 2010, 13:58
Lokalizacja: Mielec

Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#1

Post napisał: ufosi » 06 paź 2023, 19:28

Witam,

Zastanawiam się nad budową plotera plazmowego CNC. Pierwszy ploter zbudowałem sam, podpatrując konstrukcję kogoś z tego forum (prowadnice z profila i kątownika na sztorc i łożysk jeżdżących po kątowniku - świetne, budżetowe rozwiązanie). Tamta plazma DIY, zarobiła na zakup fabrycznej z której jestem zadowolony, ale teraz ta fabryczna ma już w sumie 3 lata, nadal pracuje podobnie jak pracowała na początku, ale zastanawiam się (na razie dość luźno) nad zmianą. Póki co trwa walka z myślami czy robić to samemu czy kupić od kogoś gotowca, dlatego też potrzebuję porady.
Źródło już jest z obecnego plotera: hypertherm powermax 65A.
Moje założenia/dylematy:
- Sterowanie: na pewno myplasm (jest genialne, jestem w stanie przeszkolić każdego w ciągu 1 dnia i postawić na proste cięcia nie martwiąc się, że rozwali maszynę :lol: )
- Obszar roboczy: prawdopodobnie 4000x2000mm (raczej rzadko potrzebne, ale obecnie mam 3x1,5m i czasem by się przydało coś więcej, a przy budowie samemu myślę, że koszt między 3x1,5 a 4x2 nie będzie aż tak duży)
- Prowadnice: hiwin
- Uchwyt antykolizyjny ze wskaźnikiem laserowym (mam teraz: super sprawa, nie wyobrażam sobie bez jednej i drugiej opcji)
- Napęd: raczej listwy zębate
- Bardzo sztywna brama (dużo tnę cienkich blach 1-1,5-2mm na dyszy finecut i na prostych liniach i łukach wychodzi świetna jakość cięcia ale niestety przy mocnych zakrętach/nawrotach gdzie widać, że brama lekko zadrży od razu widoczne jest to na blaszce po cięciu - tego chciałbym uniknąć i jest to najważniejszy dla mnie punkt)

Teraz pytania:
- Kilku producentów chwali się, że frezują mocowania szyn z jednego zamocowania. Czy jest to faktycznie potrzebne przy takiej konstrukcji? Szukać kogoś kto będzie to mógł dla mnie zrobić? Co przy tych gabarytach maszyny pewnie będzie ciężkie do zrobienia. Czy może macie jakieś patenty jak uzyskać duża dokładność mocowania szyn i listw zębatych przy takich wymiarach? O ile frezowanie bramy pewnie byłoby stosunkowo łatwe do zrobienia, to niestety ciężko pewnie będzie znaleźć kogoś kto przefrezuje mi ramę o wielkości pewnie +/- 4,5x2,5 metra.
- Jak (z czego) wykonać bramę? Żeby była zarówno dość sztywna jak i w miarę lekka? Zależy mi mocno na sztywności tak jak pisałem powyżej, ale też nie może być za ciężka żeby umożliwić przejazdy w okolicach przynajmniej tych 20m/min (im szybciej tym lepiej)
- Iść w kierunku silników krokowych, silników krokowych z enkoderem czy może tylko i wyłącznie serwomotory? Co myślicie? Zależy mi na dokładności także myślę o serwonapędach ale czy to nie jest przesada jednak do plazmy? (i to nie plazmy HD :D )
- Listwa zębata zwykła czy helikalna? Raczej byłbym za helikalną jeśli to nie przerost formy nad treścią. Gdzie szukać helikalnych w dobrej cenie?
- Rama plotera i rama na której będzie leżał arkusz blachy robić jako jedna konstrukcję czy może osobno rama plotera a osobno ruszt blachy żeby nie przenosić obciążeń? Mimo najczęstszego palenia blach cienkich 1-2mm to zdarza się palić i duże arkusze blach 10-12-15mm.


A może nie zawracać sobie tym wszystkim gitary i zamówić u kogoś gotowy ploter?




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2853
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#2

Post napisał: atom1477 » 07 paź 2023, 18:52

Jeszcze napisz czy brama miała by jeździć wzdłuż osi 2000 mm czy 4000 mm.


Autor tematu
ufosi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 24 gru 2010, 13:58
Lokalizacja: Mielec

Re: Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#3

Post napisał: ufosi » 08 paź 2023, 17:20

Obecnie jeździ wzdłuż osi 3000mm i nie mam problemów z załadunkiem blach, także myślę, że tutaj wzdłuż osi 4000mm będzie też okej, bo 90-95% to pewnie będą max arkusze 3x1,5m także przy polu w okolicach 4000mm to i tak będzie bardzo wygodny załadunek wózkiem widłowym :)


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#4

Post napisał: forestgril » 14 mar 2024, 17:48

Jakieś postępy? :) nikt nic nie radzi…


Autor tematu
ufosi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 24 gru 2010, 13:58
Lokalizacja: Mielec

Re: Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#5

Post napisał: ufosi » 14 mar 2024, 18:51

Jak to często bywa - jest trochę wolnego czasu to człowiek wymyśla różne rzeczy... A potem projekt utknął zanim się zaczął - za dużo roboty teraz. Nie wiadomo w co ręce włożyć :) Chodzi mi to po głowie dalej, ale czy się w końcu wezmę za budowę czy kupię gotowca to nie wiem :)


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Ploter plazmowy CNC - jak go zrobić?

#6

Post napisał: forestgril » 21 mar 2024, 18:42

ufosi pisze:za dużo roboty teraz
Jak płatna albo przy dzieciach to ok :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”