TWARDA EKONOMIA ?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#41

Post napisał: Mariuszczs » 21 sty 2013, 09:43

Ale czemu mają upadać jak są dla nich z tego pieniądze jak z czego kolwiek innego ? Sam kupiłem kilka lat temu 4 ha i jest dla mnie to niezły zastrzyk gotówki jak za przepracowane przy tym kilkanaście godzin w roku . Wychodzi mi z tego stawka ok 200 zł za godzinę pracy. Dokupiłbym nawet tej ziemi blisko ale nie da rady, puki są dopłaty nikt nie chce sprzedać. Dopiero co byłeś za likwidowaniem nierentownych a teraz rentownych też ? A co powiesz na likwidacje wszystkich w Polsce komunikacji miejskich do których trzeba dokładać z budżetu miejskiego ? :mrgreen: z buta Panie z buta.



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#42

Post napisał: MlKl » 21 sty 2013, 09:49

Nie chodzi mi o chłoporobotników, tylko o tych, co mając 2 hektary usiłują z nich wyżyć z rodziną, i narzekają na ciężki los rolnika.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#43

Post napisał: Mariuszczs » 21 sty 2013, 10:02

A no takich to chyba już nie ma, ale jak są znaczy że się wyżywili - dali radę i nikt niech im nie zabrania tak dalej żyć . Co do narzekania to narzeka każdy, nawet jak zarabia dużą bańkę miesięcznie .. Faktem jest to że były ustrój przyzwyczaił ludzi że mieli dobrze za robotę taką jaką w tych czasach nawet na jedzenie by nie stykło.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#44

Post napisał: tuxcnc » 21 sty 2013, 18:35

Mariuszczs pisze:Sam kupiłem kilka lat temu 4 ha i jest dla mnie to niezły zastrzyk gotówki jak za przepracowane przy tym kilkanaście godzin w roku . Wychodzi mi z tego stawka ok 200 zł za godzinę pracy.
Wiesz, mnie to akurat wk***ia że pracuję na kombinatorów, którzy dwa razy w roku skoszą łąkę i nawet siana nie zbiorą.
Ale jak mamy socjalizm, to kradnie kto może.

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#45

Post napisał: MlKl » 21 sty 2013, 19:08

Dopłacamy rolnikom, żeby nie produkowali za dużo, bo i tak nie jesteśmy w stanie wykupic i zjeść wszystkiego, co wyprodukują. A w warunkach konkurencji z zewnątrz oni by po prostu wegetowali, bo nie sprzedali by nic ze swoich płodów. Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, sezon wegetacyjny jest u nas krótki, dopóki była żelazna kurtyna opłacało się u nas badylarstwo - szklarnie, tunele foliowe. Dziś to wszystko jest porozbierane i nieczynne, taniej przywieźć znad morza Śródziemnego, albo i z Afryki. Nawet zboża u nas wychodzą liche, i idą głównie na pasze, zboża na chleb importujemy.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#46

Post napisał: clubber84 » 21 sty 2013, 19:33

MlKl pisze:...dopóki była żelazna kurtyna opłacało się u nas badylarstwo - szklarnie, tunele foliowe. Dziś to wszystko jest porozbierane i nieczynne, taniej przywieźć znad morza Śródziemnego, albo i z Afryki. Nawet zboża u nas wychodzą liche, i idą głównie na pasze, zboża na chleb importujemy.
A co ty MIKI pierdzielisz?!
Poszukaj sobie, jak w obecnych czasach w Polsce prężnie działają hodowle szklarniowe (dodam, że już na pow. 1ha) pomidorów, ogórków, pieczarek, ziół (zwłaszcza jedna pod Opolem się rozwija :smile: ).
Ten rodzaj gospodarki rolniczej chyba najlepiej się ma w naszym kraju.
A zboża już nie importujemy w takiej ilości, jak kilka lat temu.
W piekarni, gdzie pracuje moja szwagierka, już daaawno nie widzieli mąki z "niepolskiego" zboża (szef piekarni sam jeździ po mąkę do elewatorów, więc się orientuje) i jak twierdzi - chleb żytni najlepiej wychodzi z polskiej mąki, bo jakość polskich zbóż się ostatnio bardzo poprawiła.



W

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#47

Post napisał: MlKl » 21 sty 2013, 20:22

Tia, setka hektarów pod szkłem może przynieść zyski. Ale nie szklarnia na działce, czy jeden tunel foliowy. Nie gadamy tu o przemysłowej produkcji rolnej, a o drobnicy, wegetującej na dwóch hektarach lichej ziemi.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#48

Post napisał: Mariuszczs » 21 sty 2013, 23:26

tuxcnc pisze:
Mariuszczs pisze:Sam kupiłem kilka lat temu 4 ha i jest dla mnie to niezły zastrzyk gotówki jak za przepracowane przy tym kilkanaście godzin w roku . Wychodzi mi z tego stawka ok 200 zł za godzinę pracy.
Wiesz, mnie to akurat wk***ia że pracuję na kombinatorów, którzy dwa razy w roku skoszą łąkę i nawet siana nie zbiorą.
Ale jak mamy socjalizm, to kradnie kto może.

.
Sieje dwa razy w roku każde pole. Plon np owies, groch czy grykę i poplon dla zachowania lepszej jakości gleby i ograniczenia nawozów i oprysków ........................................... Część poza dopłatami obsiewam dla swoich pszczół i ciut warzyw na własne potrzeby. Przeczytajcie sobie definicję dopłat, i oszacujcie ceny jedzenia jakie by były bez dopłat w uni.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#49

Post napisał: clubber84 » 21 sty 2013, 23:36

[ Dodano: 2013-01-21, 23:36 ]
MlKl pisze:Tia, setka hektarów pod szkłem może przynieść zyski. Ale nie szklarnia na działce, czy jeden tunel foliowy. Nie gadamy tu o przemysłowej produkcji rolnej, a o drobnicy, wegetującej na dwóch hektarach lichej ziemi.
I na lichej ziemi można dochodową szklarnię założyć (vide trasa kolejowa z Poznania do Piły - na wysokości miejscowości Złotkowo, działają z powodzeniem aż dwie uprawy szklarniowe). Wiem, bo jeszcze do sierpnia ubiegłego roku przez parę lat tamtędy przejeżdżałem :wink:



W

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”