Zakup lasera do blach -relacja z targów

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#141

Post napisał: Zanixi » 29 wrz 2013, 16:18

I to są rzeczy którymi można się chwalić, byle by jeszcze w odpowiednim temacie, np u siebie, we własnym założonym. Zero skowytu, taki poziom by tu bardzo odpowiadał.

Teraz mnie zaskoczyła taniość cięcia na laserze. Można by porównać do cięcia laserem co2? Ale to już może we własnym temacie? Bo się śmietnik wszędzie robi.



Tagi:


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#142

Post napisał: www.kimla.pl_ » 29 wrz 2013, 16:27

Laser Kimla też był wystawiany na tych targach i nawet Złoty Medal zdobył, więc cały czas jest w temacie. :)

Różnica w kosztach cięcia w porównaniu z laserami CO2 jest bardzo duża.

Nie ma gazów laserowych, nie ma lamp, pomp próżniowych, turbin, luster do wymiany i justowania, ale najważniejsza jest chyba sprawność energetyczna laser fiber ma kilkukrotnie większa sprawność. Np.: laser CO2 4kW moc ok 90kW to samo w wersji fiber ok 20kW.

Tylko te czynniki powodują, że cięcie fiberem jest 3-4 razy tańsze niż CO2.

Kolejny czynnik to szybkość cięcia.
Przy blachach powyżej 6mm fiber nie tnie szybciej niż CO2 ale fiber cały czas 3-4 razy taniej.
Jednak przy cienkich blachach fiber potrafi ciąć 2x szybciej niż CO2 przy tej samej mocy co powoduje że koszt wycięcia takiego detalu może być niższy o 6-8 razy niż na CO2.

Ale zobacz jak ważne jest również przyspieszenie i dynamika maszyny.
Zmniejszyłem znacznie przyspieszenia w ustawieniach maszyny do poziomu innych maszyn oferowanych na rynku.

Zobacz co się stało z czasem i kosztem wycięcia tego arkusza:


Obrazek

W tym przypadku dynamika maszyny jest istotna ale nie tak bardzo ponieważ są tu głównie duże detale o prostych kształtach.
Zobacz co się stanie z czasem i co za tym idzie kosztem cięcia jeśli zaczniemy wycinać detale o drobnych i skomplikowanych kształtach:

Niska dynamika:

Obrazek

Wysoka dynamika:

Obrazek

W takim przypadku to właśnie dynamika pracy maszyny ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o wydajność cięcia takich detali.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#143

Post napisał: kamar » 29 wrz 2013, 17:48

nicek pisze:Nie wiem jeszcz jej nie mam dostanę to napiszę.
I tak to bywa z "obiektywnymi" opiniami na forum :)
Czy to w tym temacie kol. Kimla pisał dużo o samousprawiedliwieniu wyboru ?


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#144

Post napisał: lewy10psdw » 29 wrz 2013, 18:21

A jak ma się czas symulowany przez cam do czasu maszynowego? W wielu programach to kuleje.


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#145

Post napisał: www.kimla.pl_ » 29 wrz 2013, 18:39

No właśnie kolega poruszył bardzo ważną kwestię.

Oprogramowanie pokazywane przeze mnie jest oprogramowanie systemy sterowania a nie zewnętrznym oprogramowaniem CAM, które nie wie nic o dynamice maszyny.
Dlatego przy detalach z cienkiej blachy i skomplikowanych kształtach czasy rzeczywisty i symulowany mogą różnić się o połowę. O połowę! :)

W systemach firmy Kimla czasy te wylicza nie zewnętrzny CAM tylko sam system sterowania uwzględniając nastawy dynamiki maszyny.

Dam przykład:

Ten sam detal z wykonanym wyliczeniem czasu cięcia na parametrach uzyskiwanych na maszynach konkurencyjnych czyli z wyłączoną dynamiczną analizą wektorów:


Obrazek

Obrazek


i na normalnych ustawieniach lasera Kimla:

Obrazek

Obrazek

Jak widać w maszynach Kimla czas cięcia nie zależał od tego czy kształty są łukami czy splinami lub poliliniami.
Przy podobnej długości obrysów czas się nie różni niezależnie od rodzaju krzywej.
Ale przy wyłączonej funkcjonalności opracowanej w firmie Kimla od razu widać kolosalną różnicę.

to jest właśnie to co opisał kolega Lewy:
Panie Kimla, pisze pan o tych elipsach i okręgach, sterowanie na naszych laserach nie obsługuje elips ani splajnów (wcale to nam nie przeszkadza), czasami programista zapomni wygładzić taki kontur zamieniając go na łuki. Maszyna wpada wtedy w wibracje a krawędź składa się z dużej ilości odcinków, no i oczywiście czas programu jest bardzo wydłużony (program taki wraca od razu do poprawki).

I to jest to o czym piszę.
W laserach Kimla nie trzeba zamieniać na łuki, ani nic nie musi wracać do poprawki aby maszyna poprawnie wycinała takie detale.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4774
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#146

Post napisał: pitsa » 29 wrz 2013, 19:44

Wycinanie i wcinanie się do tematów doprowadzone do perfekcji. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#147

Post napisał: Zanixi » 29 wrz 2013, 20:10

No ale tu widać faktyczną zaletę lasera, i to bez opluwania konkurencji. I to jest ok ^^. Zalety-przykład-porównanie-wady konkurentych laserów (na poziomie!). Ma coś takiego ktokolwiek inny na rynku?

Kolego Kimla, jeżeli jeszcze uda się Koledze nie wrócić do nawyku ujeżdżania w tak nieprzyzwoity sposób konkurencji to będzie bardzo ok. Niech to robią użytkownicy laserów konkurencji a nie Twoja firma/osoba.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#148

Post napisał: IMPULS3 » 29 wrz 2013, 20:28

pitsa pisze:Wycinanie i wcinanie się do tematów doprowadzone do perfekcji. ;-)
Aż kolega Pitsa zzieleniał z tego powodu. :) A powaznie to wszyscy inni też zapewne tak mogą, a że nie robią to już ich strata. (I nasza też).


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#149

Post napisał: www.kimla.pl_ » 29 wrz 2013, 20:37

No to znalazłem następny przykład:

W załączniku jest dxf z mapą Finlandii.
Kiedyś klient przywiózł mi ten plik i dał do wycięcia.
Nie miałem go wcześniej aby móc się przygotować, poupraszczać czy obłukować czy co tam się z tym na innych laserach robi.
Po prostu wczytałem i wyciąłem:

Obrazek


i to samo z wyłączona dynamiczna analiza wektorów:
Obrazek


Oczywiście jest to ekstremalny przypadek, ale są to rzeczywiste różnice występujące pomiędzy laserami Kimla a innymi urządzeniami oferowanymi na rynku.
Załączniki
fin.dxf
Mapa Finlandii
(182.98 KiB) Pobrany 185 razy

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4774
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#150

Post napisał: pitsa » 29 wrz 2013, 21:00

Podziwiam i zastanawiam się co nowego i szybszego można jeszcze zrobić. :-)

Kolejny etap to może będzie laser-line-punching? Ograniczeniem jest teraz punkt skupienia promienia laserowego. Przy cieńszych blaszkach punkt skupienia można rozciągnąć do odcinka i rzeźbić wachlarzem bez jakiegokolwiek zwalniania. Można liczyć, na to że Kimla znów nas kiedyś czymś nowym zadziwi. Może soczewka skupiająca wiązkę lasera w splajny? :mrgreen:

Mam jednak wrażenie, że teraz najtrudniejsza sztuka to dotrzeć do klienta, który być może niewiele rozumie z techniki jaka użyta jest w laserze czy w innych maszynach, ale zwracać trzeba uwagę na to, czego producent może się wcale nie spodziewać. Na przykład klient widzi jedynie "większe - lepsze":

"Na targi EAGLE przywiózł laser 6 kw, a konkurencie 2-3kw, EAGLE pokazał wszystko na co go stać, a konkurenci tylko opowiadali że oni też to ...."

i nie jest w stanie pojąć różnicy między "markowe" a "przebojowe". :)

I być może stąd Kimla swoimi wpisami oswaja swoich klientów wiedzą o technologii budowy maszyn i sterowania. Kiedyś były napędy helikalne, teraz gigaflopsy systemu pozycjonowania. I to jest dobre.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2013, 21:02 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”