Spawanie aluminium

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

Spawanie aluminium

#1

Post napisał: Borsi » 08 gru 2010, 19:00

Witam od jakiegoś czasu mam zaszczyt spawać aluminium tigiem idzie całkiem nieźle ostatnio jednak mam problem z pospawaniem kilku detali na wierzchu spoiny wytwarza się coś w rodzaju pumeksu tak jakby podczas spawania nie odparowywały tlenki aluminium od razu tworzą się na wierzchu że nawet wtopić nie można kombinowałem z balansem i wyprawiałem różne cuda czy to może być wina materiału jak na przykład przy spawaniu stali .
Co o tym sądzicie i macie może jakieś chytre sposoby na takie felery ? Z góry dziękuję za odpowiedzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 08 gru 2010, 19:22

materiał i gaz.
Ja dla "jaj" podłaczyłem gościowi CO2 zamiast argonu i robił aluminiowe pumeksy :grin:
spawalnik też sie nad tym zastanawiał ....
ale do rzeczy.
Na pewno jest to alu ?? nie są to jakies odlewy z niby alu ??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 08 gru 2010, 20:55

podobny efekt miałem spawając do odlewanego korpusu króciec wytoczony ze zwykłego wałka - na tym wałku spawał się normalnie ale jak najeżałem elektroda na odlew to pumeks powstawał wiec stawiam że to wina materiału
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: Borsi » 08 gru 2010, 21:24

jest to zwykły ceownik alu i do niego dospawany płaskownik z otworem dlatego mnie to dziwi do wcześniej spawałem alu w postaci blach i profili z których wykonywane są okna i nic takiego się nie działo muszę to jakoś pospawać tylko co z wytrzymałością spoiny gaz jest w porządku na innych detalach nie było takich cyrków materiał jest nowy czy jest możliwe że wytworzone na nim tlenki dają taki efekt podobno jest jakiś preparat do usuwania tlenków przed spawaniem słyszeliście o czymś takim


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#5

Post napisał: acetylenek » 09 gru 2010, 09:11

Mnie się zdarzyło spawać jeden element odlewany po pęknięciu. Efekt był podobny, takie coś powstaje również jak jest źle oczyszczony materiał więc w łatwo dostępnym miejscu oczyściłem bardzo dokładnie i to samo - element niespawalny. Dla pewności ustawień spawarki gazu i innych nieznanych przyczyn sprawdziłem w tym samym momencie na kawałku blachy alu i szło idealnie - proponuje podobny test.

W przypadku profilów to jest bardzo dziwne może inną partię spróbować?

Z wytrzymałością jest tak że jak masz pumeks to nie ma wytrzymałości.

Spróbuj usunąć 0,5mm warstwę wierzchnią na obszarze kilku cm (frezem lub pilnikiem nie papierem ściernym) aceton na świeżej szmacie 2x i jeśli dalej się nie spawa to wg. mnie wina materiału (zakładając że zaraz po tym możesz ładną spoinę ułożyć na innym materiale).

Pochwal się wynikami.


Autor tematu
Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: Borsi » 09 gru 2010, 21:03

jutro pokombinuję i dam znać co się dzieje najbardziej zdziwiło mnie że ten problem wystąpił na zwykłym aluminium

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 10 gru 2010, 18:16

jak przeczytałem że to zwykłe profile to faktycznie się zdziwiłem że taki zły efekt i tak mi przyszło do głowy czy może to być Duraluminium z tego też są profile ale nie wiem czy w ogóle da się spawać dural
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#8

Post napisał: Borsi » 10 gru 2010, 19:15

nie to nie jest duraluminium dzisiaj sprawdzałem na innym materiale dopiero jak się dobrze rozgrzał to było przyzwoicie zmieniłem częstotliwość i jakby lepiej problem polega na tym że do ceownika o ściance 3mm mam przyspawać płaskownik o grubości 6 mm w spoinie pachwinowej urządzenie posiada funkcje mix która pomaga przy spawaniu materiałów o
różnej grubości sprzęt jest firmy kemppi MasterTig MLS 3000 AC/DC z panelem ACX czy może ktoś korzystał z tego urządzenia i podpowie jak to się sprawdza dzisiaj nie zdążyłem przetestować


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#9

Post napisał: acetylenek » 12 gru 2010, 17:17

Mam ACX w MLS 2300 AC/DC jest tam funkcja umożliwiająca przełączalnia prądu spawania przyciskiem na palniku między dwiema wartościami w czasie spawania. Z tym że to nie jest mix (mix to równocześnie AC i DC) Z taką różnicą grubości to nie powinno być problemu to tylko 2x grubsza blacha. Większa gimnastyka byłaby np blachę 2 do 10mm. Można spróbować z pulsem i np. 2 pulsy na grubszą i 1 na cieńszą blachę.


Autor tematu
Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#10

Post napisał: Borsi » 12 gru 2010, 19:43

puls fajna sprawa od niedawna bawię się z tym urządzeniem; acetylenek a ty jakimi parametrami byś to spawał pytam bo może ja coś robię nie tak wiem że parametry dobiera się do konkretnych przypadków ale może coś poprawię dzięki wszystkim za zainteresowanie w tym tygodniu wyjeżdżam ale za tydzień pociągnę temat dalej myślę że mi w tym pomożecie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”