Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?

Spawalnictwo i obróbka cieplna

vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#21

Post napisał: vv3k70r » 19 sie 2013, 01:15

Acetylenek :)
Oczywiście do oprawiania aluminium przed spawaniem polecamy "wariatkę", tarczę do frezowania pasującą do szlifierki kątowej, zazwyczaj od milimetra do dwóch grubą :)
Oczywiście nie odpowiadamy za straty w ludziach, którzy nie umieją tego używać :)

Pamiętam z różnych wątków, że spawaliśmy podobne cuda w dawnych czasach.

Obsługa MIGa sprowadza się zasadniczo do wybrania materiału i grubości, dalej to już wystarczy w miarę prosto rękę trzymać żeby gaz nie uciekał i dostosować pokrętłem prędkość spawania do aktualnie dotykającej palnika ręki. Resztę załatwia komputer w spawarce.
Testowałem na amatorach, nie wiem po co ja się tego wszystkiego tyle lat uczyłem skoro zastąpił mnie sterownik spawania synergicznego.
W Finlandii trafiłem już sieciocentryczną halę, gdzie nie trzeba nawet umieć czytać, skanujesz jak w markecie kod paskowy z drutu, z materiału, z zamówienia i samo się ustawia, pokrętłem dopasowujesz prędkość do ręki.

Do TIGa trzeba mieć obie ręce w jako takiej koordynacji, to dziś wysokie, niespotykane kompetencje :D

A firma z wątku zabrała się coś, co jest w niej działalnością niszową i nie mają do tego ani ludzi, ani sprzętu. Bo ktoś sobie tam umyślił, że przecież się da, tylko że nigdy tego sam nie robił.
Oczywiście że w tych spawach będą wtopienia z obróbki. Za jakiś czas dojdą do zużycia elektrod, gazu, drutu, prądu i roboczogodzin na metr tego spawania i coś bardzo drogo to wyjdzie jak na dzisiejsze standardy.


bumeluję

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#22

Post napisał: clubber84 » 19 sie 2013, 17:46

Panowie :!:
To, o czym wciąż wspominam to jest spawanie próbne, a zdjęcia przedstawiają spawanie dłuższych spoin na próbkach blach.
vv3k70r pisze:...A firma z wątku zabrała się za coś, co jest w niej działalnością niszową i nie mają do tego ani ludzi, ani sprzętu. Bo ktoś sobie tam umyślił, że przecież się da, tylko że nigdy tego sam nie robił.
U nas w firmie aluminium spawają od kilkunastu lat, ale detale, które posiadają spawy o maksymalnej długości 50-70mm na innych gatunkach i spawanie aluminium nie jest u nas działalnością niszową :!:

Te spoiny o długości 300mm były robione na próbę, bo przyszedł klient z zamówieniem i chcieli sprawdzić na próbach z danego gatunku blachy, jak będą spawy wychodziły, aby dobrać odpowiednią technologię i spawać już na gotowo dla klienta.

@acetylenek
To nie jest jeszcze produkcja, dlatego chciałem się poradzić doświadczonych kolegów na forum, jaką technologię spawania dobrać, bo był problem ze spoinami, którego spawacze nie mogli rozwiązać (spawalnik był na urlopie).

Aluminium (i nierdzewka) było od początków spawane TIGiem, drut z ręki, nie ze szpuli.
MIGiem spawają tylko i wyłącznie stal zwykłą.

@vv3k70r
Nie trzeba Ciebie fatygować, bo problem został rozwiązany (patrz kilka postów wyżej), ale dzięki za pomysł. :wink:

To są próbki panowie, produkcja jeszcze nie ruszyła, ale dziękuję za porady i pomysły - zostały one wykorzystane :grin:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#23

Post napisał: vv3k70r » 19 sie 2013, 20:31

clubber84 pisze:Panowie :!:
...
U nas w firmie aluminium spawają od kilkunastu lat, ale detale, które posiadają spawy o maksymalnej długości 50-70mm na innych gatunkach i spawanie aluminium nie jest u nas działalnością niszową :!:

Te spoiny o długości 300mm były robione na próbę, bo przyszedł klient z zamówieniem i chcieli sprawdzić na próbach z danego gatunku blachy, jak będą spawy wychodziły, aby dobrać odpowiednią technologię i spawać już na gotowo dla klienta...
Spawanie tego co pokazałeś jest u Was działalnością niszową, nie robiliście nic tak dużego wcześniej. To się nie kończy na spoinie, ćwierć metra przespawanego aluminium ma nieco inne SWC niż 50-70 mm.
Palnik acetylenowy z wtryskiem wody jest pod reka zeby to srube z tego zdejmowac?

Spawanie wiekszych rzeczy jest prostsze, tyle ze wymaga innego sprzetu aby bylo oplacalne.
bumeluję

Awatar użytkownika

Autor tematu
clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#24

Post napisał: clubber84 » 19 sie 2013, 21:58

pisze: Spawanie większych rzeczy jest prostsze, tyle ze wymaga innego sprzętu aby było opłacalne.
Dlatego u nas spawają tym co jest i w miarę możliwości odpowiednią technologią.
Oczywiście jeśli czegoś nie da się spawać u nas (co wychodzi po próbach), tego nie spawają - w końcu "z g*wna bata nie ukręcisz".

Palnika z wtryskiem wody (tlenowo-wodorowy?) niestety nie mamy na stanie, a jeśli chodzi o przygotowanie blach do kolejnej próby, to chłopaki odcinali na gilotynie spawy (tak po kilkanaście mm od krawędzi spawu), potem mechaniczne oczyszczenie miejsc pod spoinę, sfazowanie krawędzi, oczyszczenie denaturatem i ponowna próba spawania innym sposobem (zmiana drutu, zwiększenie prądu lub większy dopływ gazu, itp.).
Tyle wiem na ten temat :wink:


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#25

Post napisał: acetylenek » 19 sie 2013, 22:53

Za 15-20 PLN można kupić piłę tarczową węglikową do drewna o średnicy pasującej do szlifierki kątowej. Warunkiem koniecznym do w miarę bezpiecznego użycia tego do czyszczenia aluminium jest regulacja prędkości w szlifierce i ustawienie na minimum ok 2500obr/min . Mimo małych obrotów jest to i tak niebezpieczne. Niestety nic lepszego nie wymyśliłem do czyszczenia wąsko i głęboko, jest to do tego wyśmienite trzeba jednak uważać bo może pociągnąć. Można też używać jak tarczy do szlifowania powierzchni kwestia wprawy. Podstawa to oczywiście okulary ochronne i ochronniki słuchu bo to bardzo bardzo głośne jest. Jeśli ktoś nie jest do tego przekonany to ja odradzam szczególnie mniej zaawansowanym.

Ciekawe bo przeczytałem coś o wtrąceniach z acetonu a ciągle piszesz o denaturacie który pozostawia po sobie sporo śmieci. Aceton odparowuje do sucha i nie zostawia żadnych wtrąceń i jest "jedynie słusznym" preparatem do odtłuszczania :-) .

Jak pierwszy raz zespawałem z pięknym przetopem blaszkę alu 2mm ok 70mm długości podwójnym pulsem to pomyślałem "kurcze pierwszy raz spawam migiem aluminium i wychodzi a od lat tigiem tak ładnie nie pospawam chyba nawet żona by to pospawała tak ładnie"

Awatar użytkownika

Autor tematu
clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#26

Post napisał: clubber84 » 20 sie 2013, 17:42

acetylenek pisze:Ciekawe bo przeczytałem coś o wtrąceniach z acetonu a ciągle piszesz o denaturacie który pozostawia po sobie sporo śmieci. Aceton odparowuje do sucha i nie zostawia żadnych wtrąceń i jest "jedynie słusznym" preparatem do odtłuszczania :-)
Tak, pisałem że używali denaturatu, jednak przestawili się na aceton (o czym wspomniałem wyżej) i wyszło bardzo ładnie :smile:

Co, do czyszczenia mechanicznego, to wszystkie detale czyszczone i szlifowane były tarczami do aluminium i problemów ze spoinami nigdy nie było.

Jednakże aktualny problem ze spoinami został już rozwiązany, rady i pomysły zostały wykorzystane, temat " doboru technologii spawania aluminium" można zamknąć lub rozwinąć (wedle waszej woli koledzy). :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”