Messer Tig 150 DC

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Maciejo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2009, 20:24
Lokalizacja: Polska

Messer Tig 150 DC

#1

Post napisał: Maciejo » 02 gru 2010, 19:41

Witam Wszystkich Forumowiczów.
Mam pytanie odnośnie w/w Tig-a czy może ktoś z forumowiczów używa.
Chodzi mi o pomoc w rozszyfrowaniu znaczenia i funkcji przełączników i gałek.
Nie mogę znaleźć instrukcji do niego i niestety nie mogę wykorzystać w pełni jego możliwości. Może przypadkiem z szanownych forumowiczów posiada instrukcję do tego Messera, może być w obcych językach, sowicie się odwzajemnię za udostępnienie.

Poniżej podaję linki z fotkami przedniego panelu.







Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Tech4art » 02 gru 2010, 20:06

pierwsza gałka to ustawienie co będziemy robić... od lewej:
spawanie elektrodą MMA
spawanie tig sterowanie za pomocą zdalnego sterowania (najczesciej pedał nożny)
spawanie tig sterowanie z przycisku na palniku funkcja 2 takt
spawanie tig sterowanie z przycisku na palniku funkcja 4 takt

druga gałka to ustawienie startu (prądu rozpoczęcia) może być taki sam jak żądany prąd spawania (0%) lub wiekszy (1%-100%) wtedy mamy tz hot start

trzecia gałka up-slope to ustawienie czasu prądu startu, po upłynięciu czasu zadanego na tej gałce przejdziemy z prądu startu (np wyższego) do żądanego prądu spawania.

czwarta gałka (najwięszka) to nastawianie prądu spawania.

piąta gałka down-slope to ustawienie czasu opadania prądu czyli gdy puścimy przycisk amperaz będzie nam opadał przez żądaną ilość czasu do zera.

szóste pokrętło to ustawienie pulsu.

ostatnie pokrętło służy do ustawienia czasu wypływu gazu po spawaniu. czesto gdy spawa sie np. nierdzewke to zostawiamy palnik po spawaniu w miejscu zakończenia spawania i z wczesniejszym ustawieniem kilku sekund wypływu gazu on osłania nam materiał żeby go za mocno nie utleniło z powodu dużej temp.


niewiem do czego służy przelacznik koło ameromierza ale pod spodem mamy gniazdo do zdalnego sterowania.
141 T BW 1.1 S t5.0 D60.3 H-L045 ss nb
141 T BW 8.1 S t1.2 D38.0 H-LO45 ss nb


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#3

Post napisał: szamann1 » 03 gru 2010, 20:29

Poza tym bardzo dobra spawarka, spawałem messerem 300 i jak dla mnie rewelacja, stabilny i miękki łuk, nie było z nim żadnych problemów.


Autor tematu
Maciejo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2009, 20:24
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Maciejo » 03 gru 2010, 21:30

Witam.
Dziękuję za objaśnienie znaczenia pokręteł, jestem bardzo wdzięczny.
Już spawałem tą spawarką, ale co z tego jak używałem tylko ustawienia amperażu i wypływu gazu.
Jeszcze jakby ktoś łopatologicznie objaśnił jak używać i w jakich sytuacjach pozostałych pokręteł.
Czytałem posty kolegi MarekSCO ale w dalszym ciągu jestem w "lesie".

Przepraszam, jestem totalnym amatorem stąd moje pytania.

Może Koledzy doradzicie jakieś źródło z którego mógłbym trochę teorii pozyskać.

Pozdrawiam.


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#5

Post napisał: szamann1 » 04 gru 2010, 16:15

Pokrętłami Up-slope ustawiasz narastanie prądu(zaczynasz mniejszym prądem ) Down-slope ustawiasz opadanie prądu. Tzn. gdy wciśniesz przycisk zaczynasz spawać na małym prądzie który rośnie stopniowo do wartości ustawionej głównym pokrętłem, szybkość narastania zależy od nastawienia pokrętła up-slope, a gdy puścisz przycisk prąd opada aż do zera w tempie zależnym od ustawienia pokrętła down-slope. Przydatne jest to w spawaniu precyzyjnych elementów i zapobiega powstawaniu krateru i zaporowaniu zakończenia(zwłaszcza down-slope i powypływ gazu). Pokrętłem I2 ustawiasz częstotliwość prądu pulsacyjnego, jest to pomocne przy spawaniu stali zwykłej jak i nierdzewnej w różnych pozycjach(jakoś za wiele tego nie używałem). Najlepiej będzie jak sobie popróbujesz różnych ustawień i wtedy sprawdzisz jak to działa. Osobiście używałem głównie up i down slope(i oczywiście pokrętła głównego :mrgreen: )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”