Bicie na wrzecionie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#41

Post napisał: grg12 » 27 maja 2012, 13:12

rysmen pisze: frezy inne pierwszy 14M a drugi 18M
Pomiar 5 mierze zaraz za zamkiem przy krawędzi
Co do frezów - to że przy różnych średnicach (albo nawet przy tej samej średnicy przy kolejnych mocowaniach) bicie ma różne wartości jest przy tej klasie uchwytu dość normalne.
Pomiar 5 czy 4? Jeśli 4 - obejrzyj sobie tarcze mocującą i i uchwyt, zmierz wysokość zamka i głębokość wybrania w uchwycie i zastanów się o które powierzchnie "opiera się" uchwyt. Tylko te powierzchnie są krytyczne- pozostałe nie muszą być tak dokładne (choć - jak zwrócił uwagę pabloid nie należy przesadzać bo będą wprowadzać drgania - ten mój 1mm to jednak była gruba przesada :) )
rysmen pisze: u mnie takie ze powiem szarpanie wibracje maszyną czuć w okolicach 300-400
drugi i trzeci bieg
czyli co radzicie inwestowac w inny uchwyt brał bym FUERDA pytałem sprzedawce moge oddać jak bedzie miał wieksze bicie. Tocze elementy modelaskie w granicach 3-40 mm i powiem że troche mi to krzywo wychodi ale nigdy nie ustawiałem przedmiotu na czujnik i może temu.

FUERDA? Z tego co wiem to dość paskudna chińszczyzna (dla znających niemiecki - tutaj http://www.cncecke.de/forum/showthread. ... ght=fuerda piękny przykład ich jakości - osoby wrażliwe proszone o nieklikanie). Jeśli zależy ci na jakości niestety tanio nie będzie - ale ten uchwyt który masz wcale nie jest zły, spokojnie zrobisz na nim elementy o wysokiej dokładności - po prostu musisz odpowiednio zaprojektować obróbkę.
Co do drgań - nagraj, koniecznie z rzeczywistym dźwiękiem, tokarkę przy różnych obrotach i wrzuć tutaj. Jak się nie ma doświadczenie czasem ciężko ocenić czy dany odgłos jest normalny czy tokarka właśnie zamierza rozpaść się na części (mój "ulubiony" odgłos powstaje przy toczeniu mosiądzu - do tej pory się do niego nie przyzwyczaiłem)
Ostatnio zmieniony 27 maja 2012, 13:15 przez grg12, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#42

Post napisał: rysmen » 27 maja 2012, 13:15

ok co do pierwszegp pomiaru toczyłem to 2x i stalką i weglikiem tak jak piszesz i za cholere nie może dojść do 0 nie wiem czemu luzu nie czuje sprawdzałem gruby kij jasieniowy i szarpałem i nic styłu tez patrzyłem na moje oko dokrecone dobrze zostało tylko szlifowanie szczek czytałem już o tym tylko szlifierki nie mam trzeba chyba kupic.
grg12
Pomiar 5 czy 4? Jeśli 4 - obejrzyj sobie tarcze mocującą i i uchwyt, zmierz wysokość zamka i głębokość wybrania w uchwycie i zastanów się o które powierzchnie "opiera się" uchwyt.

ja wiem tylko od razu wolałem pomiar zrobić a nie latać 3 razy z kamera jesli by ktos napisał jeszcze tu zrób.
ok znajde chwile to nagram jeszcze odgłosy maszyny.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#43

Post napisał: pabloid » 27 maja 2012, 13:28

Nie bagatelizuj tego to co napisał kolega grg12 o wyskości zamka. Powinien on być ok. 0,5mm niższy niż głębokość wybrania w uchwycie. Zwłaszcza jak przetaczałeś tam kilka razy to to sprawdź, bo już może za dużo wystawać. Co do przetoczenia na zero to jak nie ma luzów to musi się udać :mrgreen: W nutoolu tarcza jest na stałe i jak raz to zrobisz dobrze to na zawsze. Szczęki można też przetoczyć wytaczakiem z węglikiem. Wprawdzie to już nie to co szlifowanie ale da rade.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#44

Post napisał: grg12 » 27 maja 2012, 13:33

rysmen pisze:ok co do pierwszegp pomiaru toczyłem to 2x i stalką i weglikiem tak jak piszesz i za cholere nie może dojść do 0 nie wiem czemu luzu nie czuje sprawdzałem gruby kij jasieniowy i szarpałem i nic styłu tez patrzyłem na moje oko dokrecone dobrze zostało tylko szlifowanie szczek czytałem już o tym tylko szlifierki nie mam trzeba chyba kupic.
Kolega pabliod dobrze radzi ale chyba trochę za wcześnie. Mam wrażenie że to twój pierwszy (może drugi) kontakt z tokarką, zanim zaczniesz ją modyfikować potrenuj trochę. Naucz się dobierać noże, potrenuj ich ostrzenie itd. - twoja tokarka w stanie "jak jest" naprawdę nie jest zła - można na niej spokojnie pracować. Szlifowanie szczęk to fajny pomysł ale jeśli zrobisz je źle możesz pogorszyć sprawę - na sieci są dziesiątki opisów wykonywania tej operacji różnymi metodami, przy każdym sporo postów "dlaczego to był głupi pomysł".


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#45

Post napisał: rysmen » 27 maja 2012, 13:44

nie bagatelizuje wszych odp napewno uchwyt opiera sie dobrze jest luz po środku co do kontaktu z tokarką no to mam ją od lutego i mało robie na niej wcześniej tylko jako obserwator i coś tam lizłem na praktykach X lat temu ale tumanem nie jestem ok czyli końcowy wniosek na tarczy musi byc 0,00 i wtedy jeszcze pomiar i szlif szczęk jak nie poprawi zbytnio to nowy uchwyt bisona.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#46

Post napisał: pabloid » 27 maja 2012, 13:46

grg12 pisze:Szlifowanie szczęk to fajny pomysł ale jeśli zrobisz je źle możesz pogorszyć sprawę
To prawda :mrgreen: No ale tak ze wszystkim- nie każdy kto dostanie pedzel i farby może być Picassem od razu. Oprócz metod i narzędzi najważniejsze są jednak własne umiejętności :mrgreen:
rysmen pisze:na tarczy musi byc 0,00
Jak ci tam drgnie parę mikrometrów (do 1/3 działki w czujniku) to też już ok :mrgreen:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#47

Post napisał: grg12 » 27 maja 2012, 14:22

rysmen pisze:nie bagatelizuje wszych odp napewno uchwyt opiera sie dobrze jest luz po środku co do kontaktu z tokarką no to mam ją od lutego i mało robie na niej wcześniej tylko jako obserwator i coś tam lizłem na praktykach X lat temu ale tumanem nie jestem ok czyli końcowy wniosek na tarczy musi byc 0,00 i wtedy jeszcze pomiar i szlif szczęk jak nie poprawi zbytnio to nowy uchwyt bisona.
Nie irytuj się - jeszcze żaden majster nie spadł z nieba, każdy musiał się uczyć :)
Przy okazji - jaką wartość bicia uznasz za wystarczającą? Pamiętaj że nawet idealnie przeszlifowane szczęki będą miał niskie bicie tylko dla jednej średnicy (pamiętasz swoje pomiary z frezami 14 i 18?)


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#48

Post napisał: rysmen » 27 maja 2012, 16:06

nie irytuje się no co ty człowiek całe życie się uczy gdybym osiągną 00.3 na wkręconym przedmiocie to bym się cieszył wiadomo ze Chinka cudów nie ma no ale może się uda.


Adam CNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 14 cze 2012, 19:38
Lokalizacja: radom

REGENERACJA STOŻKA WRZECIONA FREZAREK

#49

Post napisał: Adam CNC » 23 lip 2012, 10:28

JUŻ DZISIAJ NIE MUSISZ WYDAWAĆ KILKUNASTU TYSIĘCY NA NOWE WRZECIONO!

POSTARAMY SIĘ ZAOSZCZĘDZIĆ TWOJE PIENIĄDZE I CZAS!
INDYWIDUALNA WYCENA!

ZAJMUJEMY SIĘ:

REGENERACJĄ STOŻKA WRZECIONA FREZAREK CNC (NP SK 30, 40,50).
W PIONIE I POZIOME.

(BICIE NARZĘDZIA SPOWODOWANE USZKODZENIEM STOŻKA PRZEZ WIÓR CZY TEŻ ŹLE
UCHWYCONĄ OPRAWKĘ)

NIE WYMIENIAMY ŁOŻYSK - WYPROWADZAMY BICIE NA STOŻKU WRZECIONA.

WSZYSTKO ODBYWA SIĘ BEZ DEMOTRARZU WRZECIONA - W FIRMIE KLIENTA.

JEŻELI MASZ WRZECIONO KTÓRE ŁADNIE PRACUJE I NIE WYMAGA WYMIANY ŁOŻYSK A
POJAWIŁO SIĘ BICIE NA NARZĘDZIACH ZADZWOŃ LUB NAPISZ!

POMOŻEMY!

TELEFONY

502-781-652

mail: [email protected]

ZAPRASZAM DO KONTAKTU.

ODPOWIEM NA KAŻDE ZAPYTANIE A CENĘ USTALIMY INDYWIDUALNIE W ZALEŻNOŚCI OD
PAŃSTWA POTRZEB.

JESTEŚMY Z RADOMIA WOJ MAZOWIECKIE DOJEDZIEMY W KAŻDE MIEJSCE!
ADAM CNC


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#50

Post napisał: Adam Domański » 20 kwie 2014, 17:35

Witam.
Tu jest (moim zdaniem) fajny sposób centrowania uchwytu http://www.toolsandmods.com/lathe/chucks-repair

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”