remont tsb-16

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
felipe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2011, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

remont tsb-16

#1

Post napisał: felipe » 15 cze 2011, 19:49

wklejam jeszcze raz w nowym temacie bo stary trochę obumarł. mam nadzieję że jest ok.

od jakiegoś czasu w wolnych chwilach remontuję sobie tokarkę tsb-16.
pomimo rocznika 1987 i pochodzenia ze szkoły zawodowej wygląda fatalnie.
jak na razie trzeba było naprawić gwint na końcu śruby pociągowej pod nakrętkę kasującą luz wzdłużny, a na dniach będę dorabiał brązową półnakrętke od zamka posuwu automatycznego.
pompę tłoczkową też chyba czeka wymiana.
no ale najważniejsze.
pomiar na tarczy zabierakowej wykazywał dość duże bicie w jednym miejscu, więc postanowiłem pomierzyć na samym wrzecionie.
czołowo wychodzą dwie setki bicia a promieniowo (przystawiłem czujnik pod kątem prostym do stożkowej powierzchni) wychodzi 4 do 5 setek.
jako laik pytam czy to są spore odchyłki. czy powinienem spróbować skasować jakiś luz na łożysku czy też dać z tym sobie spokój.
docelowo chciałbym założyć uchwyt czteroszczękowy z niezależnym ustawianiem szczęk. tutaj też pytanie czy brać 125mm czy może 160mm uchwyt.

kolejna sprawa to luz na suporcie wzdłużnym. w dtrce jest mowa o skrobaniu płaszczyzn stykowych listew które się znajdują w czterech rogach sań suportu.
u mnie jest tak, że w lewym rogu ta listwa wogóle nie styka się z łożem przez co czuć luz gdy poruszać suportem góra dół. czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co z tym zrobić?

z góry dziękuję za wszelkie uwagi na temat i jakąkolwiek pomoc.

[ Dodano: 2011-06-17, 10:12 ]
przeglądając wątek o tokarce tsa 16 natknąłem się na bardzo pomocny post kolegi BYDGOST w którym pokazane jest na zdjęciach co należy skrobać aby zlikwidować luz.

mimo wszystko nadal czekam na jakiekolwiek uwagi dt tematu.

zabierak na mojej maszynie ma inny numer seryjny niż reszta, co myślę jest przyczyną sporego bicia.
czy pomimo bicia wrzeciona, mogę przetoczyć/zeszlifować ten zabierak aby zlikwidować te odchyłki?



Tagi:

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”