jak ocenic mój poziom zaawansowania ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
kamiloperator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 07 sty 2013, 12:05
Lokalizacja: północ

jak ocenic mój poziom zaawansowania ?

#1

Post napisał: kamiloperator » 21 lip 2014, 21:55

witam. pracuje 4 lata w cnc - wcześniej 4 lata techjikum, kursy, praktyki. jestem pasjonatem, samoukiem i zapAlencem. moje doświadczenie opiera się o tylko jedna firmę . zastanawiam się jaki ewzględem innych firm jest moje doświadczenie. czy są może jakieś przykładowe testy wiedzy? albo wasze sugestie co powinien umieć i potrafić ktoś kto chce być dobrym fachowcem? oprócz wiadomo 20 lat praktyki.. nigdy nie miałem okazji sprawdzic się w innej firmie, nawet nie umiem się za to zabrać. u siebie jestem samodzielnym operatorem, ustawiam, troche programu je (frezarka 3-os hh i tokarka cnc tez hh), ale chciałbym czegoś więcej. praktycznie robie regularnie powtarzające się detale.. potraficie jakoś ostudzić mój zapał lub utwierdzic w przekonaniu ze warto ryzykować? zarabiam ok 2500, a myślę że stać mnie na wiecej.




sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

Re: jak ocenic mój poziom zaawansowania ?

#2

Post napisał: sam » 22 lip 2014, 00:13

kamiloperator pisze:... potraficie jakoś ostudzić mój zapał...?
Radziłbym zacząć od przypomnienia sobie zasad pisowni albo naprawy/wymiany klawiatury - zdania zaczynamy wielką literą.
Przepraszam za niewinną złośliwostkę :wink:
Może spróbuj poprosić o ocenę kogoś, kto cię zna (albo ma szansę na sprawdzenie twoich umiejętności), a jednocześnie jest lepszym fachowcem.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 22 lip 2014, 13:38

Jezeli pracowales w jednej firmie wytwarzajac te same detale to twoje doswiadcenie nie jest duze. O tym mozesz sie przekonac jedynie kiedy dostaniesz cos nietypowego do zrobienia (trudnego). Praca na obrabiarkach CNC to nie tylko wiedza i umiejetnosci z zakresu obslugi CNC, jest to rowniez mnostwo innych rzeczy.
Po 4 latach napewno nie jestes poczatkujacy wiec mozesz probowac w innych firmach bo chyba o to ci chodzi.

Powodzenia
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#4

Post napisał: pprzemo88 » 22 lip 2014, 19:21

Widze kamil ze z innego tematu przeniosles sie tu, a niepotrzebnie bo tam szybciej by ktos cie mogl sprobowac ocenic.
Wiec odpowiem ci na postawie tego co wiem i co napisales w innym temacie.

Zmienic robote zawsze warto zeby sie rozwijac bo tu czytaj w obecnym zakladzie sie praktycznie niczego wiecej nie nauczysz.
Na 2500netto raczej bym w innym zakladzie nie liczyl bo niestety pracodawcy nie chca duzo placic a ty nie masz takiej wiedzy zeby wejsc na maszyne i bezproblemowo pracowac stykajac sie z problemami z ktorymi nawet ci sie nie snilo :wink:
Ale jezeli kasa nie jest najwazniejsza to zmieniaj zaklad bo szkoda czasu na klepanie tych samych detali w kolko.[sugeruje poszukac pracy w narzedziowni]
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 22 lip 2014, 22:00

doswiadczenie polega na tym ,ze potrafimy byc elastyczni, czyli potrafimy wykonac coś, co wydaje nam się nowe i nie do konca jestesmy w stanie rozszyfrować na dzien dobry czy jestesmy w stanie to wykonac, wowczas nasze doświadczenie podpowiada "dam rade" albo "szkoda czasu na kopanie sie z koniem".
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 23 lip 2014, 20:54

pracujesz na jednym sterowaniu, trochę programujesz, jesteś operatorem (przez net nikt w stanie nie oceni czy dobrym)
Jakiego utwierdzenia oczekujesz?
Ryzykować zawsze trzeba, ale nie zawsze warto ;-)
I don't like principles, I prefer prejudices


logicsys
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 03 lis 2010, 21:25
Lokalizacja: Norwegia

#7

Post napisał: logicsys » 28 lip 2014, 13:01

Nie masz zony, dzieci kredytu czy innych zobowiazan to szukaj narzedziowni. Kase masz teraz niezla, ale co bedzie jak za jakis czas firma padnie? Jak jestes wszechstronny to zawsze gdzies cos znajdziesz, a klepiac 20 lat te same czesci w jednej firmie, ciezko nauczyc sie czegos nowego, wiec i o wszechstronnosc ciezko.

Poki czlowiek mlody lepiej sie uczyc, szukac wyzwan. Pozniej sie to przydaje, wiem sam po sobie... Tym bardziej ze w Polsce nie ma jako takiego przemyslu i wrazie kolejnego kryzysu roznie z ta praca bywa...
byl Spnner PD, CTX 310 eco (sinumerik 840D, 810, autoturn, shopmil)

jest Mazak integrex 400 (mazak matrix) Anayak HVM3800 (Heidenhein 426), gibbscam


raben
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 05 lut 2011, 20:45
Lokalizacja: Cheltenham

#8

Post napisał: raben » 11 sie 2014, 23:56

Masz mozliwosc zostac po godzinach, dostep do maszyn i narzedzi? Bo jak tak to znajdz przykladowe lub ciekawe elementy i sam je sie staraj zrobic. Nietypowe gwinty, wewnetrzne toczenie, stocz element a potem frezuj itd. Kombinuj jak go zamocowac, jak sie dobrac aby nie urwac. Najlepiej jak bys to potem z kims jeszcze konsultowal kto sie tez zna na robocie. Albo zamocuj pyknij fote i wrzuc na forum. Od tego to jest.


Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”