Praca inżynierska w EdgeCAM

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Roboturnerr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2014, 22:17
Lokalizacja: Lublin

Praca inżynierska w EdgeCAM

#1

Post napisał: Roboturnerr » 06 kwie 2014, 23:39

Witam serdecznie

Mam takie pytanie, ponieważ przychodzi czas organizacji tematów, zakresów do pracy inżynierskiej.
Jako, że jestem początkujący chciałbym wykonać z przedmiotu rzeczywistego z dokumentacji technologicznej, wałek. Toczenie, ewentualnie wiercenie.
Chciałbym to wykonać w EdgeCam, dobór narzędzi, parametry obróbki. Takie podstawy.
Jestem zielony w tym temacie, także proszę o wyrozumiałość.
Jako, że na moim wydziale, obrabiarki pojawią się dopiero po wakacjach stwarza problem (nie jestem wstanie wyników pracy sprawdzić w rzeczywistości)
Na własną rękę to będzie ogromny koszt, na takie koszty niestety mnie nie stać.

Teraz moje pytanie brzmi, czy jest sens robić jedynie symulacje w programie,opisać to wszystko bez sprawdzenia tego w rzeczywistości? Czy taka praca inżynierska ma w ogóle sens ?

Przy okazji odnośnie literatury, proszę podsuńcie mi więcej tytułów. Ja znam jedynie "EdgeCAM. Komputerowe wspomaganie obróbki skrawaniem", a potrzebuje więcej informacji w tym zakresie.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Praca inżynierska w EdgeCAM

#2

Post napisał: WZÓR » 07 kwie 2014, 06:16

Roboturnerr pisze:... Czy taka praca inżynierska ma w ogóle sens ? ...
Mało ambitne to zadanie jak na pracę inżynierską.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#3

Post napisał: pszemek7 » 07 kwie 2014, 20:48

Jak kolega wyżej. Wiesz sam nie mam bogatego doświadczenia aczkolwiek ciągle się uczę. Ale to co Ty chcesz zrobić jako pracę inżynierską to my w zawodówce weekendowej robimy jako ćwiczenia na lekcji. Więc moim zdaniem troche słabo ;/

Co do symulacji, osobiście powiem tak. Zaprojektuje wygeneruje kod puszcze symulacje i wszytsko pieknie. Włoże na stół i ocho wychodzą klocki.

Ale od czegoś trzeba zacząć.

Ja pamiętam jak pierwszy raz wjeżdzałem nożem tokarskim w materiał:D (tokarka manualna) ten stresik hehe :P żadna symulacja nie da Ci tego co ćwiczenia praktyczne.


Autor tematu
Roboturnerr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2014, 22:17
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: Roboturnerr » 07 kwie 2014, 22:47

Miałem styczność ze starymi tokarkami (cały semestr) ;P Więc coś tam liznąłem.
Rozumiem, że to mało ambitne, jako że jestem początkujący... Macie jakieś propozycje ?

Odnośnie tego żeby sprawdzić, co mi tam wyszło w programie i przelać to na obrabiarkę. Tak, tylko to nie będzie taki mały koszt, jeżeli pójdę do takiej firmy i poproszę o to. Za pierwszy razem się raczej nie uda, więc trochę z tym roboty też będzie.

Ogólnie chciałbym coś działać w tym kierunku. Tylko właśnie mój pomysł jest mało ambitny, zatem moje pytanie kieruje do Was, macie doświadczenie, dużą wiedzę, zatem jeżeli dacie mi małą wskazówkę będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam ;)


pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#5

Post napisał: pszemek7 » 07 kwie 2014, 23:01

Hmm jeżeli chodzi o puszczenie programu na maszynie to żaden zakład się raczej nie zgodzi. Co w razie kolizji itp? To nie są tanie maszynki a z kąd jesteś? Ja bym uderzył w jakąś szkolę, tam masz szanse jakąś. Tak moim zdaniem a co do pomysłu na prace. To masz coś narzucone? To znaczy jakieś szczegóły?


Autor tematu
Roboturnerr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2014, 22:17
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: Roboturnerr » 07 kwie 2014, 23:09

Rozumiem, odnośnie pracy niestety mój promotor powiedział, że nie chce mi nic narzucać. Także temat otwarty. Jako, że to jest dopiero początek, wybór promotorów, problematyki itd. dużo więcej na dzień dzisiejszy nie jestem wstanie powiedzieć.

Awatar użytkownika

leksel
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 30 kwie 2008, 08:57
Lokalizacja: Łódz

praca inz

#7

Post napisał: leksel » 19 kwie 2014, 21:51

witam
nie widzę problemu z wykonaniem detalu tokarka frezarka + programowanie
mogę pomóc
Sinumerik840D-toczenie/frezowanie/fanuck-programowanie/EdgeCAM/Solid_Edge/Inventor/Solidworks

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: Adam_Blayer » 21 kwie 2014, 21:43

Po to promotor dostaje kasę za promowanie studenta, żeby ruszył się ze stołka i pomógł. Poproś go żeby Ci polecił kogoś do kogo możesz się zwrócić ze swoim problemem puszczenia czegoś na maszynie. I jak określisz już w miarę swoje pomysły to niech je oceni, bo z autopsji i z relacji kumpli wiem, że na początku to zawsze dziki zachód i co zrobisz to będzie a potem jak trzeba zamykać pracę to zaczyna się wydziwianie i poprawianie poprawek oraz poszerzanie tematu na inne.
Elektryka, Mechanika, Automatyka, ABB, PLC, Hydraulika, Pneumatyka, CAD 2D/3D bryła/powierzchnia, Części zamienne. - kontakt na PW. Czasem przydatna cierpliwość.


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: wujek_11 » 25 kwie 2014, 23:26

Ja na pracę inżynierską robiłem proces technologiczny elementu typu korpus, gdzie półfabrykatem była płyta. Miał on skomplikowaną budową np. zaokrąglenia, elementy kieszeniowe, dużo żeber, otwory, gwinty frezowane, grawerek itp. Opisałem w niej po kolei jak wykonywałem obróbkę, za pomocą jakich poleceń. Zrobiłem wizualizację na wirtualnej maszynie i wygenerowałem kod. Komisja podczas obrony sprawdzała tylko dokumentację płaską dodaną w załączniku, tak więc musisz ją starannie zrobic. Bardzo żałuję że nie miałem gdzie wykonac elementu na żywo, bo jednak program będzie przyjmował wszystko, a każda maszyna ma swoją specyfikację do tego dochodzą narzędzia , materiały, parametry technologiczne itp. Tak więc jak masz okazję i dużo czasu próbuj i gnaj do szefa katedry albo innych ludzi aby element wykonac na żywo.
Możesz spróbowac wykonac np. korpus pompy z ciekawą budową albo częśc formy wtryskowej. Co do wykonania wału kolega robił coś podobnego, ale sporo z tym roboty jest, dużo ustawiania układów, problemy z wizualizacja na wirtualnej maszynie itp. Ale zawsze możesz próbowac :P

Awatar użytkownika

tomala1213
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2007, 17:04
Lokalizacja: Dolnyśląsk

#10

Post napisał: tomala1213 » 02 maja 2014, 08:17

No nie będę się chwalić, ale jak chcesz sprawdzić swoje umiejętności w CAM-ie to polecam obróbkę ślimaków wtryskarek, takie co najmniej 1 metr długie. Tam dopiero programista ma pole do popisu. Ja pisałem swoją pracę inżynierską z obróbki ślimaka wtryskarki w 2 programach EdgeCAM i NX CAM. Była to tak sympatyczna praca, że okna taśmami pozaklejałem bo z nerwów chciałem wyrzucić komputer i laptopa przez okno. Nie mniej dużo mnie ta praca nauczyła. Więc jak chcesz przyjąć wyzwanie , to polecam obróbkę 5 osiową, skomplikowanych elementów, żadne tam płyty i formy wtryskowe bo to się robi w 2 dni(kwestia doboru narzędzi i odpowiedniej strategii obróbki).
Moja komisja była zadowolona z pracy. Więc i w twoim przypadku też tak będzie. Jak to mówi mój profesor " Nie obijaj gruchy :mrgreen: " tylko bierz się do roboty.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”