Student

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
umciak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2014, 13:18
Lokalizacja: Sosnowiec

Student

#1

Post napisał: umciak » 09 mar 2014, 16:17

Witam, jestem tu nowy ale przejde do rzeczy studiuje Automatyke i Robotyke na Politechnice śląskiej wydział Mechaniczny. Zapisałem sie na kurs CNC w kwietniu 1200zł z egzaminem (ponoć 50% z racji ze studiuje tam a mają podpisaną jakąś umowę z samorządem). I teraz sie zastanawiam, czy warto? Jako student bardziej chyba bym szedł w kierunku jakiegoś projektowania itp Catia?. Więc się zastanawiam czy warto wydać te pieniądze prosiłbym o jakąś pomoc rady:)



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 09 mar 2014, 17:16

no to kurs penie musi być porządny skoro to tylko 1/2 ceny (ewentualnie łączony podstawowy z zaawansowanym) ja robiłem tu http://metea.nazwa.pl/ckp3/index.php?op ... Itemid=101 co prawda ze szkoły wiec tylko 50zł za egzamin dałem ale fakt sporo się nauczyłem . a czy ci sie opłaca - zapewne tak bo nie wiadomo co w życiu będziesz robił szczególnie że jak coś projektujesz to warto mieć pojęcie o obróbce bo potem trafiają do nas detale w których projektant nie przewidział ostrowów technologicznych na odpływ emulsji w czasie obróbki albo co gorsza mocowania detalu a tolerancje założył takie że trzeba wszystko z jednego mocowania wykonać :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5370
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 09 mar 2014, 18:26

Moim zdaniem na 100% się to absolutnie nie opłaci. Ot choćby ten egzamin. Owszem, elektrycy, żeby w szafie grzebać muszą mieć uprawnienia SEP, ale w naszej branży żadne certyfikaty nie obowiązują. No cóż, skoro inaczej sie nie da, to faktycznie jeleni wśród studentów najlepiej poszukać, przecież student jest taki bogaty, że cóż to dla niego 1200 złotych wyrzucić w ciemno.


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#4

Post napisał: Adrian M. » 09 mar 2014, 21:06

Automatyka ma zamawiane kierunki, z tego można się dostać na takie szkolenia (tylko trzeba aktywnie brać udział w życiu uczelni, udział w kołach naukowych, prezentowanie na konferencjach, pisanie artykułów naukowych). Po drugie z tego co piszesz to nawet nie wiem co chcesz robić, więc pewnie jesteś na 2- 3 roku. Przed ostatnim semestrze wybiera się katedrę gdzie się będzie realizowało projekt inżynierski. Inne projekty będą na Katedrze Budowy Maszyn a inne w Instytucie Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej.
Następnym problemem jest to, że większość uważa, że znajomość oprogramowania CAD załatwia wszystko. Samemu jest ciężko się go nauczyć na takim poziomie aby duże firmy były pod wrażeniem (parametryzacja, operacje boolowskie i cała reszta) ja to dostrzegłem dopiero po szkoleniu z Catii V6. Wszystkie programy CAD maja jeszcze wspaniałe możliwości, mianowicie zrób wałek o mniejszej średnicy w środkowej części, i w module assembly lub przy pomocy kreatora wstaw tam łożysko kulkowe. Da się? a teraz zrób to w rzeczywistości. Sam CAD nie wystarczy, to jest tylko kombajn, nic więcej. Postaraj się jak najwięcej wynosić z każdego przedmiotu, póki nie musisz płacić za wiedze, co chcesz już robić a masz dostęp za darmo.

Pozdrawiam,
Adrian M.


Autor tematu
umciak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2014, 13:18
Lokalizacja: Sosnowiec

#5

Post napisał: umciak » 10 mar 2014, 00:44

no i mam mętlik teraz, bo zdaje sobie sprawę, że nie będę robił w życiu właśnie tego tzn stał przy obrabiarce, ale jednak no chcialbym liznąć coś tej wiedzy praktycznej, a na chwile obecną widzę taką opcje wydawała mi się fajna jednak zacząłem się coraz badziej zastanwiac, czy warto po prostu...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5370
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 10 mar 2014, 17:54

Studiujesz automatykę i robotykę. To nieco inny profil, niż obróbka. Od patrzenia na pracę freza umiejętności naprawiania napędów ci nie przybędzie. Chcesz, kombinuj, żeby załapać się na praktyki w firmach, gdzie automatycy mają co robić (gdzieś na tz.w utrzymaniu ruchu w firmie, gdzie jest dużo starszych obrabiarek). Ja bym raczej tak podszedł do tematu.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#7

Post napisał: gregor1975 » 11 mar 2014, 22:07

Adrian M. pisze:(...)trzeba aktywnie brać udział w życiu uczelni, udział w kołach naukowych, prezentowanie na konferencjach, pisanie artykułów naukowych(...)pewnie jesteś na 2- 3 roku.
Adrian M.
Jeszcze student, a już tylko teoretyk.

Nie spotkałem się z sytuacją, kiedy studentowi dane było coś prezentować na konferencji, a tym bardziej publikować, a tym bardziej studentowi 2-3 roku. Znam jeden przypadek, kiedy studenta dopisano do listy współautorów publikacji. A latem zeszłego roku pewna pani mająca dodatkową fuchę w zakładzie, w którym pracowałem, będąca byłym rektorem jednej z polskich uczelni technicznych bez krępacji powiedziała: student to jest dla nas darmowa siła robocza.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4751
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#8

Post napisał: pitsa » 12 mar 2014, 07:51

Są specjalne konferencje dla studentów. Nawet takie wirtualne za które można "zdobyć naukowe punkty". ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#9

Post napisał: Adrian M. » 12 mar 2014, 10:32

gregor1975 pisze: Nie spotkałem się z sytuacją, kiedy studentowi dane było coś prezentować na konferencji, a tym bardziej publikować, a tym bardziej studentowi 2-3 roku.[/i].
Są to tak zwane konferencje kół naukowych, gdzie również są osoby związane z przemysłem. Wydawane są z takich konferencji publikacje. Jeżeli konferencja jest organizowana dla kół z jednej katedry to publikacje są mniejsze oczywiście. Ale miałem okazję przeglądać publikację z międzyuczelnianej konferencji kół naukowych spawalników, całość to była ładnie oprawiona książka z ok. 200 stronami. A np. spawalnicy z AGH pisali publikacje w oparciu o swoje projekty inżynierskie realizowane współpracując z przemysłem.

Jeżeli chodzi o publikacje referatów to sam posiadam dwie. Na konferencji je streszczałem tylko, całość do wglądu w wydrukowanej wersji.

Webinaria też są ciekawą opcją.
Co do darmowej siły roboczej tak jest. Niestety studentów jest sporo, pracy mniej, każdy chce wykorzystać, szukając praktyki, stażu trzeba się namęczyć aby trafić w ciekawe miejsce a nie do kserowania papierów. Jest to bolesne, ale tak jest.

Pozdrawiam,
Adrian M.


balbini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:44

#10

Post napisał: balbini » 12 mar 2014, 10:34


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”