Jeżeli masz doświadczenie w zawodzie, to masz z górki. Do tego, generalnie w narzędziowniach programy które będziesz pisał z pulpitu będą przeważnie proste, bo w każdej narzędziowni z racji skomplikowania powierzchni i tak używa się oprogramowania camowskiego do pisania programów. Tym i tak zajmuję się ktoś inny, przynajmniej na początku
Moje rady:
1. Przejdź do działu HH (Heidenhaina) na tym forum.
2. Naucz się ustawiać detal (położenie 0 układu współrzędnych) - jeżeli pracowałeś na frezarce lub wiertarce koordynacyjnej z liniałami (często takie bywają w narzędziowniach) to już to umiesz - do pominięcia. To samo z ustawianiem narzędzia.
3. Jak puścić program HH lub ISO w trybie automatycznym i w singlu, praca w Teach IN(MDI) i manualu(trybie ręcznym) - o co chodzi, z czym to się je.
4. Pisanie prostych programów - nawiercanie, wiercenie, rozwiercanie, wytaczanie, również frezowanie kieszeni, występów, rowków zgrubnie itd - poznasz na znanych ci obróbkach filozofię pracy cykli HH. Dostępny jest symulator HH.
5. Proste programy z korekcją promienia freza R, np frezowanie otworów, kieszeni, rowków i innych co ci się przydadzą na gotowo z korekcją.
6. Frezowanie po konturze.
7. Być może frezowanie z parametrem (parametryczne) - jeśli uznasz że ci to potrzebne.
I tak dalej i tak dalej...