Młody,zainteresowany tematem,poszukujący ukierunkowania.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
FrodoVTEC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2012, 11:17
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Młody,zainteresowany tematem,poszukujący ukierunkowania.

#1

Post napisał: FrodoVTEC » 28 gru 2012, 11:33

W związku z tym że "Jestem tu Nowy",witam całą społeczność forum.Znalazłem się tutaj głównie z powodu poszukiwania porad związanych z edukacją przyszłego operatora urządzeń skrawających CNC.Obecnie jestem na etapie kształcenia w II klasie technikum o zawodzie "Technik Mechanik" Moje pierwsze pytanie skierowane do Was dotyczy tego czy to zawód mogący mieć jakieś znaczenie w zawodzie operatora CNC.Mam zajęcia praktyczne raz w tygodniu z tym,że zajęcia praktyczne na urządzeniach CNC zacznę dopiero w III klasie obecnie pracuję na manualnych tokarkach typu TUD,TUR.Posiadam podstawową wiedzę dotyczącą Podstaw Konstrukcji,dosłownie liznąłem Technologię Mechaniczną... mam zamiar zdać maturę i egzamin zawodowy,pytanie co dalej? jakie studia należałoby wybrać aby wiązać nadzieje z wymarzoną pracą,czy należy kończyć jakieś kursy.Aktualnie nie zdarzyło mi się pracować w programach typu Autocad,wykonywałem podstawowe rysunki ręcznie... Proszę o pomoc i z góry dziękuję.



Tagi:


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: mateu5 » 28 gru 2012, 19:41

Witaj bardzo podobnie zaczynałem jak ty kolego. Przede wszystkim wykorzystaj to że masz jeszcze 2 lata do ukończenia szkoły, nie czekaj aż oni cię czegoś nauczą bo możesz się bardzo rozczarować. Przede wszystkim sam rozpocznij naukę, w internecie jest bardzo dużo materiałów na ten temat. Ściągnij, poczytaj, poćwicz na symulatorach.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 30 gru 2012, 10:44

Na rynku pracy zaczyna brakować pracowników ze średnim wykształceniem technicznym. Znajomość rysunku technicznego i narzędzi pomiarowych to podstawa podstaw, to że umiesz cokolwiek zrobić na konwencjonalnych maszynach to też fajnie. Czyli dobre perspektywy przed tobą. Przynajmniej teoretycznie :wink:.

Z tego co pamiętam, to przedmioty zawodowe zaczynają się właśnie w 3-ciej klasie.
FrodoVTEC pisze:Aktualnie nie zdarzyło mi się pracować w programach typu Autocad,wykonywałem podstawowe rysunki ręcznie...
Nie zaczynaj nauki programów typu CAD od Autocada, czy innych programów 2D bo to przeżytek, ale od programów 3D - przestrzennych - np Inventor jeżeli jesteśmy przy programach od Autodesku. Jest też wiele innych CAD-ów dla mechaników do wyboru. Przejrzyj dział CAD na forum. Fajnie jak byś jednocześnie rysował rysunki na zajęcia i modelował je w CADzie. Co do samej obróbki CNC, to rzeczywiście na początek sporo materiałów jest w necie i konkretnych działach tego forum też. Symulatory też się przydadzą, chociaż symulują już na ogół konkretny typ sterowania. Następny stopień to nauka programowania w jakimś CAM-ie. Spróbuj może znaleźć jakieś praktyki na np 1 miesiąc wakacji o ile to wykonalne w twojej okolicy.

Najwięcej zależy od ciebie, każda szkoła, kurs itd daje tylko pewne podstawy, reszta zależy już od inwencji delikwenta.


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#4

Post napisał: smieszek88 » 01 sty 2013, 16:40

Jeżeli chcesz być operatorem to studia są niekonieczne (ale zazwyczaj są mile widziane) ale jak chcesz się z czasem przesiąść się do programowania cały dzień w CAMie w sporej firmie to mogą być już niemal wymagane.
Majster70 pisze:
FrodoVTEC pisze:Aktualnie nie zdarzyło mi się pracować w programach typu Autocad,wykonywałem podstawowe rysunki ręcznie...
Nie zaczynaj nauki programów typu CAD od Autocada, czy innych programów 2D bo to przeżytek, ale od programów 3D - przestrzennych...
Tu się nie mogę z Tobą zgodzić 2D jeszcze jest często stosowane (niektórzy są oporni na nowe technologie, a niektórzy nie chcą zainwestować). Moim zdaniem Autocad na początek jest bardzo dobrym wyborem bo jest do niego sporo materiałów i zwłaszcza wersje do chyba 2010 nie mają zbyt wielu ułatwień więc wymaga to nauki podstaw cada. Jak się ma podstawy to można przesiąść się na 3D albo coś przyjemniejszego.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1687
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 02 sty 2013, 05:10

Autocada 2D warto jest poznac tak czy owak. Wiekszosc prac jakie w swojej zawodowej karierze zaliczysz bedzie dotyczylo wytwarzania elementow, a te skladaja sie z prostych czesci - opisywanych rysunkiem technicznym, szkicami oraz rysunkami w Autocadzie. Po dwuch tygodniach z ekspertem i wlasnych cwiczeniach bedziesz dobrze rysowal.

Zeby cos narysowac trzeba wiedziec jak to cos dziala, jakie ma wlasnosci material i jak to zbudowac. Zeby to poznac dobrze jest zrobic studia na ktorejs z politechnik. Jesli chcesz zostac operatorem obrabiarki to nie musisz isc na studia ale rozszerzy to znaczaco Twoje kwalifikacje i poznasz znacznie lepiej szczegoly tego co robisz. Bedziesz wiedzial dlaczego a nie tylko jak.

W mojej opini jesli tylko mozesz powinienes zrobic studia techniczne. Bedzie to Twoja olbrzymia pozniejsza przewaga na rynku pracy.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”