Strona 1 z 2

Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 13:35
autor: kamar
Ma ktoś pomysł jak zrobić taką końcówkę na pręciku ?

Obrazek Obrazek

Pręcik to stalka HSS 3.5x2 mm, wybranie na 7mm. 100 szt. do zrobienia.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 13:57
autor: IMPULS3
Czasami wyświetla mi się ten kanał gdzie fajnie gość szlifuje różne rzeczy wiec może coś się da podejrzeć.

https://www.youtube.com/@%E0%B9%82%E0%B ... %89/shorts


A w takim oprzyrządowaniu trzeba by kombinować.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 14:06
autor: Żołądek_
Ciekawe jak by wyszło szlifowanie elektrowrzecionem na frezarce.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 14:30
autor: kamar
IMPULS3 pisze:
25 cze 2026, 13:57
może coś się da podejrzeć.
Dzięki, dobry jest.

Dodane 11 minuty 19 sekundy:
Żołądek_ pisze:
25 cze 2026, 14:06
Ciekawe jak by wyszło szlifowanie elektrowrzecionem na frezarce.
Pewnie się spróbuje :)

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 14:42
autor: IMPULS3
kamar pisze:dobry jest.


A tu nawet podobny element szlifuje.

https://www.youtube.com/shorts/p0JsamgX8TI

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 15:46
autor: FTW
Jaka jest wymagana chropowatość? Od freza też nie powinno być źle, zależy jaki długi pręt.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 16:43
autor: jasiu...
Frezem borazonowym by nie poszło szybciej? Przy takiej ilości chyba jest sens.

Na szlifierce narzędziowej da się, ale i tak musisz wstępnie wyfrezować. I przy takiej ilości opłaci ci się przyrząd zrobić. Wtedy nawet na magnesówce możesz kombinować.

Jaki przyrząd - a kostka, którą mocujesz do magnesu z ośką (dałbym łożysko) i wybranie w tej ośce, żeby stalkę tam mocować. Wkładasz stalkę, robisz jeden skos (ośka zablokowana na pierwszym zderzaku), przekręcasz na drugi zderzak i robisz drugi skos, a na końcu, kręcąc ośką (oś ośki pokrywa się z osią twojego promyka w stalce) szlifujesz promyk kręcąc ośką.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 17:04
autor: IMPULS3
jasiu... pisze:Jaki przyrząd - a kostka, którą mocujesz do magnesu z ośką (dałbym łożysko) i wybranie w tej ośce, żeby stalkę tam mocować. Wkładasz stalkę, robisz jeden skos (ośka zablokowana na pierwszym zderzaku), przekręcasz na drugi zderzak i robisz drugi skos, a na końcu, kręcąc ośką (oś ośki pokrywa się z osią twojego promyka w stalce) szlifujesz promyk kręcąc ośką.


Znając Kamara to se to wytnie drutem oprawkę pod stalkę i te skosy na tej stalce, (zgrubnie albo na gotowo) i pozostanie mu tylko promień do obróbki szlifierką. A że ma narzedziową szlifierke z osia obrotowa to samego szlifowania mu zostanie tyle co nic.

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 18:15
autor: kamar
FTW pisze:
25 cze 2026, 15:46
Jaka jest wymagana chropowatość?
Ma być gładki i wyciąć zadzior w blaszce 0.3. Ale z frezem na 62 HRC nie pójdę :)
cała matryczka

Obrazek
jasiu... pisze:
25 cze 2026, 16:43
Frezem borazonowym by nie poszło szybciej?
raczej nie :)

Obrazek
IMPULS3 pisze:
25 cze 2026, 17:04
Znając Kamara
To byś wiedzał, że będzie dotąd kombinował aż się samo zrobi :)

Na razie dostałem dwa wzory i dwa rysunki - Nic się nie zgadza :)

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

: 25 cze 2026, 18:24
autor: IMPULS3
kamar pisze:To byś wiedzał, że będzie dotąd kombinował aż się samo zrobi :)


Nawet nie dopuszczam innego zdania. :P

Dodane 3 minuty 16 sekundy:
kamar pisze:Na razie dostałem dwa wzory i dwa rysunki - Nic się nie zgadza :)

Bo może cała ta robota jest mniej wiecej ale na rysunku ktoś chce się wykazać że ma być dla NASA. ;)