Próba ogarnięcia istoty programowania/obsługi CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#11

Post napisał: gregor1975 » 27 mar 2013, 17:35

dance1 pisze:Pierwsze co musisz wiedzieć to dokładnie jakie maszyny jakie sterowanie.
To podstawa, wiem. Wkrótce będę miał te informacje.

dance1 pisze:Znając sterowanie ściągniesz jakiś symulator i do "roboty" Dowiedz się także czy programowanie z użyciem CAMa (jak tak to jakiego) czy z "palca"
I to jest odpowiedź konkretna na moje pytanie odnośnie posiadanych przeze mnie narzędzi edukacyjnych.
dance1 pisze:Bez tego możesz się uczyć i uczyć a i tak przy maszynie nic nie zdziałasz.
Może pomyśl o jakimś kursie, nie jestem ich zwolennikiem ale przynajmniej zobaczysz co się z czym je.
Również zdaję sobie z tego sprawę, choć lektura kodów iso cnc i wybranych instrukcji (Pronum) pokazuje według mnie, że sprawa programowania tego typu maszyn jest logiczna i przejrzysta, acz specyficzna dla danego urządzenia. O wszelkich kursach, z dowolnej dziedziny, zdanie mam jak najbardziej negatywne. Uważam, że to ścieżki do wyłudzania pieniędzy (nie zarabiania!) dla pseudonauczycieli.
dance1 pisze:Może także na kilka miesięcy zatrudnij się w jakieś firmie nawet na guzikowego, tak już jakieś rozeznanie i doświadczenie będziesz miał.
Dziś wpadłem dokładnie na ten sam pomysł. Nie widzę przeciwwskazań, aby porozmawiać o tym w dwóch firmach, które codziennie mijam w drodze do/z mojego podstawowego etatowego miejsca pracy. W godzinach wieczornych byłbym skłonny odbywać tam coś w rodzaju stażu.
dance1 pisze:Życzę powodzenia.
Dzięki wielkie.



Tagi:


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 928
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#12

Post napisał: Pneumokok » 27 mar 2013, 18:12

Dzień dobry :)
co do symulatorów pomagających w nauce programowania to polecam SeeNC-Mill oraz SeeNC-Turn.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#13

Post napisał: Majster70 » 28 mar 2013, 08:29

Dobrze jest zacząć naukę od prostych rzeczy, nie od ustawiania wieloosiowych centr obróbczych bez żadnej pomocy, to miałem na myśli.
Pneumokok pisze:co do symulatorów pomagających w nauce programowania to polecam SeeNC-Mill oraz SeeNC-Turn.
Nie znam tego softu, ale Dance1 ma rację: ustal na jakiej obrabiarce/kach w firmie będziesz pracował - chodzi o sterowanie. Potem poszukaj symulatora tego konkretnego sterowania. Jeżeli nie pasują ci kursy, to w cnc.info.pl są działy poświęcone konkretnym sterowaniom. Można tam znaleźć posty dla początkujących i zaawansowanych. Myślę, że jeśli będziesz zadawał konkretne pytania, to otrzymasz konkretne odpowiedzi jak rozwiązać problem.
Nie widzę sensu w twoim przypadku czytania pozycji takich jak :Obsługa i programowanie obrabiarek CNC - Witold Hrabat czy Podstawy programowania obrabiarek sterowanych numerycznie - Bronisław Stach - bo są na zbyt wysokim poziomie ogólności.
Lepiej ucz się czegoś pod konkretne sterowanie. Na początek jak ustawiać detal /układ współrzędnych i narzędzia, "ręcznie" czujnikiem zegarowym lub sondą. Początki bywają trudne, potem z górki.

Następny etap to programowanie z Cam-a. Tu z doborem nauki oprogramowania postępuj wg tej samej reguły: najlepiej zorientuj się co jest używane w twoim przyszłym miejscu pracy czy ogólniej w twojej okolicy, w przyszłości będziesz kogo miał się podpytać a i przydatność twojej nauki będzie większa. AutoCad jako sensu stricto program 2D z definicji nie nadaje się do programowania bardziej skomplikowanych powierzchni 3D. W ogóle programy 2D to przeżytek, zrozumiałbym gdybyś nastawiał się na płaskie lasery/waterjety czy góra najprostsze tokarki. Bo już przy laserach 5D czy tokarkach z napędzanymi narzędziami + Y to najpewniej już nie wystarczy. Coraz więcej obrabiarek ma prosty system Cad/Cam dołączony do sterowania, takie są trendy.
Ogólnie nie jest źle, często przyszli operatorzy/frezerzy nie znają rysunku, suwmiarki używają tylko z cyfrowym odczytam, ty jakieś podstawy już masz :wink:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1251
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#14

Post napisał: rc666 » 28 mar 2013, 11:41

Jeszcze taka jedna uwaga z zycia wzieta, z mojego doswiadczenia. Jezeli zaczynasz przygode z maszynami CNC i tam gdzie masz pracowac nikt nic nie wie, to niestety ale nie ruszysz sam z miejsca. Prawdopodobnie nie bedziesz wiedziaj nawet jak wlaczyc dana maszyne. Dobra znajomosc angielskiego duzo pomoze zeby czytac instrukcje obslugi.
Ale, do odwaznych swiat nalezy.

P.S.
Mozesz zdradzic jaki to kraj??
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


magma1974
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 02 mar 2013, 23:46
Lokalizacja: Plymouth

#15

Post napisał: magma1974 » 02 maja 2013, 20:37

Kraj mniemam ze daleki a sadzac po maszynie jest to australia.taka sama maszyne mialem na kursie i powiem ze obsluga byla dosc prosta tyle ze tam byl fanuc.no ale pierwszy dojscie tez nie bylo ciekawe co z czym ugryzsc.chociaz wiedza z kursu wystarczyla zeby prace dostac.na swansofcie nie popiszesz za bardzo bo tylko mdi chodzi chyba ze zakupisz za 189 dolcow roczna platna.no i bez instrukcji maszyny radzilbym nie startowac

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”